'Flying Bullsi' do sobote spet v Mariboru!
Avstrijska akrobatska skupina iz Salzburga, ki nastopa tudi na dirkah svetovnega prvenstva Red Bull Air Race, bo lete do konca tedna opravljala nad in v okolici mariborskega letališča ter se na ta način pripravljala na svojo poletno sezono nastopov. Skupina namreč sodeluje na različnih množičnih športnih in družabnih dogodkih po vsej Evropi. Njihova flota obsega od zgodovinskih letal iz obdobja druge svetovne vojne do modernih reaktivnih AlphaJet letal. Med drugim se lahko pohvalijo z letali P38 Lightning, F4U Corsair, AlphaJet, C337, B25 Mitchell, TAH1 Cobra, BO-105 in AS350.
Ekipa The Flying Bulls je del svetovno uveljavljenega koncerna Red Bull, ki je nastal po zaslugi velikega ljubitelja letal in adrenalina Dietricha Mateschitza. Skupina je v devetdesetih letih nastala na pobudo nekdanjega komercialnega pilota Sigija Angererja, ki je preko luže kupil dve starejši letali, po obnovi pa začel z organizacijo letalskih spektaklov.
Skupina danes v Salzburgu upravlja znamenita hangarja 7 in 8, letno pa nastopi na okoli 60 različnih prireditvah, letalskih šovih in dirkah svetovnega prvenstva Red Bull Air Race. Prvič letos se bodo 23. in 24. aprila predstavili na Red Bullovem dirkališču formule ena v Spielbergu, kjer bodo nastopili tudi v času julijske dirke za Veliko nagrado Avstrije ter avgusta, ko bo tam potekala še dirka za svetovno prvenstvo motociklistov.
Najhitrejši motošport na svetu v enem
Red Bull Air Race je letalsko svetovno prvenstvo z jasnimi pravili, varnostnimi zapovedmi in izjemno strogim sitom izbora pilotov. Je vizualni spektakel in najhitrejši motošport na svetu v enem, priznan s strani Mednarodne letalske zveze. Gre za popolno kombinacijo visoke hitrosti, nizkega letenja in vrhunskih sposobnosti, ki je vsako leto glavna atrakcija za dobri dve milijardi parov oči po svetu. Da je ozračje naelektreno z adrenalinom, je krivih 14 pilotov, ki se vsako leto pomerijo v osmih dirkah po vsem svetu. Tekmovanje poteka pod strogimi pravili in je sestavljeno iz dirkanja po zračni pisti med napihljivimi stožci.
Piloti si glede na uvrstitve nabirajo točke; tisti, ki jih ima največ na koncu sezone, dobi naziv svetovnega prvaka. Gre za nizko, izjemno natančno letenje v neposredni bližini občinstva, piloti dosegajo hitrosti 370 km/h in imajo v oblasti tako svoje telo kot psiho. Trenirajo toliko kot ostali vrhunski športniki. Slovenci imamo letos prvič na tem vrhunskem prvenstvu svojega predstavnika, pilota Petra Podlunška, mojstra drznosti in preudarnosti v enem. Za njim je prva tekma v razredu master svetovnega prvenstva Red Bull Air Race v Abu Dabiju.
Podlunšek je akrobatski pilot Aerokluba Murska Sobota in sodi v sam svetovni vrh akrobatskega letenja z motornimi letali. Njegovi začetki segajo v leto 1994 in od tedaj je zmagal že osemkrat na državnih prvenstvih, od leta 2008 je nastopil na več kot 250 letalskih šovih po svetu, za seboj pa ima več kot 1.500 ur letenja. Kot je zapisano na njegovi spletni strani, je njegov slog letenja strm, oster, zavit in hiter. V svoje predstave vključuje najzahtevnejše akrobatske figure, na tekmovanjih svetovnega kova pa sega po najvišjih mestih. Strasten je do vsega, kar obdaja letalski svet. "Nisem odvisen od adrenalina, zato pa moje življenje žene odvisnost od iskanja perfekcionizma v vsem, kar počnem. Pehanje za denarjem v športu, kjer se zahteva visoka stopnja varnosti in treznosti, pomeni neuspeh. Strast je edino gorivo, uspeh pa določitev in spoštovanje prave mere med drznostjo in preudarnostjo," pravi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV