Sam poskus pomeni velik korak k izdelavi umetnega očesa, ki bi dejansko videlo in bo lahko v prihodnosti povrnilo vid milijonom ljudi po vsem svetu. Samo raziskavo so znanstveniki objavili v publikaciji Advanced Materials, sočasno pa so napravo tudi patentirali. "Bionično oko je sicer za zdaj še stvar znanstvene fantastike, a ta lahko kmalu postane resničnost," je dejal soavtor študije Michael McAlpine.
Izdelava prototipa
V študiji so znanstveniki povedali, da je bil prva težava, kako s 3D-tiskalnikom natisniti komponente na okroglo površino. Tako so morali sami izdelati poseben tiskalnik, s katerim so na stekleno površino natisnili osnovo iz črnila s srebrnim prahom. Nato so na to osnovo natisnili fotodiode iz polprevodnih materialov, ki spreminjajo svetlobo v elektriko. Celoten proces traja okoli eno uro.
25-odstotna učinkovitost
McAlpine je dejal, da so dosegli 25-odstotno uspešnost pri konvertiranju svetlobe v elektriko. "Seveda je do končnega cilja še dolga pot, a je to vendarle velik uspeh." Preizkus je pokazal, da bodo lahko 3D-natisnjeni semikonduktorji konkurirali tistim, ki so izdelani s klasičnimi tehnikami. "Poleg tega jih lahko brez težav natisnemo na ukrivljene površine," je še dodal McAlpine.
McAlpine je že pritegnil precej pozornosti, ko so s skupino pred nekaj leti uspešno s 3D-tehniko natisnili bionično uho. Od takrat skupina presega meje 3D-tiskanja umetnih organov. "Moja mati je slepa na eno oko, in vsakič, ko se pogovarjava, me vpraša, kdaj bom natisnil bionično oko. Nismo še tam, a morda v nekaj letih," je še povedal McAlpine.
Naslednji korak
McAlpine je povedal, da bodo skušali narediti prototip s še več svetlobnimi receptorji, ki bodo še učinkovitejši. Poleg tega želijo najti način, kako tiskati na mehke površine, da bi lahko receptorje natisnili na pravo oko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV