Vsako letalo je opremljeno z dvema skrinjicama, ki jima sicer rečemo 'črni skrinjici', čeprav sta v resnici živo oranžne barve. Gre za napravi, ki zapisujeta podatke iz delujočega zrakoplova na težko uničljiv medij, ki v veliko primerih nesreč ostane nepoškodovan.
Snemalnik podatkov - FDR (Flight Data Recorder) zapisuje vse podatke o letu, na kateri višini leti letalo, v kateri smeri in olikšno hitrostjo ter številne druge podatke ter morebitne okvare, medtem ko CVR (Cockpit Voice Recorder) beleži zvok v pilotski kabini, pogovore med pilotom in kopilotom ter osebjem v kontroli letenja, pa tudi v prostoru za potnike.
Na podlagi zapisov, zabeleženih v skrinjicah, velikokrat preiskovalci lažje ugotovijo, kaj je bil vzrok za nesrečo, skrinjice, ki so vgrajene v rep letala, pa imajo tudi vgrajene različne naprave, ki oddajajo signale, da je skrinjice lažje najti v primeru nesreče. Oddajnik se sproži, tudi če letalo strmoglavi v vodo, in sicer se sproži takoj ob stiku z vodo ter deluje do globine 4.200 metrov.
Obe napravi sta izdelani iz izjemno odpornega nerjavečega jekla ali titana, ki zdrži tudi temperaturo, višjo od 1000 stopinj Celzija, ter ostaneta neuničeni tudi ob strmoglavljenju. Bolj verjetno je, da skrinjice ne najdejo, kot pa da bi bila v nesreči popolnoma uničena.
Črna skrinjica je sicer izum avstralskega znanstvenika Davida Warrena, ki je sodeloval pri raziskavi skrivnostne nesreče prvega potniškega reaktivnega letala Comet. Na misel mu je prišlo, da bi bilo koristno, če bi obstajala naprava, ki bi nekako beležila dogajanje v letalu pred strmoglavljenjem. Koncept je pojasnil leta 1954, 2 leti kasneje izdelal prvi prototip, prvo skrinjico, tedaj poimenovano ARL Flight Memory Unit, pa je predstavil leta 1957.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV