Obleka naredi človeka. Z izbiro oblačil, ki jih npr. nosite v službo, izražate svojo profesionalnost. V določenih situacijah velja kodeks oblačenja (t.i. dress code). Ta označuje stopnjo formalnosti oblačil, ki jih lahko nosite v službo ali ob določenih priložnostih. Večina podjetij nima kodeksa oblačenja, ampak uporablja izraze, kot so poslovno-formalni ipd. V poslovno-formalnem svet poznamo več kodeksov oblačenja, kot so frak (slavnostni suknjič, ki ima zadnji del močno podaljšan in preklan), smoking (črn satenast suknjič z ovratnikom, hlače s stransko črto in črn pas), polformalni stil oblačenja, poslovno-formalni stil, poslovno-profesionalni, poslovno-priložnostni, priložnostni kodeks in sproščen stil oblačenja (tudi poslovno-sproščeni slog). Pod kodeks oblačenja sodijo tudi osebna higiena, urejena pričeska in ličenje.
Če splošnih kodeksov oblačenja ne poznate, lahko izpadete neurejeni ali preveč urejeni – kot da se ne bi zavedali, v kakšnem okolju ste.
Poslovno-formalni kodeks oblačenja
Poslovno-formalni kodeks oblačenja je najvišja stopnja. Primeren je za gala prireditve, poroke, večerje, navzočnost pomembnih gostov, člane upravnega odbora ipd. Za moške velja, da se oblečejo v obleke nevtralnih barv in izberejo umirjeno oz. diskretno kravato (po možnosti naj bo temna, lahko ima črte ali droben geometrijski vzorec). Priporočljivo je imeti krajšo pričesko. Za takšne priložnosti izberite tradicionalno poslovno obleko (business formal) črne, modre ali temno sive barve iz volne ali volnene mešanice. V primeru vzorca mora biti ta zelo diskreten oz. čim manj opazen. Srajca mora biti bela, izjemoma je lahko v svetlih tonih (svetlo siva, rožnata, svetlo modra ipd.) in z dolgimi rokavi (ne glede na letni čas). Pas mora biti temen in nevpadljiv.
Poslovno-strokovni kodeks oblačenja
Poslovno-strokovni kodeks oblačenja najbolje opišejo pisarniška oblačila, ki so doma v panogah, kot so bančništvo, pravo in politika. Za dnevno poslovno obleke (business standard) potrebujete obleko oz. suknjič, srajco na gumbe, hlače, jopič in kravato. Obleka vam mora biti kot ulita. Hlače niso nujno iz istega materiala kot suknjič, ko gre za barvo, pa lahko izbirate med peščenimi, sivimi, modrimi, temno sivimi ter umirjeno zelenimi in rjavimi odtenki z možnostjo vzorcev. Za razliko od poslovno-formalnega kodeksa imate v tem primeru nekoliko več svobode, ko gre za izbiro materiala in potiska. Podoba je sicer še vedno anonimna, a z možnostjo dodatkov, ki izražajo osebni slog. Izražate se lahko tudi prek srajce, ki je lahko v barvah, ki so navedene za hlače, pri izbiri kravate pa lahko sledite modnim smernicam in izbirate med različnimi širinami. Izogibajte se tistim, ki so sporočilne ali pretirano izstopajoče. Dovoljeni so bolj opazen nakit in modni dodatki. Pas in čevlji (najbolje usnjeni z vezalkami) naj bodo barvno usklajeni, prav tako nogavice, ki naj bodo brez (opaznih) vzorcev. Takšna raven oblačenja je ustrezna za delovne obveznosti vodilnega kadra, sestanke s poslovnimi partnerji, vodenje seminarjev, tiskovne konference ali razgovore za službo v sektorjih, kot so pravne pisarne, banke, zavarovalnice, ministrstva ...
Pod ta kodeks poleg dnevne poslovne obleke sodi tudi sproščena poslovna obleka (business casual), ki je primerna za delo v pisarni, interne sestanke, kolegije, udeležbo na seminarjih ipd. Zaželjeno je nošenje suknjiča, nezaželene pa so kavbojke in temna obleka. Barva suknjiča ni predpisana, prav tako ne material. Srajca ima lahko gumbe na ovratniku (še vedno mora imeti dolge rokave), namesto srajce pa lahko izberete polo majico brez napisav in vzorcev ali tanko majico z V ali O izrezom. Hlače – lahko tudi iz žameta – so drugačne barve od suknjiča. Pas in čevlji (najbolje usnjeni z vezalkami, lahko tudi športno-elegantna obutev) naj bodo barvno usklajeni. Kravata ni obvezna.
Poslovno-priložnostni kodeks oblačenja
Poslovno-priložnostni kodeks oblačenja najbolje opiše to, da vam ni treba nositi obleke in kravate, saj zadostuje srajca z ovratnikom oz. polo majica/pulover. Za čevlje velja, da naj bodo ti zaprti. Gre za slog, ki ga izberite, če ne veste, v kakšno okolje se podajate. Uvrščamo ga namreč med poslovno-profesionalni in priložnostni kodeks. Za ta slog so primerni tudi šali.
Priložnostni kodeks oblačenja
Priložnostni kodeks oblačenja nam daje več svobode kot poslovni, a nas do določene mere še vedno omejuje. Takšen kodeks velja večinoma v kreativnih poslovnih vodah. Gre za sproščena oblačila (smart casual; glej spodaj), ki pa še vedno ustrezajo določenim estetskim standardom. Za to raven oblačenja pogosto uporabljamo kar tujko casual (športno-elegantno). Dovoljuje nošenje vsakdanjih oblačil, profesionalnost pa ohranjamo z nošenjem enobarvnih kosov oblačil in temnih hlač. Neprimerne so klasične kavbojke. Dovoljeno je nošenje odprtih čevljev, le natikačev ne. Glede modnih dodatkov ne veljajo stroge omejitve.
Pod smart casual uvrščamo sproščeno elegantno obleko, ki vključuje suknjič iz različnih materialov (lan, žamet, kombinacija materialov ...), ki ima lahko tudi usnjene zaplate na komolcih. Srajca naj ima gumbe na ovratniku. Poleti se lahko odločite za platnene hlače. Ko gre za barve, so najbolj varna izbira temno modra, peščena, siva in olivna barva. Kratke hlače niso primerne, zato pa so primerne kavbojke, če jih kombiniramo z bombažnim, lanenim ali žametni suknjičem. Pas je lahko zanimiv, prav tako obutev, ki pa ne sme biti superga (športni copat).
Glede kodeksa oblačenja v službi se pozanimajte v kadrovski službi. Če (še) ne veste, kakšen velja, je bolje, da se oblečete malce bolj formalno, kot bi bilo potrebno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV