Zgodba o Slender Manu se je med mladimi po Združenih državah Amerike razširila preko spleta in predvsem družbenih omrežij. In čeprav se napad ni končal tragično, bi se kaj hitro lahko. Zdravniki so namreč ugotovili, da je ena od vbodnih ran le za las zgrešila glavno arterijo maltretirane 12-letnice in le čudežu se lahko zahvali, da je danes še živa. Omenjena 'igra' pa še zdaleč ni edina nevarna igra, ki se je kot virus razširila preko družbenih omrežij in v nevarnost spravila za potegavščine, šale, igre in neumnosti dovzetne uporabnike.
Knockout
Priljubljena igra knockout, o kateri so sicer prvič poročali že leta 1992, se je s pomočjo družbenih omrežij lansko leto dobesedno razpasla po ZDA in drugih delih sveta. Čeprav se je nasilnežem zdela zabavna, je igra v resnici izjemno nevarna, kajti njen cilj je z enim samim udarcem spraviti na tla naključnega mimoidočega. Kljub opozorilom, kako nevarno je lahko tovrstno početje, se je igra že večkrat končala tragično. Nazadnje 10. septembra 2013, ko so trije najstniki iz New Jerseyja z nockoutom ubili 46-letnega Ralpha Erica Santiaga. Moški je umrl v trenutku.
20. aprila 2010 je Erik Robinson iz Santa Monica umrl zaradi igre imenovane 'choking game'. Erik si je okoli vratu zategnil vrv in jo privezal na eno od naprav v sobi, da bi prekinil pretok krvi in kisika v možgane. Želel je občutiti vrtoglavico, a so medtem 12-letniku stvari ušle izpod nadzora. Vrvi naenkrat ni mogel popustiti, ker je bil sam doma, pa mu tudi nihče ni mogel pomagati. Davljenje se je tako končalo z zadušitvijo.
ABC praskanje
Pred 7 leti je bila med ameriškimi najstniki popularna igrica ABC Scratching game, v sklopu katere so posamezniki tekmovali, kdo si bo upal v roko vrezati več črk abecede. Nič takšnega, bi dejali mnogi, toda za eno od deklet, ki se je lotila izziva, se je igra končala skorajda tragično. Na mestu vreza je namreč prišlo do okužbe z bakterijo, ki povzroča nekrotizajoči fasciitis. Zaradi infekcije je deklica morala prestati kar 7 operacij, s katerimi so ji odstranjevali s tako imenovano 'mesojedo bakterijo' okuženo in odmrlo tkivo in imela je kar precej sreče, da je po sedmem posegu zdravnikom uspelo odstraniti celotno okuženo tkivo, sicer bi ji morali amputirati roko.
Nek Nominate
Za razliko od prej opisanih iger, se je igra Nek Nominate, ki od udeležencev zahteva pitje alkohola v povezavi z različnimi nalogami, preko družbenih omrežij, predvsem Facebooka, nevarno razširila tudi med slovensko mladino. Po poročanju medijev najprej na Koroškem, kjer se je sicer razširila nekoliko blažja različica. Ta posameznike spodbuja, da se posnamejo med pitjem piva, video objavijo na družbenih omrežjih, nato pa k podobnim podvigom spodbujajo še svoje prijatelje. Igra sicer izvira iz Velike Britanije, kjer je med udeleženci doslej terjala že najmanj pet smrtnih žrtev. Poleg prevelikih količin zaužitega alkohola je v enem primeru smrti botroval tudi nepremišljen skok v deročo reko.
Izziv s cimetom
Izziv s cimetom ali "Cinnamon Challenge" je pred leti prav tako postal pravi svetovni hit. In čeprav ga ljudje izvajajo že od leta 2001 (in verjetno še kakšno leto dlje), je zares zaslovel šele pred nekaj leti, s pomočjo družbenih omrežij in YouTube-a. In kaj je v tem izzivu tako zabavnega? Vzamete žlico cimeta in jo poskušate pojesti v 60 sekundah, pri tem dogajanje posnamete, na koncu pa posnetek objavite na svetovnem spletu. Čeprav se sliši popolnoma enostavno, si je na Youtubu in ostalih spletnih straneh mogoče ogledati ljudi, ki izkašljujejo "oblake" prahu. No, to početje pa ni tako nedolžno in ima tudi svojo temno plat, saj je, kot ves čas opozarjajo strokovnjaki, tovrstna zabava lahko tudi smrtonosna, ker se je s cimetom mogoče zadušiti. Po podatkih ameriške Zveze za nadzor nad zastrupitvami je bilo samo v prvih treh mesecih leta 2012 več kot 88 primerov povezanih s cimetom. Število oseb, ki so imele težave zaradi vdihavanja cimeta, pa se je v primerjavi z letom 2011 povečalo za kar 240 odstotkov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV