Po drugi strani je tehnološki svet hitro pokazal tudi svojo grdo plat; zasvojljivost plitkih informacij, samotnost povezovanja na daljavo in stres stalne primerjave in tekmovanja.
Glavni kritiki tehnologije so mladi
Če bi si mislili, da bodo glavni kritiki modernega tehnološkega sveta v glavnem predstavniki starejših generacij, ki hlepijo po stari Jugi, vse več trendov in statistik namiguje na to, da se proti tehnologiji počasi uperjajo tudi mlade generacije. Natančneje generacija Z – mladi, rojeni med letoma 1996 in 2010 – so vse bolj nezadovoljni s stalno povezanostjo.
Detoks je postal digitalen
Izpovedi mladine pogosto razkrijejo, da se marsikateri mladostnik ne želi ves čas primerjati, obsesivno skrolati in spremljati negativnih vsebin, ki jih vsiljuje algoritem. Aktualne raziskave potrjujejo vsakdanja opažanja; tri petine generacije Z se pogosto odloči za detox od socialnih omrežij, da bi se bolje povezali s svetom okoli sebe. Četrtina dotične generacije povezuje socialna omrežja s slabšim mentalnim zdravjem, sploh s tesnobo. Izkazalo se je, da največji kritiki modernosti niso sitne babice in dedki – prav generacija Z je v anketi najpogosteje navedla, da socialni mediji negativno vplivajo na njihovo splošno dobrobit.
Se prebujamo?
Se mladi prebujamo? So besede starih staršev padle na plodna tla? Prej se zdi, da gre za organski psihološki proces. Da nas kopica ves čas prisotnih možnosti in informacij ne osreči, ampak navda s tesnobo in občutkom, da zamujamo pomembno dogajanje, je večkrat potrjeno dejstvo. Tudi stalne primerjave ne prinesejo nič dobrega k našemu občutku zadovoljstva. Prav tako se ljudje pogosto zavedamo svojih odvisnosti – kadilci zelo radi kadijo, a večina hkrati poskuša opustiti navado. Napredni algoritmi, ki nas posrkajo in zasvojijo, najbolj vplivajo na mlade, prožne možgane. Sicer prinašajo precej užitkov, a se zasvojenosti v ozadju zavedamo in se je želimo znebiti. Ni torej čudno, da ima generacija, ki je s tehnologijo najtesneje povezana, tudi najbolj negativno mnenje o njej.
Želja po nikoli doživetem
Digitalni detoks je le eden od nastajajočih trendov. Uporaba zastarelih digitalnih kamer, vračanje k neumnim telefonom, poslušanje glasbe z žičnimi slušalkami in celo oblačenje v vintage oblačila lahko namiguje na to, da mladi hlepimo po starem, manj hiperpovezanem svetu – čeprav ga na lastni koži nismo nikoli občutili. Po eni strani je jasno, da gre za romantizacijo nikoli izkušenega in nedosegljivega. Po drugi strani pa je dober znak, da je tehnologije dejansko lahko tudi preveč. In da tega ne vidijo le babice in dedki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV