Moskisvet.com
Pranje perila

Stil

Pravilno pranje perila ali kakšne zahteve imajo naša oblačila

M.S.
16. 12. 2023 04.00
0

Večina oblačil oz. modnih kosov, ki jih nosimo, je izdelana iz bombaža, svile, lanu, volne, puha, najlona, poliestra, viskoze, zračnih tkanin ali kombinacije teh materialov. Vsak material ima svoje zakonitosti in tudi svoje zahteve, ko gre za vzdrževanje oz. pranje. V nadaljevanju vam razkrivamo, na kaj morate paziti, ko v pralnem stroju perete oblačila iz najpogostejših materialov.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Če oblačil ne vzdržujemo pravilno in zanje ne skrbimo lepo, bodo ta kmalu izgubila svoj prvotni videz, spremenila obliko ali se začela trgati, barve pa bodo zbledele. Pranje je na prvi pogled sila preprosto opravilo. Pralni stroj napolnite z oblačili, dodate pralno sredstvo (in mehčalec), izberete program in ples v bobnu se lahko začne. Nobena znanost, a zakaj se potem dogaja, da barve hitro zbledijo, da je belo perilo že po nekaj pranjih sivo, da tkanine izgubijo mehkobo in čvrstost, da se skrčijo ali raztegnejo in da madeži vztrajajo na svojih mestih? Temu se lahko izognemo s poznavanjem tkanin oz. pravilnim vzdrževanjem. Vaša oblačila jo bodo najbolje odnesla, če boste upoštevali navodila za nego, ki so na etiketi, oziroma sledili naslednjim napotkom in splošnim navodilom za pranje materialov, ki jih modna industrija najraje uporablja in ki jih tudi najraje nosimo.

Upoštevajte navodila proizvajalca.
Upoštevajte navodila proizvajalca. FOTO: Shutterstock

Če boste upoštevali osnovne nasvete za vzdrževanje, ki so navedeni na deklaraciji, in ravnali po priporočilih proizvajalca, bodo vaša oblačila – ob izpolnjenih še nekaterih pogojih – dočakala želeno starost. Pravilo iz prakse pravi, da s praški pri višjih temperaturah perite tkanine, na katerih so trdovratnejši madeži, tekoče detergente pa uporabljate za vsa ostala oblačila in vsakodnevno pranje.

Konfekcijske številke ali kako izbrati pravo velikost oblačila?
Preberi še
Konfekcijske številke ali kako izbrati pravo velikost oblačila?

Življenjska doba oblačil je, kot rečeno, odvisna od številnih dejavnikov – v prvi vrsti od kakovosti materiala in izdelave – eden pomembnejših pa je tudi pranje. Na srečo je tehnologija do danes že tako napredovala, da so pralni stroji opremljeni s kopico različnih programov za pranje oblačil iz zelo različnih tkanin in odgovarjajo na domala vse izzive materiala.

Posteljnino moramo iz higienskih razlogov prati pri visoki temperaturi, lahko tudi pri 90 °C, a le, če je bela. Vse ostale tkanine peremo pri 40 °C, sicer začnejo barve že po nekaj pranjih bledeti.
Posteljnino moramo iz higienskih razlogov prati pri visoki temperaturi, lahko tudi pri 90 °C, a le, če je bela. Vse ostale tkanine peremo pri 40 °C, sicer začnejo barve že po nekaj pranjih bledeti. FOTO: Arhiv naročnika

Bombaž

Za bombaž velja, da je močan, topel, mehak, vpojen in preprost za vzdrževanje, med njegove slabosti pa sodijo manjša elastičnost, hitro mečkanje in slabše zadrževanje toplote od nekaterih drugih materialov. Zaradi naštetega ni presenetljivo, da ima večina oblačil na trgu večinski delež bombaža. Ta se pri prvem pranju skrči od pet do deset odstotkov, kar je pomemben podatek, če ste med dvema konfekcijskima številkama.  Pri pranju uporabite program za bombaž in univerzalno pralno sredstvo oz. sredstvo za pisano perilo, če gre za barvne kose. Belo perilo lahko perete pri temperaturi do 95 C, za ohranjanje barvnih tkanin pa izberite temperaturo, ki ni višja od 60 C. Bombažna oblačila lahko sušite v sušilnem stroju ter likate z vročim likalnikom in paro.

Programi za bombaž in nekateri drugi vključujejo vse stopnje pranja, to je glavno pranje  z možnostjo predpranja, mehčanje, spiranje in centrifugiranje.
Programi za bombaž in nekateri drugi vključujejo vse stopnje pranja, to je glavno pranje z možnostjo predpranja, mehčanje, spiranje in centrifugiranje. FOTO: Shutterstock
Kako na eleganten način nositi trenirko?
Preberi še
Kako na eleganten način nositi trenirko?

Svila

Svila je izdelana iz zapredkov sviloprejk. To je fino in močno blago ter sinonim za prefinjenost in nežnost, tkanina pa je zelo cenjena. Sposobna je vpiti veliko vlage in ohraniti svojo obliko, a ko postane mokra, precej oslabi, zato je treba pri pranju uporabljati program za občutljivo perilo (pri 30 C) ali program za svilo – ta je običajno krajši in vključuje manj obratov – ter pri tem uporabiti blago pralno sredstvo oz. detergente za fino perilo. Mehčalcu se raje izognite. Svile ne sušite v bobnastem sušilniku, če ta nima posebnega programa, prav tako se izogibajte likanju. Če že, likajte s pomočjo pare, blago pa naj bo pri tem rahlo vlažno. Likajte po notranji strani. Najbolj priporočljivo je ročno pranje, ki poteka tako, da v mlačno vodo nalijete malo blagega tekočega detergenta, ki nima sredstev za beljenje, oz. detergent za svilene izdelke, blago namočite in pustite, da se namaka okoli tri minute. Nato ga sperete, a ne ožemate, saj se lahko pri tem poškoduje. Ne sušite ga preblizu radiatorja (ali drugega toplotnega telesa) in ne obešajte ga s ščipalkami, saj bodo te pustile odtis.

Ker je svila občutljiva za visoke temperature, jo je treba likati nekoliko vlažno ali s paro.
Ker je svila občutljiva za visoke temperature, jo je treba likati nekoliko vlažno ali s paro. FOTO: Shutterstock

Lan

Tkanina iz lana je zračna (odlično diha) in lahka, zato je hladna tudi takrat, ko je res vroče. Uporablja se predvsem za poletna oblačila. Je trdna, trpežna ter manj dovzetna za neprijetne vonjave in umazanijo. Zato je tudi tako zelo priljubljena in velika ''konkurenca'' bombažu. Za pranje tovrstne tkanine je potreben program za občutljiva oblačila oz. program za bombažne tekstilne izdelke za dom, kot so npr. prti. Bel oz. beljen lan peremo pri temperaturi do 60 C, barvnega pa pri največ 40 C, in sicer s sredstvom za občutljivo perilo brez barvil. Ker se zelo hitro zmehča, pranje nastavite na majhno število obratov. Zato ga tudi raje sušite na zraku, če uporabljate sušilni stroj, pa je prava izbira program za občutljivo perilo. Likate ga lahko pri visoki temperaturi in s paro ter dodatkom sredstva za škrobljenje za bolj gladko likanje.

Bel in beljen lan lahko perete pri temperaturi do 60 °C. Barvna oblačila perite  s pralnim sredstvom za občutljivo perilo pri temperaturi do največ 40 °C.
Bel in beljen lan lahko perete pri temperaturi do 60 °C. Barvna oblačila perite s pralnim sredstvom za občutljivo perilo pri temperaturi do največ 40 °C. FOTO: Shutterstock

Volna

Volna je zaradi mehkobe in svojih grelnih sposobnosti posebej priljubljena v hladnejših mesecih. Odporna je proti gubam, pa tudi umazaniji in madežem. Za čisto volno je treba globoko seči v žep. Volnene izdelke bodisi kemično očistite, operite ročno s sredstvom za volno ali uporabite program za volno (največ 30 C) in posebno pralno sredstvo, saj bomo z navadnim verjetno poškodovali vlakna (postala bodo muckasta in razvlečena). Skupaj lahko peremo samo podobne barve, sicer se lahko svetlejši kosi obarvajo. Večje kose moramo prati posebej. Perite jih tako, da je notranja stran obrnjena navzven.

Volnene izdelke je bolje prati v stroju, kajti ročno pranje je manj prijazno do njih.
Volnene izdelke je bolje prati v stroju, kajti ročno pranje je manj prijazno do njih. FOTO: Shutterstock

Sintetika

Oblačila iz sintetičnih vlaken so načeloma zelo hvaležna in nezahtevna za vzdrževanje. Ne krčijo se, hitro se sušijo, ne mečkajo se in dolgo ohranjajo obliko. Zato pa slabše vpijajo pot, medtem ko je zračnost različna od materiala do materiala. Tovrstna oblačila vedno perite pri temperaturi do največ 60 C, likajte pa pri najnižji možni temperaturi likalnika, saj se lahko vlakna pri visoki temperaturi skrčijo.

Nakup plašča: kateri moški plašč je pravi za vas?
Preberi še
Nakup plašča: kateri moški plašč je pravi za vas?

Najlon

Najlon je najstarejše sintetično vlakno. Je trpežno in elastično ter se hitro suši, zato ne preseneča, da so iz njega izdelana številna športna oblačila, kopalke, ženske nogavice ipd. Ko jih perete v pralnem stroju, uporabite program za sintetiko ali za enostavno nego skupaj s tekočim pralnim sredstvom brez belila.

Hlačne nogavice je v stroju varneje prati v pralni vrečki z zapiranjem oz. v prevleki za blazino.
Hlačne nogavice je v stroju varneje prati v pralni vrečki z zapiranjem oz. v prevleki za blazino. FOTO: Dreamstime

Poliester

Za poliester velja, da se zelo hitro suši, je odporen proti gubam in obdrži svojo obliko. Edina slabost je, da ni pretirano zračen. Operite ga po programu za sintetiko ali enostavno nego v kombinaciji s tekočim pralnim sredstvom.

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 1. del
Preberi še
Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 1. del

Kavbojke (džins)

Kavbojke so bile sprva predvsem delovno oblačilo, a so kasneje našle pot v vse pore našega življenja. Čeprav gre za zelo trpežen material, ima določene zahteve, ko gre za čiščenje in vzdrževanje. Klasičen moder džins  perite pri temperaturi do 60 C, barvan džins in džins z dodanim elastanom (raztegljivi džins) pa perite pri temperaturi do 30  C. Preden kavbojke vržete v boben, jih obrnite tako, da bo notranja stran zunaj, s čimer boste preprečili vidne bele črte po koncu pranja. Ožemanje naj poteka pri nizkem številu vrtljajev centrifuge. Nove kose iz džinsa vedno operite ločeno od drugih oblačil, saj lahko pri prvem ali še po nekaj pranjih spustijo barvo in s tem obarvajo druga oblačila. Pri pranju odsvetujemo uporabo mehčalca. Kavbojke lahko sušite v sušilnem stroju, likati pa jih ni treba.

Kavbojk in drugih kosov iz džinsa ni treba prati tako pogosto kot druga oblačila.
Kavbojk in drugih kosov iz džinsa ni treba prati tako pogosto kot druga oblačila. FOTO: Dreamestime

Viskoza

Viskoza oz. regenerirano celulozno vlakno je polsintetično vlakno (viskoza je naravno vlakno, a je pridobljeno s kemičnim postopom) iz celuloze. Ta material je mehak, zračen in svilnat na dotik – zelo spominja na svilo, a je cenovno dostopnejši. Ker ima globoka vlakna, se nanj ne more prijeti umazanija. Lepo pada in ne oslabi, ko pride v stik z znojem ali kemikalijami. Oblačila iz viskoze so prijetna za nošenje in mehka, dobro vpijajo vlago, pri tem pa ne povzročajo dodatnega potenja. Prati jih je treba po programu za občutljivo perilo ali za svilo in pri tem uporabiti tekoče pralno sredstvo. Oblačila z visoko vsebnostjo viskoze lahko perete pri 30 ali največ 40 C. V stroju jih ne pustite predolgo, saj se lahko močno zmečkajo.

Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 2. del
Preberi še
Modne klasike: najbolj brezčasni moški modni kosi vseh časov, 2. del

Puh

Za povečanje trpežnosti je treba puh prati samostojno po programu za puh, in sicer s hladno vodo po programu za volno (ker gre za tkanino živalskega izvora) oz. pri 30 C v kombinaciji s posebnim pralnim sredstvom za pranje puha (ta s perja ne spira naravnih olj, ki zagotavljajo puhasto teksturo oblačila) ali blagim tekočim pranim praškom. Ne uporabljajte belila ali mehčalca. Izogibajte se uporabi centrifuge oz. naj deluje pri najnižjih obratih. Pred pranjem dodajte v boben dve čisti teniški žogici, lahko tudi pralni žogici, da bosta premetavali puh in s tem preprečili, da bi se sprijel v kepe. Toplo priporočamo sušenje v sušilnem stroju (dodajte žogici za sušenje) pri nizki temperaturi z vmesnimi prekinitvami za stresanje oblačila. Sušenje na zraku lahko traja več dni, saj puh zahteva sončen in vetroven dan ter stresanje, da se razporedi. Pa tudi v temi primeru jakna ne bo tako puhasta, kot je bila na začetku, a se bo puh z nošenjem spet razširil in jakna bo podobna kot pred pranjem.

Pri previsokih obratih centrifuge se lahko puh poškoduje.
Pri previsokih obratih centrifuge se lahko puh poškoduje. FOTO: Shutterstock

Zračne tkanine

Ko gre za oblačila oz. materiale, kot je goreteks, je treba upoštevati naslednje zakonitosti. Preden jih perete, zapnite vse zadrge ter pripnite vse elastike in druge kose. Perite pri 40 C (kratek program) oz. po programu za oblačila za prosti čas in pri tem uporabite majhno količino tekočega detergenta za nepremočljiva oblačila. Ne uporabljajte detergenta v prahu, mehčalcev za tkanine, odstranjevalcev madežev ali belila. Oblačil iz goreteksa ne perite z drugimi močno umazanimi oblačili. Sušite jih na toplem ali v sušilnem stroju po programu za občutljivo perilo. Kemično čiščenje ni priporočljivo, saj lahko uniči membrano. Ko nepremočljivosti ni več mogoče ohranjati s pralnimi in sušilnimi sredstvi, je treba uporabiti dodatno impregnacijo. Držite se pravila, da je strojno pranje in sušenje oblačil najučinkovitejši način za obnavljanje vodoodbojnosti jaken in drugih tovrstnih oblačil.

Moški kodeks oblačenja: 'dress code' za vse priložnosti
Preberi še
Moški kodeks oblačenja: 'dress code' za vse priložnosti

Tudi oblačila iz softshella lahko perete strojno. Preden jakno vstavite v boben, zapnite vse zadrge in notranjo stran jakne obrnite navzven. Tovrstne kose oblačil je treba prati ločeno od drugih materialov, da bi se izognili poškodbam. Perite jih pri 30 C oz. 40 C, če je oblačilo precej umazano. Pri pranju ne uporabljajte mehčalca in običajnih pralnih praškov, ampak tiste za membranske tekstilne materiale. Ne sušite jih v sušilcu, če že, pa le po programu za športna oblačila.

Nepogrešljivi modni dodatki za moške
Preberi še
Nepogrešljivi modni dodatki za moške

Športnega spodnjega perila ne perete pri visoki temperaturi, saj se bo skrčilo. Predhodno ga sperite. Če želite odstraniti oljne ali maščobne madeže, uporabite detergent in material pred pranjem namočite ali pa se odločite za kemično čiščenje. Perilo peremo pri 30C ali 40 C in brez mehčalca, za pranje pa uporabite detergent, namenjen aktivnemu športnemu perilu oz. spodnjim oblačilom. 

Za boljši učinek mehčanja in sušenja v sušilni stroj skupaj z brisačami položite nekaj teniških žogic. Pozor! Če boste dali skupaj preveč brisač, jih stroj ne bo zmehčal.
Za boljši učinek mehčanja in sušenja v sušilni stroj skupaj z brisačami položite nekaj teniških žogic. Pozor! Če boste dali skupaj preveč brisač, jih stroj ne bo zmehčal. FOTO: Dreamestime

Frotir

Iz tega materiala so izdelane predvsem brisače. Če frotirja ne vzdržujete pravilo, bodo vaše brisače postale grobe in neprijetne na otip, čeravno je frotir precej preprost za vzdrževanje. Brisače bodo najmehkejše, če jih boste sušili v sušilnem stroju, in ne na vrvi, saj tako hitro postanejo trde. Obarvane brisače lahko tudi kuhate, kopalne pa perite pri temperaturi do 60 C. Da bi brisače ostale mehke, izberite kakovostni mehčalec (a ne dozirajte ga preveč, da brisače ne izgubijo vpojnosti), perite pa jih pri visokih obratih. Po pranju jih temeljito stresite. Če imate satast boben, mehčalec ni potreben, saj zgradba bobna ohranja njihovo puhasto teksturo.

Modni nasvet tedna: tako boste videti višji in vitkejši
Preberi še
Modni nasvet tedna: tako boste videti višji in vitkejši

Katera oblačila ne smejo oz. ne sodijo v sušilni stroj?

Sem sodijo športna oz. aktivna oblačila, kajti večina tovrstnih oblačil je izdelanih iz posebnih materialov (tehničnih tkanin), izpostavljanje vročini in trenje pa škodujeta funkcionalnim komponentam. Toplota lahko izniči tudi vso elastičnost oblačil in oslabi material. V sušilni stroj ne sodijo svila, spodnje perilo, saj stroj obrabi lateks, čipke in druge tovrstne tkanine. Strojno sušenje ni primerno niti za kose iz elastičnega spandeksa, saj je velika verjetnost, da se bo material v sušilcu skrčil, niti za čipko, ki je zelo občutljiva tkanina, niti za oblačila z bleščicami, kamni ipd.

Kombinirani pralno-sušilni stroj omogoča, da perilo operete in posušite  v istem bobnu.
Kombinirani pralno-sušilni stroj omogoča, da perilo operete in posušite v istem bobnu. FOTO: Shutterstock
Vodič za izbiro pravih delovnih oblačil
Preberi še
Vodič za izbiro pravih delovnih oblačil
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648