Guinnessova knjiga rekordov je najbolj prodajana avtorska knjiga vseh časov, ustanovil pa jo je Hugh Beaver, direktor pivovarne Guinness. Že prva knjiga, ki je izšla leta 1955, je v hipu postala uspešnica, kasneje so jo prevedli v več kot 25 jezikov, izhaja pa že v več kot 100 državah. Je tudi ena izmed najpogosteje ukradenih knjig iz knjižnic v Ameriki. Doslej je bilo prodanih več kot 136 milijonov tiskanih knjig in štiri milijone elektronskih izdaj. Kot zanimivost naj omenimo, da vsak mesec kar 4000 posameznikov in skupin pošlje prošnjo za potrditev rekorda, a jih 95 % zavrnejo.
Letošnja knjiga vsebuje 13 poglavij, od vesolja, ki je letošnja glavna tema, do rekordov v živalskem svetu, športu, znanosti in tehnologiji, umetnosti in pop kulturi. Med drugim vsebuje tudi poglavje o rekordih, ki jih lahko poskusite podreti tudi sami, in poglavje o rekordih, ki se jih raje ne lotevajte, je na predstavitvi knjige dejala urednica Branka Fišer.
Med glasbeniki je letos rekorder med rekorderji Justin Bieber, ki se je vpisal s kar šestimi rekordi, med drugim z glasbenim kanalom z največ ogledi na portalu YouTube in z največ sledilci na Twitterju - 85 milijonov ljudi. Med rekorderji je tudi letos preminuli David Bowie, čigar 19 albumov se je uvrstilo med 100 najboljših albumov britanske lestvice.
Letošnja posebnost je časovni trak, ki v 200 rekordih prikaže zgodovino vesolja, vse od največje eksplozije oz. velikega poka do zaznanih prvih gravitacijskih valov leta 2016.
Zanimivi tuji rekordi
Med zanimivejšimi rekordi velja omeniti najdaljšo še živečo mačko, ki meri 118 centimetrov, največji gugalni stol, visok 17 in in širok skoraj deset metrov, ter najbolj piratizirano TV serijo - Igro prestolov. Ta je rekord dosegla z 14,4 milijoni nelegalnih prenosov na epizodo.
Med najbolj izstopajočimi rekorderji pa je tudi Avstrijec Josef Todtling, ki se je zažgal. Pravzaprav si je najprej oblekel več slojev oblačil, golenico in komolce še dodatno zaščitil in si nanesel hladilni gel, nato pa ga je gorečega konj vlekel 500 metrov. Zdržal je 5 minut in 41 sekund. Več v videu ...
Slovenski rekorderji
Tako kot vsako leto je tudi v letošnji izdaji zbranih več kot 4000 zanimivih, bizarnih in celo šokantnih rekordov. V mednarodni izdaji je tudi sedem slovenskih rekordov, še 14 pa jih vsebuje slovenska različica. Med najbolj zanimivimi je čokolada z največjo površino - 142 kvadratnim metrov, ki so jo pripravili na festivalu v Radovljici.
V Guinnessovo knjigo se je vpisalo tudi pet bratov slovenskih korenin, ki so zaigrali v mednarodni tekmi ragbija. Brate Škofič in sodelovanje z njimi je opisal trener slovenske reprezentance ragbija Andrew Fenton. Med drugim je povedal, da so se bratje, ki sicer živijo v Veliki Britaniji, s tekmo v Ljubljani poklonili pokojnemu očetu in dedku, ki izvira s Štajerske.
Med slovenskimi rekorderji v mednarodni izdaji so še plavalec Martin Strel, kolesarka Tina Ternjak z dvema rekordoma in tekačica Jolanda Batagelj, uvrščeno je tudi najstarejše glasbilo - koščena piščal, ki je nastala okoli 43.000 let pr. n. št.
Med rekorderji in rekordi, ki zaradi omejitve prostora niso našli mesta v mednarodni, so pa v slovenski različici, pa so Tina Maze ter rekordi, kot so največji adventni venec, največja bujta repa, največja četvorka, največja razglednica in največji jamski grad - Predjamski grad.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV