Moskisvet.com
Možgani - 4

Tehnologija

Olajšajte si življenje z močjo misli!

A.M.
29. 08. 2013 14.01
6

Ste si ob gledanju znanstvenofantastičnih filmov kdaj zaželeli, da lahko vsa opravila izvršili iz udobnega zavetja vašega naslanjača, ob tema pa vam ne bi bilo potrebno migniti s prstom? Ne boste verjeli, a tovrstna tehnologija že obstaja!

Možgani - 7
Možgani - 7 FOTO: Facebook
Človeški možgani so skrivnostna tvorba, vseh njenih zmožnosti pa morda nikoli ne bomo povsem doumeli. Naš ’računski center’ sestavlja na milijarde možganskih celic oz. nevronov. Te komunicirajo med seboj s pomočjo električnih impulzov. Ker so nevroni na moč ’klepetavi’, si med seboj nenehno pošiljajo električne impulze, kar ustvarja ogromno količino elektromagnetnega sevanja. Delovanje možganov je izjemno zapleteno in zahteva veliko energije. Možgani večine vretenčarjev tako ’pokurijo’ do 8 % vse energije, možgani primatov pa so pravi energijski ’požeruhi’ - predstavljajo 2 % telesne teže, za delovanje pa porabijo 25 % celotnih energije.

Z leti raziskovanj so znanstveniki spoznali, da so določeni predeli možganov zadolženi za različne aktivnosti. Čelni reženj je tako zadolžen za gibanje, motoriko ter večino miselnih procesov, mali možgani skrbijo za natančnost in čas gibov, hrbtenjača skrbi za aktiviranje mišic, preostala predela pa aktivirata očesne mišice in skrbita za proces odločanja. Z identifikacijo možganskih centrov in beleženjem aktivnosti na posamičnih predelih možganov, so znanstveniki lahko pričeli z analizo možganskih aktivnosti. Analizirali so, kateri centri so vključeni v posamezna opravila. Izsledki so pripomogli k razvoju prvih vmesnikov, ki so možganske valove pretvarjali v dejansko gibanje, z njimi pa so prostovoljci lahko upravljali z roboti, umetnimi človeškimi okončinami ali elektronskimi napravami. Prve takšne naprave so bile ogromne in pregrešno drage, razvoj in raziskave pa so znatno pocenili tovrstno tehnologijo.

Možgani - 1
Možgani - 1 FOTO: Facebook

Od protez do letal

Možnosti uporabe možganskih valov so neizmerne. Invalidi lahko ponovno uporabljajo svoje okončine ali posebne proteze, inženirji lahko upravljajo industrijske robote, kirurgi precizne operacijske priprave, piloti posamezne funkcije letal prihodnosti, tehnologije pa bomo deležni tudi povsem običajni uporabniki, ki bomo z močjo misli ukazovali gospodinjskim pripomočkom in elektronskim napravam.

Možgani - 6
Možgani - 6 FOTO: Facebook

Svoje misli lahko ’udejanite’ že danes

Naj se sliši še tako neverjetno, vendar lahko z močjo svojih misli ukazujete že danes. Tehnologija je tu, na voljo pa je v obliki posebnih elektronskih vmesnikov, ki berejo električne impulze vaših možganov. Možnosti uporabe so neskončne, takšne ’čitalce’ pa je moč kupiti že za precj manj, kot 100 evrov.

Elektronska naprava je lahko povsem znanstven pripomoček, ki se poveže z računalnikom ali kakšno od pametnih naprav in omogoča spremljanje možganskih aktivnosti v posameznem režnju. S posebnimi aplikacijami, ki ponujajo razno razne naloge in opravila, lahko svoje možgane spravite v dobro formo in izboljšate svojo koncentracijo. Najpogostejši način uporabe pa bo vsekakor upravljanje z elektronskimi napravami in igranje igric. Tako boste na zabaven ali znanstven način pobližje spoznali svoje možgane, jih spravili v formo in končno upravljali televizijski sprejemnik, brez da bi predhodno 2 uri iskali daljinski upravljavec.

Kaj pa v prihodnje

Prihodnost je vsekakor pestra in obeta se, da bodo možganski valovi postali bodoči ’zasloni na dotik’. Zakaj bi se trudili z napornimi telesnimi kretnjami in gestami, če lahko vse opravimo z nekaj nevronskimi aktivnostmi. Invalidi bodo lahko ponovno hodili, vojaki in fizični delavci bodo upravljali z zmogljivimi eksoskeleti, ki jim bodo zagotavljali neverjetne sposobnosti, z rudarskim roboti na planetih v in izven našega osončja bomo upravljali z našega planeta, z neozdravljivimi boleznimi pa se bomo spopadali s pomočjo nano robotov, ki jim bomo ukazovali s pomočjo misli. Sicer pa, pustimo se preseneti, kaj nam bo prinesla prihodnost.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 572