Kolesarjenje jeseni in pozimi? Zakaj pa ne! Z napredkom v tekstilni industriji in vse večjo izbiro funkcionalnih oblačil so tudi športi, ki so bili nekoč rezervirani samo za določene letne čase, postali vsesezonski in tako tudi v kolesarstvu ni več letnega časa, ki bi pregnal kolesarje s cest in brezpotij, saj je ob milih zimah postalo celoletni šport.
Kaj oblečemo, je odvisno od vsakega posameznika, njegove pripravljenosti, trase, intenzivnosti vadbe ipd. Splošno pravilo pa je, da nas mora na začetku malce zebsti, sicer bomo zakuhali, še preden bomo zares začeli pritiskati na pedala. Treba je torej potrpeti slabih deset minut, da se telo ogreje na delovno temperaturo.
Pri oblačenju za kolesarjenje v zimskem času velja ''pravilo'' čebule, torej plastenja, kar nam omogoča, da se prilagajamo razmeram. Žal v kolesarstvu to ni najbolj praktično, saj imamo za shranjevanje odvečnih kosov oblačil običajno na voljo le žepke na zadnji strani dresa.
Aktivno perilo in termo majica
Verjetno najpomembnejši sloj je aktivno perilo, ki ga oblečemo direktno na kožo ter tesno prilegajoča se pletena termo aktivna majica z dolgimi rokami, ki mora biti glede na zunanjo temperaturo manj oz. bolj debela. Izbirate lahko med sintetičnimi materiali/vlakni ali mehko merino volno, ki grejejo in uravnavajo telesno toploto in odvajajo vlago, s čimer poskrbijo, da boste suhi in se telo ne bo ohlajalo. Rokavi in predeli bokov so običajno zelo elastični, kar nam omogoča neovirano gibanje. Majice z zadrgo pa še dodatno pomagajo uravnavati temperaturo med gibanjem.
Zimske kolesarske hlače
Nepogrešljive spremljevalke vožnje s kolesom v zimskem času so kakopak tudi dolge oz. zimske kolesarske hlače z naramnicami iz termo materiala, ki naj bodo iz vodoodbojnega in raztegljivega materiala, ki odvajajo vlago od telesa, zadržujejo toploto in hkrati poskrbijo, da se ne pregrejemo. Nadenemo si jih preko osnovnega sloja oblačil. Podloga ne sme biti pretanka, niti predebela.
Zimska kolesarska jakna
Pri nakupu funkcionalne zimske jakne oz. termo kolesarske vetrovke je pomembno, da preverimo temperaturo delovanja (temperaturno območje) in pred nakupom razmislimo, v kakšnih temperaturah bomo še kolesarili. Jakna mora ne samo varovati pred vlago in vetrom, ampak tudi odvajati vlago in pot ter uravnavati notranjo temperaturo. Toplotno zaščito zagotavlja že aktivna majica in v primeru debelejše jakne kolesar nujno ne potrebuje vmes še enega sloja oblačil. Če ima jakna snemljive rokave in povišan ovratnik, toliko bolje.
Dodatki
Brez podkape, ki dobro diha, odvaja vlago in ne prepušča vetra – namestimo jo pod čelado, ki je narejena, da hladi – toplih nogavic (te naj ne bodo predebele), galoš (prevleke za čevlje, ki preprečuje vdor hladnega zraka v čevlje in mokra stopala) in rokavic, ki naj bodo res tople in naj ne prepihajo, pozimi domala ne gre. Nenazadnje so glava, dlani in stopala najbolj izpostavljeni deli. Ravno tako priporočamo večnamensko rutico (pogovorno buff) za zaščito vratu, dihal in obraza, ki naj bo iz merino volne. Ne pozabite na (sončna) očala, ki bodo ščitila oči pred stalnim prepihom, po možnosti naj bodo opremljena z barvnimi lečami za boljšo vidljivost in vedrejšo podobo okolice.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV