Malo denarja …
V duhu kapitalizma je tudi v sodobnem športu vse pogojeno z denarjem. Možnosti sodobne tehnologije so praktično brezmejne, edina omejitev pa je denar. Sodobno tehnologijo so sprva pričeli uporabljati za povsem osnoven namen – izboljšanje tehnike. Kako športniku ’vprogamirati’ pravilne gibe, ki omogočajo optimalne rezultate. Začele so se pojavljati zapletene 3D kamere, računalniške simulacije, vetrovniki in anatomske študije, ki so mehaniko športnika pretresli do samih osnov. Znanost in šport sta sklenili zavezo, ki potiska meje človeških zmožnosti vedno višje.
Video zajem gibanja je postal revolucionarna novost, ki je osvojila atletiko, alpske discipline, tenis, baseball, golf, nogomet. Športnike so opremili s posebnimi tipali in jih posneli med gibanjem. Posnetke so analizirali strokovnjaki za različna področja, izluščili prednosti in slabosti slehernega športnika in jih prenesli na ostale atlete. Naenkrat je nadarjenost postala stvar, ki se jo da priučiti. Namesto enega potencialnega rekorderja so jih imele ekipe, ki so si to lahko privoščile, nekaj deset.
Potencial sodobne tehnologije so kmalu ’zavohala’ športna moštva, ki razpolagajo z malodane neomejenimi sredstvi. Nogomet je doživel pravo revolucijo s posebnimi ’sledilnimi’ napravami, ki so jih namestili igralcem. Naenkrat so imeli trenerji in analitiki natančen vpogled v gibanje vsakega posameznega igralca. Kje se giblje med treningom, tekmo, kako učinkoviti sta obramba in napad. Tovrstna analiza je postala ’obvezna’ oprema za vsa prvoligaška moštva, z množično uporabo te tehnologije pa so tovrstni sistemi postali dostopnejši tudi manjšim klubom.
Korak dlje je šel nemški klub Borussia Dortmund, ki si je pred časom omislil pravi nogometni simulator. Footbonaut naj bi bil novo skrivno orožje, ki naj bi izboljšalo odzivnost in natančnost igralcev. Simulator sestavljajo nogometna zelenica, obdajajo pa ga štiri stene s po 18 odprtinami. Igralec prejme žogo iz samodejnega podajalnika, poslati pa jo mora v osvetljeni kvadrat. Naprava služi tako klubskemu podmladku, kakor prekaljenim igralcem.
Sodobna tehnologija tudi v Sloveniji
Napredni elektronski sistemi pomagajo tudi slovenskim športnikom. Košarkaška reprezentanca uporablja poseben sistem, ki analizira igralčev pogled med meti in med samo igro. Z analizo rezultatov lahko izboljšajo natančnost metov, spremljanje igre in osredotočanje igralcev. Je ta novost pripomogla k minuli zmagi na turnirju v Laškem? Nekaj zagotovo.
Dostopno vsem
Razmah tehnologije v športu omogoča tudi bolj varno in kakovostno športno udejstvovanje rekreativcev. Orodja, ki so si jih nekdaj lahko privoščili le vrhunski športniki so danes na voljo brezplačno. Vse, kar potrebujete je pametni telefon in že si lahko privoščite elektronskega ’osebnega’ trenerja, ki bdi nad vašim napredkom in prilagaja program vadbe vašim rezultatom.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV