Moskisvet.com
Žar

Žar legende

Za vse prste obliznit

A.M.
08. 06. 2018 12.16
5

Končno v našo deželico prihaja poletje in z njim povezane aktivnosti. Hladno pivo, mokre radosti, aktivnosti na prostem in poletna kulinarika - sezona žar mojstrov je odprta!

Čevapčiči, pleskavice, krilca, bedrca, klobasice, pujski, perjad, govedina, pašna živina, vodni živelj, včasih celo zelenjava in sir – vsak pravi moški obožuje žar in z njim povezane družabne dogodke. V današnjih časih pomemben del kulinarične folklore, včasih pa pravi pravcati kulinarični praznik, ko so oča zjutraj s hladilno torbo sedli v ’katrco’ in slovesno naznanili ’’Danes bomo pekli!’’ Pa žar sploh ni tako nova pogruntavščina.

Ko so pekli ’dinozavre’

No, dinozavra z žara verjetno res ni poskusil še noben človek, saj so ’beštije’ podlegle zlobnemu kometu davno, preden smo se ljudje odločili, da je skrajni čas, da se iz zemeljskega glodavca razvije razumno bitje, ki si bo pokorilo svet. Začetki žara so nedvomno povezani z zmožnostjo pračloveka, da si po svoji volji zakuri ogenj. To se je po nekaterih teorijah zgodilo pred približno pol milijona leti, po nekaterih špekulacijah pa pred skoraj dvema milijonoma let, ko so naši poraščeni predniki sklenili, da so siti čakanja na slastne obroke pečenega mesa, ki so jim ga velikodušno pripravili udari strele, vulkani in gozdni požari. Usodo so vzeli v svoje roke, si pokorili ogenj, ustvarili idealne pogoje za nadaljnji razvoj človeške rase in pričeli s kulturo vrtnih druženj ob ognju in pečeni hrani.

Sprva je bila priprava jedi nad ognjem bolj domena preživetja kot družabnega življenja, kultura sodobnih ’žarmojstrov’ se je pričela s taborniškimi ognji in kampiranji, domača dvorišča, vrtove in terase pa je osvojila po drugi svetovni vojni, ko se je srednji sloj pričel seliti v predmestja, kjer so imeli na vrtu dovolj prostora za ognjene užitke. Sama beseda ’barbecue’ (barbikju) izhaja iz besede ’barbacoa’, s čimer so karibska plemena označevala leseno pripravo, na kateri so v 17. stoletju pekli meso … malce manj okusno je dejstvo, da so ta plemena ’izumila’ tudi besedo kanibalizem.

’Naš’ žar naj bi posredno izviral iz območja Kavkaza, od koder se je na Balkan razširili s turškimi vpadi, nad ognjem pa so takrat pripravljali zlasti ovčetino in jagnjetino.

Žar
Žar FOTO: Facebook


Za vsak okus in priložnost

Za pripravo jedi z žara dandanes uporabljamo oglje, plin, elektriko in celo posebne lesne pelete in s tem povezane vrste žarov. Poznavalci sicer prisegajo na oglje, vendar ima vsaka oblika svoje prednosti in slabosti.

Pri klasičnem žaru za proizvajanje toplote uporabljamo oglje. Sam postopek je sicer zamuden, umazan, nekoliko dražji in precej nepraktičen, vendar kurjenje z ogljem zagotavlja trajno in enakomerno temperaturo. Dim, ki se ob tem sprošča obogati hrano in poskrbi za tisti pristen okus, na katerega prisegajo pravi ljubitelji jedi z odprtega ognja. Pravi gurmani poskrbijo za kulinarične nianse z ogljem, ki je pripravljeno iz različnih vrst lesa. Ogljeni žari so različnih velikosti in oblik, rešetke za pečenje je potrebno očistiti in naoljiti pred vsako uporabo, priprava ognja pa zahteva nekaj napora in vzame kar nekaj časa.

Žar
Žar FOTO: iStockphoto
Med najbolj razširjene spadajo plinski žari. Princip je preprost – plinski gorilnik, jeklenka propana in butana, plošča iz litega železa, vžigalnik in akcija! Idealna rešitev za kuharske mojstre, ki nimajo potrpljenja s pripravo ognja in raje takoj stopijo v akcijo. Nobenih težav z zadušljivim dimom, podpihovanjem ognja s starimi časopisi in zakopavanjem pepela. Hrana ni v neposrednem stiku z ognjem in dimom, kar se odraža v osiromašenem okusu. Ugotavljanje količine plina v jeklenki pred nedeljskim piknikom je svojevrsten izziv, investicija v povprečen plinski žar pa je višja, kot za njegovega ’oglenega’ sorodnika.

Užitki žara v vsaki kuhinji in na še tako majhnem balkonu so mogoči z uporabo električnih žarov. Uporaba je varna in hitra, vendar pri nakupu nikar ne varčujte, saj cenejše naprave zaradi pregrevanja ob dolgotrajnih pečenjih izgubljajo moč. Zaradi nižje temperature je okus hrane še nekoliko manj pristen kot pri plinskih žarih, odkupijo pa se s preprostim vzdrževanjem in ugodno ceno.

Seveda obstaja še cela kopica žarov. Od ognjenih jam, kjer se hrana pripravlja nad gorečim lesom, do glinenih in posebnih dimnih ’pošasti’ za resnične ljubitelje ožgane hrane ter naprednih žarov na lesne pelete, ki združujejo prednosti oglja in plina. Hrana se pripravlja s pomočjo pečenja, dimljenja in parnega kuhanja, okus pa je odvisen tudi od vrste marinad in omak, ki jih uporabljamo pri pripravi jedi.


Da se ne boste ’opekli’

Če načrtujete nakup žara, se nikar ne odločajte na vrat na nos. Najprej premislite, kje in kako pogosto boste žar uporabljali. Če bo ’prebival’ na travniku za hišo, si lahko mirno privoščite malce večjega ali pa celo postavite kamin. Če ga boste uporabljali na piknikih v naravi, vam toplo svetujemo kakšno kvalitetnejšo različico prenosnih žarov. Ali boste pekli nad plinom ali ogljem je odvisno od količine vašega prostega časa in okusa. Kakršenkoli žar si boste omislili, ga pred nakupom preglejte, zlasti, če je žar lično zapakiran na polici bližnjega supermarketa. Preverite, če je dovolj velik, stabilen in kvaliteten ter ali ima ustrezne varnostne certifikate.

Skrivnost prave priprave jedi z žara je primerna temperatura. Podlago, na kateri boste pekli, pa naj si gre za rešetke, marmor ali lito železo, pred pečenjem 10 do 15 minut segrevajte nad močnim ognjem. Če podlaga ni dovolj ogreta, se bo hrana med pečenjem prijemala. V primeru, da je žar opremljen s pokrovom, ga uporabljajte! Tako med segrevanje rešetk, kot med samim pečenjem. Hrano pecite nad zmernim ognjem, saj boste v nasprotnem primeru zažgali zunanjost, medtem ko bo notranjost še vedno ’krvava’. Pred pečenjem očistite površino, jo ustrezno naoljite in preverite ali imate dovolj kuriva (jeklenka, oglje).

Nikar ne varčujte s pripomočki. Kakšen predpasnik vas bo obranil pred nadležnim brizganjem vroče maščobe, ustrezen pribor za pečenje pa olajšal čiščenje površine za peko in obračanje hrane, brez da bi si ob tem osmodili prste.

Meso
Meso FOTO: Thinkstock

Dokažite svoje veščine

Mit žara v moški kulturi zaseda prav posebno mesto. Ne le, da nas je ’žganje’ hrane skozi tisočletja ohranjalo pri življenju in posredno omogočilo, da smo iz podzemnih rovov prilezli na plan in si podredili kopno, morja in nebo, pač pa je žarjenje družabni dogodek, ki skrbi za medgeneracijsko komunikacijo. Prenašanje izkušenj na mlajše in blaženje posledic sodobnega načina življenja.

Pravi mojstri ognja, ki so svojo tehniko izpopolnjevali dolga leta, lahko svoje sposobnosti dokažejo na številnih ljubiteljskih in profesionalnih prireditvah. Ena takšnih je ’Jack Daniels BBQ’, kjer se vsako leto najboljši mojstri medijskega sveta pomerijo v pripravi jedi z žara. Letošnji družabni dogodek se bo odvijal danes, 13. junija, v preddverju ljubljanskih Križank. Kulinaričnega ’spopada’ se bo udeležil tudi ekipa oddaje Svet, udeleženci pa si bodo ’podkurili’ od 18. uri.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549