S pravilno nego in določeno mero pazljivosti imate lahko eno uro tako rekoč za vse življenje. Če le želite. Upoštevati je treba le nekaj preprostih nasvetov.
1. Očistite jo!
Če redno čistite zunanjost ure in pazite, da z njo ne rijete po blatu, je možnost, da bo umazanija prodrla v notranjost in s tem povzročila okvaro delovanja mehanizma in pokvarila videz, manjša. Vsake toliko zato temeljito očistite uro – stekelce, hrbtni del in pašček. Če imate uro, ki ni vodotesna, potem to popravite le z mehko krpico, sicer pa jo očistite z vlažno krpico in jo z mehko suho krpico dobro osušite.
2. Temeljiti pregled
Da bi se izognili morebitnim trajnim okvaram, je dobro, da vsake 3 do 5 let obiščete urarja. Naj pregleda mehanizem in ga po potrebi zamenja ali popravi, če vam ura slučajno prehiteva ali zamuja.
3. Zaščitite pašček
Uram, izpostavljenim vlagi ali celo neposredno vodi, močni svetlobi, kozmetičnim sredstvom ali oljnim produktom, se hitreje uniči pašček. Še posebej hitro se uničijo usnjeni paščki, nekoliko manj plastični, na zunanje vplive pa niso odporni niti kovinski. Poskrbite zato, da pašček vedno, če se vam slučajno zmoči, čim prej osušite in ga obrišite z mehko krpico. Vseeno pa poskusite uro čim manj izpostavljati ekstremnim vplivom.
4, Izogibajte se vlagi!
Vse ure niso odporne na vodo, pa tudi tiste, ki so, imajo različno zaščito. Pri določenih urah to pomeni, da je dovoljeno, da si lahko mirno umijete roke in jo poškropite, z nekaterimi se lahko tuširate, s tretjimi plavate ali celo potapljate. Preden zmočite uro, se pozanimajte, kako močno je zaščitena. Če želite, lahko vašo uro vsake toliko, recimo enkrat na leto ali leto in pol, tudi testirate, ali še vedno dovolj tesni. Vodotesnost ure je sicer treba testirati z aparatom za testiranje vodotesnosti ob vsaki zamenjavi baterije. Po potrebi se tesnila tudi zamenja.
Vseeno bodite bolj previdni, če se potapljate ali le plavate v slani vodi ali v vodi, ki je močno klorirana. Vsakič uro dobro obrišite in jo skrbno osušite, da bo škoda čim manjša. Če uporabljate uro med športno aktivnostjo, je ne pozabite očistiti po koncu treninga. Sol vašega znoja ji ne bo prav nič koristila.
5. Uporabljajte jo!
Namen ure ni, da jo boste imeli spravljeno v omari in jo le od daleč opazovali, da se slučajno ne bi obrabila, uničila. Uro redno uporabljajte, čistite, servisirajte, ko je to potrebno, in poskrbite za redno menjevanje baterij.
6. Menjava baterije
Baterija običajno zadostuje za uporabo ure 2 do 3 leta. Koliko časa bo zdržala baterija, je odvisno od več dejavnikov, med drugim od starosti ure, funkcij, ki jih nudi, intenzivnosti uporabe (večkrat ko prižigamo lučko, štoparico ..., prej se porabi baterija). Takoj ko se ura zaustavi, zamenjajte baterijo ali vsaj odstranite staro, da preprečite razlitje in uničenje mehanizma.
7. Izogibajte se ekstremom!
Ekstremne temperature, bodisi visoke, nad 60 stopinj Celzija, ali nizke, pod 0 stopinj Celzija, magnetna polja, udarci, izpostavljanje kemikalijam ... vse to močno vpliva na življenjsko dobo ure. Poskusite biti čim bolj previdni in uro čim manj izpostavljajte takšnim vplivom. Snemite jo, ko se tuširate, ko menjavate olje v avtu ali počnete kakšna druga opravila, pri katerih ure ne potrebujete. Ura vam bo hvaležna, vi pa boste privarčevali denar, ki bi ga morali sicer nameniti za nakup nove.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV