Poteka namreč mednarodni reli električnih avtomobilov Nikola Tesla EV Rally. Poteka od Ljubljane do Zagreba. V štirih dneh bodo vozniki opravili okoli 1000 kilometrov dolgo pot, ki bo potekala od Ljubljane čez Italijo in na Hrvaško do Zagreba; iz naše prestolnice se bodo tekmovalci napotili v Udine, nato v Koper, nadaljevali do Pulja in zaključili v Zagrebu.
V sredo je potekala promocijska vožnja električnih vozil, pri čemer so se med drugim preizkusili nemški, italijanski, francoski, japonski in hrvaški veleposlaniki v Sloveniji. S tem dejanjem so pripomogli k promociji elektromobilnosti in drugih povezanih zelenih tehnologij. A ostali so le na območju Ljubljane. Trasa je bila dolga okoli 8 kilometrov. Potekala je čez Rožno dolino, naprej po Tržaški cesti in še po južni ljubljanski obvoznici.
Hiter in tih
Električna vozila so bolj tiha in običajno dajejo občutek mehke vožnje. Energija preprosto poganja kolesje ob pospeševanju, kar daje popolnoma drug občutek pri vožnji. Neslišnost delovanja motorja za nekatere morda celo ni prednost, a vožnja je gladka, pospeški zelo dobri.
Stroški
Kljub napredni tehnologiji so električni avtomobili cenovno dostopni, čeprav so še vedno precej dražji od drugih, uporaba pa je cenejša, saj nam ni treba vanj točiti bencina oziroma dizelskega goriva. S serijsko proizvodnjo so stroški za izdelavo avtomobila nižji, sčasoma bodo tako padle tudi cene avtomobilov na električni pogon.
Energijska učinkovitost
Električni avtomobili so z vidika varčnosti energije odlična izbira v primerjavi z vozili na druga goriva. Kot kažejo raziskave, se uporabi okoli 60 odstotkov električne energije, ki jo prenese na kolesa.
Praktičnost
Voznikom električnih avtomobilov ni treba čakati v vrstah na bencinskih črpalkah. Baterijo se lahko napolni tudi čez noč in vozilo je tako čez dan pripravljeno na vožnjo.
Emisije
Električna vozila so 'zelena' in njihove emisije so v primerjavi z drugimi avtomobili zanemarljive.
Varnost
Električna vozila, kar se varnosti tiče, niso nič drugačna od običajnih vozil na druga goriva. Imajo vso potrebno varnostno opremo.
Vzdrževanje
Za vzdrževanje električnega avtomobila boste porabili manj, saj ni treba dolivati določenih tekočin, ki so nujno potrebne pri običajnih avtomobilih, poleg tega pa 'odpadejo' tudi stroški popravljanja okvar motorja. Električni avto je tako veliko bolj vzdržljiv od bencinskega, saj je električni motor zelo robusten, edino, kar se kvari, je baterija.
SLABOSTI ELEKTRIČNIH AVTOMOBILOV:
Omejen doseg
Večina električnih vozil ima doseg do 160 kilometrov, čeprav so zmogljivosti baterij iz leta v leto večje in se temu primerno veča tudi doseg. Doseg zelo niha tudi glede na temperaturo okolja, v katerem vozi. Pri nizkih temperaturah ali ob visoki vročini, ko je med vožnjo vklopljena še klimatska naprava, je doseg tudi polovico manjši.
Polnilne postaje
Če so bencinske črpalke na vsakem vogalu, tega ne moremo trditi tudi za polnilne postaje za električna vozila, čeprav so tudi te vse pogostejše.
Dolgotrajno polnjenje
Dejstvo je, da veliko hitreje natočimo gorivo v rezervoar kot napolnimo baterijo, čeprav je pri slednjem strošek neprimerljivo nižji. Nekatere baterije za polnjenje potrebujejo pol ure, nekatere pa tudi so več, celo šest ur.
Menjava baterije
Baterijo električnega avtomobila je treba zamenjati na 3 do 5 , morda celo 10 let. Strošek menjave je zaenkrat še velik, znaša pa več tisoč evrov.
Nezaupanje voznikov
Večina še vedno prisega na konvencionalna vozila, do popolnega sprejetja električnih avtomobilov pa bo trajalo po vsej verjetnosti še kar nekaj časa.
Avtomobilska industrija je na področju razvoja električnih avtomobilov močno odvisna od razvoja sposobnih baterij, 'zmagovalec' na tem področju pa bo tisti, ki bo razvil baterijo, ki bo za polnjenje porabila najmanj časa in omogočila čim daljši doseg.
Izraelsko podjetje Steredot trdi, da bodo v roku leta dni na tržišče poslali nov sistem, ki naj bi omogočal napolnitev baterije električnega avtomobila v pičlih treh minutah. Takšna možnost bi pomenila velik poskok v razvoju električnih avtomobilov in korak naprej v uporabnosti tovrstnih vozil. Njihove baterije bodo uporabljale 'organsko kemijo', v razvoj katere je podjetje vložilo okoli 42 milijonov dolarjev. Delovale naj bi s pomočjo 'nanodot' tehnologije, za katero najbolj preprosta razlaga, ki jo ponujajo, je, da gre za posebne nanokristalčke, dolge po 2 nanometra. "So bioorganske peptidne molekule, ki pišejo nova pravila v razvoju pametnih telefonov in njihovih zmogljivosti," še dodajajo. 'Nanodots' naj bi bile zelo prilagodljive glede velikosti in oblike, ker naravno oddajajo rdečo, zeleno in modro svetlobo, pa naj bi predstavljale korak naprej v razvoju zaslonov.
Pri Tesli so že pred časom naznanili, da bodo izdelali vozilo, ki naj bi v treh pogledih izboljšalo dosedanje električne luksuzne mišičnjake: podaljšana vzdržljivost akumulatorja, izboljšanje aerodinamike in nadgradnja kolesja. Vse troje združuje prototip vozila Roadster 3.0, katerega baterija Litij-ionska baterija bi zdržala 31 odstotkov dlje, Roadtser 3.0 pa bi povečal doseg na neverjetnih 644 kilometrov z enim polnjenjem. Novi Tesla bi bil tako najbolj vzdržljivo električno vozilo doslej. Novi elektromotor naj bi omogočal pospešek do 100 kilometrov na uro v 4,1 sekunde.
BMW i3, skorajda ultralahko mestni avtomobil, si je med testiranji prislužil visoke ocene, zasluge pa gredo predvsem novemu softwaru. Je sicer električni avtomobil, ki ga poganja elektromotor z močjo 127Kw (170 konjskih moči), navor je 250 Nm, kar daje občutek vozniku, da vozi hiter avto. Do 100 km/h pospeši v 7,2 sekunde, za pospešek med 80-120 km/h pa potrebuje slabih pet sekund. Končna hitrost je 150 km/h, pri vožnji v najbolj varčnem načinu EcoPro+ pa 90 km/h. Doseg je do okoli 120 kilometrov, uradno celo med 130-170 kilometrov, opcijsko je tudi kombinacija z motorjem, ki poveča doseg še za enkrat toliko. Za polno polnjenje potrebuje baterija okoli 4 ure, avtomobil pa je agilen in preprost za upravljanje. Zaznamuje ga precej 'vesoljski' videz, velika prednost je radarski tempomat, pa tudi sistem za preprečevanje naleta pri nizkih hitrostih. Cena je za osnovni model 36.550 evrov.
Po prvotnih poročanjih naj bi BMW električni avto zdaj izdeloval v sodelovanju Applom, a je nemški proizvajalec avtomobilov sodelovanje zanikal. Omenjeni avtomobil, popolnoma električni i3, naj bi bil Apple car, ki bi ga izdelal BMW, prodajal pa Apple, deloval bi na podlagi v celoti Applovega operacijskega sistema. Po drugih namigovanjih naj bi tehnološki gigant načrtoval za leto 2020 avtomatski, samovozeči električni avtomobil in da podjetje teži k vse večji prisotnosti v svetu avtomobilizma.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV