E-šport je v zelo kratkem času postal ena najhitreje rastočih industrij in danes se v njej obračajo enormni zneski. Lige in turnirji potekajo širom sveta, denarni skladi rastejo, prav tako denarni vložki. Elektronski šport ima danes na stotine milijonov navdušencev, ki prek kanalov YouTube, predvsem pa Amazonovega Twitcha, spremljajo e-športnike po celem svetu. Če so bile do sedaj svetovno znane košarkarske dvorane rezervirane izključno za konvencionalne športe in glasbene koncerte, pa zdaj športne hrame kot je Staples Center, dom Los Angeles Lakersov, polnijo horde navijačev, ki pridejo v živo spremljati e-športno tekmovanje.
E-šport je dosegel takšno popularnost, da profesionalnim igralcem videoiger pomeni ne le način življenja, pač pa tudi vir zaslužka. Najboljši počasi, a vztrajno ne le v popularnosti, pač pa tudi zaslužkih, lovijo vrhunske športnike iz realnega sveta športa. Gamerji služijo ne le na turnirjih in vlečejo denar od moštev za katere nastopajo, pač pa si dodatni denar služijo tudi s prenašanjem igranja videoiger prek spleta v živo.
Po poročanju časnika The Wall Street Journal najbolj popularnim igralcem na Twitchu, tistim, ki jih istočasno spremlja najmanj 15 tisoč gledalcev, založniki za igranje novih iger plačajo med 22.500 in 45.000 evri (25.000 in 50.000 ameriškimi dolarji) na uro. Tovrstna promocija sicer ni nova praksa, zato pa so zneski v zadnjem obdobju poleteli v nebo. Marca je tako založnik Electronic Arts Inc. trenutno najbolj popularnemu Twitch streamerju, Tylerju Blevinsu, ki ga igračarski svet pozna pod imenom Ninja, za nekaj dni objavljanja igranja nove igre Apex Legends v živo, plačal en milijon ameriških dolarjev. Urna postavka je bila namreč 50.000 ameriških dolarjev, Ninja pa je igranje prenašal 20 ur. Zdi se ogromno, a s tem si je EA naredil najboljšo možno reklamo, saj med igranjem v živo kanal spremlja tudi po 100.000 gledalcev. Gre za ciljano publiko, TV sekunde pa so še veliko dražje kot Ninjeve, njihov učinek pa neprimerljivo manjši.
Nič manj od EA-ja sicer ni dejavna konkurenca, kot so Activision Blizzard Inc., Ubisoft Entertainment SA, Take-Two Interactive Software Inc. in drugi, ki z denarjem prav tako zasuvajo e-športne ''influencerje'', da njihove nove izdaje prek spleta prenašajo v živo.
Za konec je treba dodati, da v povprečju profesionalni igralci videoiger dobivajo plačo v višini med 900 in 4.500 evri, seveda pa je treba k temu znesku dodati še sponzorski denar in denarne nagrade na turnirjih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV