Moskisvet.com
Pivo - 3

Žar legende

Vse, kar morate vedeti o pivu!

N.J.
14. 01. 2016 12.45
9

Prekomerno uživanja alkohola zagotovo škoduje zrdavju, toda nič ni narobe, če si kdaj privoščite kozarec vina, šilce žganeha ali kozarec zares mrzlega piva. In prav ta zadnja pijača ima, verjeli ali ne, kar nekaj pozitivnih učinkov na naše telo.

pivo
pivo FOTO: Thinkstock

V zmernih količinah naj bi pivo krepilo naše kosti, saj vsebuje veliko silicija. Italijanski znanstveniki so lani opravili raziskavo, v kateri so odkrivali soodvisnost med uživanjem piva in boleznimi srca in ožilja. Izsledki so zanimivi: moški, ki so dnevno uživali pivo, so kar za 31 % bolj ’odporni’ proti boleznim srca in ožilja. Posledično naj bi pivo samo v ZDA preprečilo kar 26.000 smrti letno in tako skrbi za daljšo življenjsko dobo svojih uporabnikov, da o pestrosti in kakovosti življenja sploh ne govorimo.

Avstralski strokovnjaki priporočajo, da si po dobri uri intenzivne vadbe v fitnesu ali nekaj kilometrih teka, namesto steklenice osvežilne vode, privoščite kar kozarec hladnega piva. Priljubljeni hmeljev napitek z manj alkohola in ščepcem soli, naj bi namreč pomagal pri hidraciji telesa. To deluje le v primeru, da si privoščite pivo s 3,5% alkohola ali manj, v nasprotnem primeru pozitivni učinki izginejo, trdi avtor študije Ben Desbrow.

Pitje piva
Pitje piva FOTO: Reuters

Trebuh ni zaradi piva

V Nemčiji so znanstveniki med obsežno raziskavo ugotovili, da pivski trebuh pravzaprav ni posledica pitja piva. Pivo sicer pripomore k povečanju celotne telesne teže pri obeh spolih, nikakor pa ta pijača ni kriva za t.i. pivski trebuh.Tisti, ki naj bi dnevno zaužili večjo količino te priljubljene hmeljne pijače, kot je priporočeno, to je pri ženskah malo in pri moških veliko pivo, so se v povprečju sicer zredili, toda znanstveniki, ki so 4 leta proučevali obsege trebuhov in težo 20.000 ljudi, niso zasledili nobene konkretne povezave med pivom in povečanim obsegom trebuha.

Varijo ga povsod

Pivo je ena najstarejših alkoholnih pijač na svetu, varijo pa ga na vseh celinah, razen morda na Antarktiki. Najstarejši zapisan recept govori prav o tem, kako izdelati pivo, star pa je okoli šest tisoč let. Zanimivo dejstvo je tudi, da je veliko ameriških znamk piva narejenih iz riža. Evropska piva v glavnem sestavljajo voda, ječmen in hmelj. Ameriški staroselci pa so ga izdelovali iz koruze. V nasprotju z vinom je steklenice piva najbolje shranjevati pokončno, saj s tem zmanjšamo oksidacijo in preprečimo stik s kovinami na zamašku. Kot zanimivost naj omenimo, da so prve pločevinke s pivom nastale že leta 1935.

Postopek varjenja

Obstaja več kot 20.000 vrst piva, razdeljenih v 180 kategorij, kot so: svetlo pivo, ale, močno pivo, porter, pšenično pivo in tako naprej. Postopek varjenja piva se začne s kaljenjem zrna. Potem se slad, ki je produkt kaljenja, namoči v vročo vodo in tako nastane pivina. Pivina se nato zavre (vari) in doda se hmelj. Po varjenju se sproži alkoholno vrenje z dodajanjem kvasa in po vrenju ali ferementaciji se pivina pretoči v rezervoarje, kjer pivo zori. Včasih se hmelj in kvas dodata že v postopku drugega vrenja. Najpogosteje se pri izdelavi piva uporablja ječmen, in dlje, kot ga obdelujemo v postopku priprave slada, bolj temno in sladko je. Hmelj, ki je bolj grenak, se navadno dodaja kot protiutež sladkemu ječmenu.

Tudi živali ga srkajo

Nismo pa le ljudje ljubitelji piva. Zelo radi ga imajo nekateri psi, opice in celo papige, vse tri vrste pa lahko postanejo alkoholiki. Presenetljivo podobnost z ljudmi so znanstveniki našli pri preučevanju mravelj. Opazovali so alkoholizirane mravlje in odkrili, da trezne mravlje odnesejo svoje pijane sestre domov, neznanke pa vržejo v "jarek". Podobno je pri čebelah, ki imajo vratarje, ki pijanih vrstnic ne spustijo v čebelnjak. Če se ena in ista čebela večkrat vrne pijana, jo celo za stalno izobčijo iz roja.
Pivo je najbolje prodajana alkoholna pijača na svetu, zato ni čudno, da so nekateri bari prav specializirani za prodajo te varjene pijače. V galeriji si poglejte nekaj najpopularnejših v Evropi.

steklenica - 1
steklenica - 1 FOTO: Profimedia

In še nekaj zanimivih dejstev:

Najstarejši recept za izdelavo piva

Pivo so varili že pred osem tisoč leti, a prvi pravi ljubitelji piva naj bi bili Sumerci. Njihovi bogovi imajo zelo pogosto v rokah velike kozarce piva in himna, posvečena boginji Ninkasi, je pravzaprav recept za izdelavo piva. S tem so promovirali izdelavo piva, saj je bila večina prebivalstva nepismena. S pesmijo pa se je znanje hitro razširilo po vsej Sumeriji. Če lahko verjamemo rezbarijam iz tistega časa, potem so Sumerci pili tudi med pomembnimi opravili. Obstaja celo slika, ki prikazuje žensko, ki pije pivo med spolnim odnosom.

Pivo je smrtno nevarno

Pri varjenju piva lahko pride do eksplozije. Leta 1814 je prišlo do velike eksplozije v londonski pivovarni, kjer je razneslo skoraj 400.000 litrov piva, ki ga je nato odplaknilo v revnejši predel Londona. Uničeni sta bili dve hiši in bar, devet ljudi pa je umrlo. Vendar pa je eden od teh za svojo smrt kriv sam. Ker so bili jarki polni piva, so ljudje na veliko pili iz njih. Moški si je privoščil preveč pijače in naslednji dan umrl zaradi zastrupitve, verjetno z alkoholom.

Hladno pivo - 2
Hladno pivo - 2 FOTO: Profimedia

Varjenje piva je žensko opravilo

V starih časih je varjenje piva pripadalo ženskam. V nekaterih kulturah je bilo varjenje piva takšna čast, da so ga lahko varile le najuglednejše in najlepše ženske. V srednjeveški Evropi je bilo za ženske varjenje piva nekaj tako običajnega kot kuhanje ali pranje. Nekatere so postale slavne kot proizvajalke piva in so ga prodajale kot svoj izdelek. Vendar pa čistost ni bila glavna vrlina srednjeveške Evrope, zato je bilo običajno, da so nad kotli gnezdile kokoši.

Pivo, pijača za religijo

Menihi so bili eni redkih moških, ki so v starih časih varili pivo. Nekateri samostani so bili slavni prav zaradi proizvodnje. Še posebej znani so bili menihi iz Belgije in Nizozemske. Zaradi velike in kakovostne proizvodnje so bili ti samostani precej samostojni in finančno neodvisni od matične ustanove.

Pivo je zdravilo

V srednjem veku so pivo na veliko uporabljali kot zdravilo. Seveda vemo, da so v tistih časih kot zdravilo uporabljali skoraj vse, ampak tudi v modernejših časih so bili podobni primeri. Kmalu po začetku prohibicije je ameriška vlada izdala odlok, da lahko zdravniki predpišejo pivo kot zdravilo za zdravstvene težave. Ne dolgo zatem so odlok umaknili in distribucijo alkohola je v roke prevzela mafija.

Najstarejša pivovarna na svetu

Če govorimo o pivu, večina najprej pomisli na Nemce. So v samem svetovnem vrhu po številu pivovarn in proizvodnji piva. Poleg tega pa se lahko pohvalijo z najstarejšo pivovarno na svetu. Samostan Weihenstephan na Bavarskem izdeluje pivo že od leta 1040. Danes resda ni več samostan, še vedno pa varijo pivo.

Ljudje bi za pivo naredili vse

Med ameriško prohibicijo so ljudje pili tonike za lase in se pretvarjali, da so duhovniki, da bi prišli do pijače. V Avstraliji se je leta 2001 v reko zvrnil tovornjak, poln piva. Voznik se je rešil, tovor pa je potonil na dno. Ko so ljudje slišali za to, so se zbrali pred reko s potapljaško opremo in začeli „reševati“ tovor. Nek moški je uspel rešiti kar štiristo steklenic dragocene pijače. Policija je sicer poskušala pregnati pogumne rešitelje, a neuspešno.

Pivo in mitologija

Skoraj vsaka poli-teistična religija pozna vsaj enega boga, ki je povezan z alkoholom. Finski ep Kalevala je prežet z verzi o pivu. Egipčanska levja boginja Sekhmet se je, po tem, ko se ga je napila, za vedno odpovedala ubijanju. Grki in Rimljani pa so imeli Dioniza in Bakusa, oba posvečena pitju, plesu, vinu, orgijam in, seveda, pivu.

Kaj pravite na idejo, da bi si sredi Žalca na fontani lahko natočili pivo?
Ideja namreč je, da bi v mestnem parku postavili fotnano piv. In tam bi vsak lahko prišel do zelenega zlata. Kako bi to izgledalo in ali je ideja uresničljiva, izveste v oddaji Svet ob 18:00.

Dovoljene starosti za pitje

Med državami, kjer je pitje dovoljeno, ni prav velikih razlik v dovoljeni starosti. Navadno so ta leta nekje med šestnajstimi in enaindvajsetimi leti. Nekatere države dovoljujejo pitje pri vseh starostih, medtem ko ima rekord Indija, ki je v nekaterih delih svoje države dvignila mejo pitja na petindvajset let.

Pivo in slina

Inki so uporabljali slino za fermentiranje piva. Uživanje piva ali chicha je bilo zelo pomembno med festivali. Zato so imeli velike pivovarne, ki so morale pridelati dovolj piva, da ne bi ujezili bogov. Recept za izdelovanje inkovskega piva je približno takšen: vzemite veliko posodo vode in jo pustite, da se segreje na soncu. Najemite ženske, ki bodo žvečile koruzo, dokler se ne spremeni v kašo. Nato morajo ženske izpljuniti kašo v vodo, ki jo pustijo nekaj tednov, da fermentira.

Pivo - 3
Pivo - 3 FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648