Čeprav je Slovenija majhna država, kar se tiče velikosti in števila prebivalcev, je na slovenskih tleh zraslo ogromno vrhunskih športnikov. Če je o razlogih, zakaj smo tako uspešni, težko govoriti, vsekakor pomembno vlogo igrajo že uspešni športniki, ki z zglednim obnašanjem dajejo vzor mladim, razni športni tabori, na katerih se otroci povezujejo s sovrstniki in drugimi športniki in trenerji, ter starši, ki otroke spodbujajo h gibanju, jim nudijo oporo in jih usmerjajo. In prav spodbuda, opora in usmerjanje je tisto najpomembnejše, kar otroku pomaga vzljubiti določen šport, razviti vztrajnost in ga, posledično, pripeljati do velikih uspehov.
A medalja s svetovnega prvenstva ali olimpijskih iger seveda ni in ne sme biti edini cilj, zakaj je koristno ukvarjati se s športom od malih nog. Šport namreč predstavlja za otroka najboljšo aktivnost. Pomaga jim zgraditi samozavest, pomaga pri razvoju gibalnih sposobnosti in pri socializaciji, motivira jih za delo v šoli, kar telesna aktivnost doprinese k zdravemu telesnemu razvoju in zdravju pa je nasploh neprecenljivega pomena.
1. Telesna aktivnost
Danes otroci vse preveč časa preživljajo pred televizijskimi zasloni, ob igranju računalniških igric in igranju s pametnimi napravami. Čeprav jim je tovrstne aktivnosti težko prepovedati, pa lahko starši za zdravje svojega otroka poskrbijo tako, da jim približajo določen šport. S pravo mero spodbude, nikakor ne siljenjem, bo otrok šport vzljubil, četudi mu sprva ne bo dišal.
2. Socializacija
Če se otrok ukvarja s športom, bo tako lažje razvil družbene veščine, za kar vam bo hvaležen vse življenje. Otroci se v športnih klubih namreč naučijo interakcije s sovrstniki, potrpežljivosti, spoštovanja avtoritete, ki jo predstavlja trener, naučijo se vodstvenih veščin, timskega dela, discipline in komunikacije, kar jim bo še kako koristilo tako v šoli kakor pri izgradnji kariere in nenazadnje ustvarjanju družinskega življenja.
3. Izgradnja samozavesti
Športno udejstvovanje lahko izjemno pozitivno vpliva na izgradnjo samozavesti pri otroku. Pomemben je le zdrav odnos odrasle osebe do njegovega uspeha oziroma neuspeha. Pohvala in spodbuda sta pri tem na prvem mestu, ne glede na rezultat na tekmovanju, seveda pa ne sme manjkati niti pozitivna kritika. Otroci se morajo naučiti sprejemati kritiko in jo uporabiti sebi v prid. Jo razumeti kot opozorilo v izogib napakam v prihodnje in motivacijo za nadaljnje delo.
4. Akademski uspeh
Nobeno presenečenje ni, da so otroci, ki se ukvarjajo s športom, bolj uspešni tudi v šoli. Na treningih se namreč naučijo, kako pomembna sta za dosego cilja (uspeha) predanost in trdo delo, kar jim pri učenju in delu v šoli še kako koristi. Ne le to, ena od študij, ki so jih opravili v ZDA je pokazala celo, da imajo mladi, ki so se v otroštvu ukvarjali s športom, kar 41 odstotkov več možnosti, da bodo uspešno zaključili študij kot tisti, ki se s športom niso nikoli ukvarjali.
5. Zdravje za vse življenje
Če otroku privzgojite zdrav način življenja, vključno z gibanjem in zdravim načinom prehranjevanja, ga bo sprejel za nekaj normalnega. In s tem mu boste naredili največjo uslugo v življenju. Gibanje bo zanj postalo nekaj povsem običajnega in vsakdanjega, prav tako zdrav način prehranjevanja. In vsi vemo, da sta gibanje in prehrana najpomembnejši sestavini za zdravo življenje.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV