V resnici gre za športno aktivnost, kjer udeleženci izločajo pripadnike nasprotne ekipe z zadetki s plastičnimi kroglicami. Obstaja več kategorij spopadov, ki lahko trajajo od nekaj ur pa do maratonskih prireditev, ki se po skrbno načrtovanih scenarijih odvijajo več dni. Spopadi se odvijajo na prostem, v opuščenih zgradbah ali pa na posebej prirejenih poligonih. Začetki airsofta segajo na Japonsko, kjer so s ’taktičnimi’ igrami začeli v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, šport se je kasneje razširil v Veliko Britanijo in kmalu osvojil cel svet, z njim pa se ukvarjajo dekleta in fantje vseh starosti.
Glavni pripomoček je gotovo orožje. Gre za replike strelnega orožja od druge svetovne vojne dalje, ki so izdelane in umetnih mas ali kovine in v celoti spominjajo na strelno orožje, ki ga uporabljajo svetovne oborožene sile. Ker je replike težko razločiti od pravega orožja, jih morajo v nekaterih državah opremiti s posebnimi zaključki cevi v živih barvah. Orožje je lahko opremljeno z mehanizmi na vzmet, plin ali elektriko. Najbolj so razširjene slednje, saj so sodobne baterije dovolj vzdržljive za celodnevno ’bojevanje’, električni pogoni pa so robustni, nezahtevni za vzdrževanje, zmogljivi in zagotavljajo konstanto strelno moč.
Plinski mehanizmi izstreljujejo kroglice s pomočjo ogljikovega dioksida. Polni se jih s pomočjo plinskih bombic ali posebnih pločevink. Ker so kompaktni, jih največkrat najdemo v replikah pištol, kjer lahko zasledimo tudi vzmetne mehanizme. Ti dosegajo visoko strelno moč, vendar omogočajo le posamične strele, zato z njimi opremljajo tudi ostrostrelske replike, ki so natančne in učinkovite tudi na daljše razdalje.
Namesto nabojev se pri airsoftu uporabljajo posebne plastične kroglice premera 6 ali 8 milimetrov, ki tehtajo od 0,12 do 0,48 grama. Najbolj razširjene so tiste, ki tehtajo 0,20 ali 0,25 grama. Težje kroglice uporabljajo na daljših razdaljah, saj dosegajo večje hitrosti in so bolj natančne. V nabojnik pištole gre od 10 do 30 nabojev, pri puškah pa se uporabljajo t.i. ’low capacity’ (majhna kapaciteta) nabojniki z do 50 naboji, ’mid capacity’ (srednja kapaciteta) z do 200 naboji in ’high capacity’ (visoka kapaciteta) z več kot 200 naboji. Slednji so na večini organiziranih tekmovanj prepovedani, pravi tekmovalci pa za pristen občutek največkrat uporabljajo nabojnike kapacitete od 30 do 50 nabojev. Moč replik se meri s hitrostjo izstrelkov, ki je na uradnih tekmovanjih omejena na 120 m/s, izstrelki v nelegalnih ostrostrelskih replikah pa lahko dosegajo hitrosti več kot 300 m/s in človeka lahko resno poškodujejo.
Kako začeti
Če vas ta šport mika, nikar ne ’zbezljajte’ v prvo trgovino, nakupite za tisočaka opreme in se sami odpravite v bližnji gozd. V Sloveniji obstaja kar nekaj airsoft klubov. Poiščite kakšnega v svoji okolici in fante povprašajte, kdaj imajo naslednji spopad. Za prvič se oblecite v kakšna oblačila, v katerih se boste lahko valjali po tleh, obujte pohodniške čevlje, kupite kakšen repelent proti klopom in zaščitna očala, puško pa vam bodo rade volje posodili v klubu. Svetujemo, da se pred nakupom lastne opreme udeležite vsaj nekaj spopadov. Če boste nad športom še vedno navdušeni, se pri izkušenih igralcih pozanimajte o ustrezni opremi. Posamezni klubi načeloma uporabljajo natančno določene vzorce vojaških uniform. Za začetek kupite rabljeno opremo. Na spletnih portalih je cel kup rabljene opreme, ki povsem zadošča potrebam začetnikov in je precej cenejša od nove.
Igralec potrebuje uniformo, ustrezno obutev (pohodni čevlji), zaščitna očala, taktični jopič, repliko z nabojniki in baterijo ter naboje. Če nakupujete rabljeno opremo, si jo pred nakupom obvezno oglejte, s seboj pa vzemite kakšnega izkušenega igralca. Za rabljeno puško je treba odšteti kakšnega stotaka, za posamični nabojnik okrog 20 evrov, taktični jopič 30, kompletno rabljeno uniformo dobite že za 50 evrov, zaščitna očala za 20 evrov ter še nekaj drobiža za naboje in baterijo.
Posamezni klubi poleg klubskih treningov organizirajo tudi medklubske spopade, nekajkrat letno pa se odvijajo tudi meddržavni dogodki, ki se jih udeleži več sto igralcev. Spopadi po navadi potekajo v gozdu in po natančno določenem scenariju. Ker plastični izstrelki ne puščajo sledov kot barvne paintball kroglice, mora igralec zadetek priznati sam. Pravila okrog tega so stroga, saj lahko ob večkratnem prikrivanju zadetkov sledi prepoved udeleževanja spopadov. Ko je igralec zadet, ga odvisno od veljavnih pravil lahko ’ozdravi’ bolničar in ga vrne v igro, igralec počaka nekaj minut ali pa se poda v improvizirano ’bolnišnico’, iz katere se igralci v igro vračajo v določenih intervalih.
Airsoft je vsekakor zanimiv šport, ki združuje adrenalin, rekreacijo na svežem zraku, taktično razmišljanje, orientacijo, koordinacijo in natančnost. Na neškodljiv način združuje ljubitelje orožja in vojaških strategij in omogoča pristno doživetje vojaških spopadov.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV