Moskisvet.com
DroneGun

Tehnologija

Izganjalec dronov – pištola za ''klatenje'' brezpilotnikov

A.P.
19. 07. 2019 06.46
1

Droni oz. brezpilotniki, kot jim strokovno rečemo v slovenščini, postajajo čedalje bolj popularni, ne le za odkrivanje sveta s ptičje perspektive, pač pa tudi za impresivne posnetke. Zato ni redek pojav, da zlasti na priljubljenih turističnih lokacijah letijo nad našimi glavami. Čeprav koristni, pa so marsikdaj nadležni in v napačnih rokah lahko tudi sila nevarna igrača. Takrat nastopi pištola DroneGun MKIII, s katero lahko dron nevtraliziramo z razdalje 500 metrov.

Pred časom nam je direktor Inštituta za razvoj brezpilotnih sistemov, svetovalec Agencije za civilno letalstvo, športni pilot in mednarodno priznani fotograf, Janez Kotar razjasnil potencialne nevarnosti dronov. ''Največje tveganje so lastniki (upravljalci) dronov. Problematičen je zelo velik razkorak med tem, kar upravljalci vedo in znajo, in pa tem, kar bi morali znati. Droni niti približno niso nedolžna igrača in zato proizvajalci, da si zaščitijo hrbet, v navodilih za uporabo zapišejo vrsto prepovedi. Seveda so ta navodila zgolj najnujnejša informacija za to, da ne poškoduješ sebe in drugega. Noben dron namreč še nikoli ni ostal v zraku, vprašanje pa je, kako se bo vrnil na tla. Ko nam danes telefon blokira, ga resetiraš in rešiš problem. Ko blokira dron, bo padel na tla – in ob izostanku pametne presoje upravljalca so spodaj lahko ljudje. Upravljalec bi namreč moral ves čas razmišljati, kakšne bodo posledice, ko (in ne če) bo dron strmoglavil.

Hotelska soba s simulatorjem letenja v naravni velikosti
Preberi še
Hotelska soba s simulatorjem letenja v naravni velikosti

Druga nevarnost je ogrožanje letalskega prometa. Zračni prostor ima svoja pravila, ki jih piloti letal precej dobro poznamo. Nekdo, ki svoj dron vodi zunaj vidnega polja, niti ne pomisli, da je tam lahko nek drug zrakoplov (letalo, helikopter, padalec, zmajar, balon …), ki po trku ne bo ostal brez posledic – v najslabšem primeru lahko celo strmoglavi. Tretje in morda za javnost najbolj nadležno področje je pa poseg v zasebnost. Drone se namreč uporablja tudi za nadlegovanje sosedov oz. 'podaljšano oko'.''

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

DroneShield je razvil sila učinkovit način, kako onesposobiti drone, ki so tam, kjer ne bi smeli biti. Gre za ročno orožje, imenovano DroneGun MKIII, ki ga poganja litij-ionska baterija in zagotavlja eno uro ''streljanja'', v stanju pripravljenosti pa na polnjenje zdrži 8 ur. Pištola za človeka ni nevarna, saj nima nabojev in z njo drona ne sklatimo, pač pa onesposobimo sliko in zmotimo signal GPS, prevzamemo nadzor in z njim varno pristanemo. Odporna je na vodo, prah in temperaturo. Fizična oseba si je ne more omisliti, izjema so vladne organizacije. Če vam jo uspe dobiti, lahko zaidete v težave. Gre sicer za tretji primer orožja za onesposabljanje dronov izpod prstov avstralskega podjetja, ki je tudi najbolj kompaktno do sedaj, potem ko je bilo prvo orožje v stilu bazuke, pištola DroneGun MKIII pa tehta vsega 1,95 kilograma.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tovrstna ''orožja'' bi se lahko v prihodnosti izkazala za sila koristna. Decembra 2018 je na londonsko letališče Gatwick ''zašel'' naznani dron, zaradi česar je bila odpovedana kopica letov, kar je podrlo plane okoli 140.000 ljudem, da ne govorimo o stroških, ki so ob tem nastali. S pravimi orodji bi lahko takšne incidente preprečili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851