Deep web, kaj je to?
Morda ste že slišali, da približno 96 % svetovnega sveta predstavlja t. i. globoki splet. A če ste si v glavi že ustvarili podobo, da skoraj vso vsebino spleta predstavljajo ilegalni porniči, droge in ponarejene osebne izkaznice, vas moram razočarati – deep web je le vsa spletna vsebina, ki ni dostopna prek spletnih brskalnikov. Vse vaše zasebne slike na oblaku, vaša elektronska pošta, vaša nakupovalna košarica – vse to je globoki splet, ker njegove vsebine niso indeksirane na Googlu. Deep web so torej vse vaše z geslom zaščitene vsebine na svetovnem spletu, ne pa ilegalne storitve in droge. Dark web pa je, na drugi strani, vse, kar si večina predstavlja kot temne kotičke sveta – kriptografija, kriptovalute in ilegalne storitve, na voljo iz domačega naslonjača.
Dark web
Spletne strani na temnem spletu niso prepoznavne besede s končnico .com, ampak mešanica nesmiselnih znakov s končnico .onion. Temni splet namreč temelji na Onion routingu, kriptiranem spletnem protokolu, ki so ga v devetdesetih letih razvile ameriške obveščevalne agencije, da bi anonimizirale svojo spletno komunikacijo. Onion routing prek spleta poslane podatke zakodira z več plastmi enkripcije, sporočilo, ki smo ga prek spleta poslali, pa lahko prestreže le prejemnik; vsak nivo enkripcije namreč ve le, kam je treba sporočilo poslati, izsleditev prejemnika ali pošiljatelja pa je praktično nemogoča. Na »čebulnem spletu« je naš IP in s tem naša identiteta varno skrita.
Čeprav je Onion routing, na katerem temeljijo temne spletne strani, že precej stara zadeva, je popularizacijo med množicami doživel v zadnjem desetletju, med kriptorevolucijo. Decentralizirane valute so namreč predstavljale praktično možnost anonimnega pošiljanja denarnih sredstev, kar je predstavljalo odlično kombinacijo z dark webom – anonimni denar in anonimne spletne strani, raj za ilegalne aktivnosti. Veliko zaslugo za razcvet spletnega nakupa drog in orožja ima Ross Ulbricht, ustanovitelj prve ilegalne spletne tržnice na Onion omrežju, imenovane Silk road. Od leta 2011 do leta 2013 je ta pionir ilegalne spletne trgovine obrnil na stotine milijonov bitcoinov, Ulbricht pa je, obtožen pranja denarja in preprodaje drog, pristal v ameriškem zaporu, obtožen na dve dosmrtni kazni.
A če lahko zatreš človeka, je idejo praktično nemogoče uničiti; tako kot so po zaprtju The Pirate Baya vzniknile desetine kopij te piratske spletne strani, je po zaprtju Silk roada na temnem spletu zraslo mnogo kopij te ilegalne spletne tržnice, veliko pa jih je dostopnih še danes. Če želite, jih lahko v nekaj minutah obiščete tudi sami, in če gre verjeti govoricam, je v času pandemije aktivnost v temnih kotičkih spleta dosegla rekordne vrednosti.
Kako na temni splet?
Za obisk temnega spleta boste potrebovali The Onion Router ali na kratko TOR. Ta omogoča povezavo z Onion omrežjem in obisk .onion kriptiranih spletnih strani, ki jih navadni brskalniki ne zmorejo odpreti. A TOR ni tak kot Google – v iskalnik ne morete napisati »nakup trave« in brskati po kopici temačnih spletnih strani. Ker .onion spletne strani niso indeksirane z enotnim brskalnikom, jih je najlažje najti s pomočjo t. i. »Hidden Wiki-jev«, vodičev po temnem spletu. Če v tor brskalnik prilepite TO povezavo, boste naleteli na seznam najbolj zaželenih temačnih spletnih strani. Ene so povsem legalne (npr. spletna stran CIE, anonimna socialna omrežja in forumi ...), druge pa niti približno ne.
S pomočjo skritih wikijev lahko enostavno najdete spletne strani, na katerih se da kupiti droge, najeti hekerja, kupiti orožje, ukraden PayPal račun ali kreditno kartico s tisoči evrov tujčevega denarja. Vsa plačila opravite v kriptovalutah, če vas je strah, da bo naslov vaše kriptodenarnice povezan z vami, pa lahko uporabite še temačne »bitcoin mixerje«, ki vaš kriptodenar zmešajo s kriptokovanci drugih uporabnikov in tako zabrišejo vse sledi, ki vodijo do vas.
Brez skrbi; dokler te ilegalne tržnice samo gledate, ne boste šli v zapor. Žal pa to ne velja za vse kotičke temnega spleta. Velik del dark weba na žalost še vedno predstavljajo otroška pornografija, trgovina z organi, naročila umorov in priročniki za ugrabitve otrok. Ker pravil in regulacije ni, se v tem delu spleta zbere brozga internetnih uporabnikov, ki na vidnem delu spleta niso zaželeni.
Kdo to plačuje?
Enkrpicija in njeno poganjanje sta draga; kdo torej plačuje za Onion omrežje z vsemi grehi, ki se na njem skrivajo? Več kot polovico sredstev še vedno prispevajo Združene države Amerike, kar marsikoga preseneti. A Onion omrežje ni le raj za odvisnike od drog in morilce – podatki nakazujejo, da le 6 % uporabnikov temnega spleta dejansko uporabi ilegalne storitve. Ostale bolj zanima ideja anonimnega, povsem svobodnega sveta, kjer pravil in cenzure ni. Če vas lahko s Twitterja vržejo zaradi "edgy Tweeta", ki ni všeč oblastem, vas s temnega spleta nihče ne bo nagnal.
V času, ko je na navadnem spletu večina naših podatkov v rokah multinacionalk, ki z njimi bolj kot ne nemarno ravnajo, neironično pa se govori tudi o cenzuri svetlega spleta na domenski ravni, temni splet za nekatere predstavlja oazo, kjer lahko uživajo v popolnoma svobodnem in anonimnem spletu. To je bil tudi glavni argument Rossa Ulbrichta, ustanovitelja prve različice Silk roada – drogo ljudje tako ali tako lahko dobijo, če jim ponudiš svobodno in varno spletno tržnico, kjer jo lahko kupijo, ne da bi se ogrožali v temačnem delu mesta, pa opravljaš dobro delo. Silk road je bil po njegovo le popolnoma svobodna tržnica, kjer so ljudje lahko kupovali in prodajali, kar so si v resnici želeli – izkazalo se je, da so to droge in ukradene kartice.
Koliko dobrote in koliko gorja je prinesel temni splet, sicer ne bomo vedeli nikoli. Prav tako ne bo nikoli jasno, kako velik je temni splet. Če deep web predstavlja 96 % svetovnega spleta, je dark web le kaplja v morje. Po nekaterih ocenah naj bi bilo na .onion omrežju le od 2 do 10 tisoč temnih spletnih strani, kar je v svetovnem merilu izredno malo. Čeprav se (nekatere) temne spletne strani soočajo s stalnim pregonom s strani oblasti, bo zasebni in svoboden del interneta ostal zaželen tudi v prihodnje. In v času, ko se mnogim zdi, da je svetli del spleta vedno bolj tiranski in omejujoč, lahko pričakujemo, da bo priljubljenost temnega spleta le še rasla.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV