Izgradnja solarnega parka, posvečenega dubajskemu vladarju Mohamedu bin Rashidu Al Maktoumu, je bila napovedana leta 2012, končana pa naj bi bila do leta 2030. Do sedaj so delavci zaključili prvi dve fazi postavitve 2,3 milijona solarnih panelov z zmogljivostjo 213 megavatov. V delu je tretja faza, ki naj bi bila zaključena do leta 2020 in v kateri bodo dodali še tri milijone panelov, kar bo pomenilo še dodatnih 800 megavatov moči, je pred nedavnim poročal CNN. Gre za izjemno ambiciozen in zahteven projekt, zlasti če upoštevamo, da se gradi v višino.
Osrednja točka bo 260 metrov visok stolp
Pred letom dni so začeli delavci v solarnem parku graditi tudi največji sončni stolp na svetu (CSP). Ta bo za delovanje med drugim uporabljal ogledala, helostate ter optično napravo, ki z enim, večinoma ravnim zrcalom, sledi gibanju sonca in sončno svetlobo odbija na izbrano mesto. Uporabljali jih bodo za segravanje pretoka staljenih soli. Toploto bodo uporabljali za pogon parnih turbin, ki bodo proizvajale električno energijo. "Skladiščenje termalne energije je 10-krat cenešje od sladiščenja elektrike in ravno v tem je prednost te tehnologije," je dejal profesor Christos Markides iz družbe Imperial College London, ki je zadolžena za realizacijo projekta.
CSP lahko pravzaprav proizvaja električno energijo tudi brez sonca, torej tudi ponoči. Stolp bo shranil 15 ur toplote in omogočal napajanje 24 ur na dan. Ko bo projekt v celoti dokončan, bo visok 260 metrov in obdan s 70 tisoč heliostati. Poleg stolpa bodo v tej fazi dodani tudi novi paneli, ki bodo lahko proizveli 850 megavatov toka. In tako se bodo investitorji že močno približali želenim 5 tisoč megavatom zmogljivosti. A tudi brez uresničitve tega velikega cilja se dubajski solarni park po zmogljivosti nahaja zelo visoko na seznamu podobnih parkov po svetu. Trenutno velja za največjega solarni park v Ningxiji na Kitajskem, ki ima 1547 megavatov zmogljivosti. Tudi indijska solarna kmetija Ladakh naj bi leta 2023, ko bo zaključena, proizvedla okrog 3000 megavatov.
Največji izziv je puščavski pesek
Največji izziv pri gradnji teh velikih objektov je sicer sovražno podnebje, zlasti puščavski pesek. "Pesek predstavlja zelo velik izziv, ker se nabira na modulih in zmanjšuje moč, ki jo ti ustvarijo. Zato bomo v dubajskem parku uporabljali robotski čistilni sistem, ki bo v zelo kratkem času lahko očistil celotno omrežje," so povedali predstavniki Dubai Energy and Water Authority (DEWA). Markides je ob tem poudaril, da je zelo pomemben dejavnik tudi temperatura – solarna fotovoltaična energija se namreč hitreje razgraja, če obstajajo razlike med denimo zelo hladnim in zelo vročim vremenom. V Dubaju temperatura poleti lahko doseže tudi krepko nad 40 stopinj Celzija, medtem ko se lahko pozimi ponoči spusti tudi na vsega deset stopinj. V Dubaju želijo, da bi do leta 2030 kar 25 odstotkov vse energije pridobivali iz čistih virov, do leta 2050 pa kar 75 odstotkov, s čimer bi lahko zagotovili 42 tisoč megavatov električne energije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV