Moskisvet.com
Imate težave s prostato?

Svet na Kanalu A

To mora vedeti vsak moški!

Jure Poglajen
27. 09. 2012 13.03
0

Kontracepcija je pojem, ki ga največkrat povežemo z žensko in tabletkami (peroralni kontraceptivi). Že nekaj časa pa so na voljo tudi druge oblike kontracepcije, ki so namenjene moški populaciji.

Kontracepcija je vsak načrt ali metoda za preprečevanje ali zmanjšanje verjetnosti zanositve, ne da bi se pri tem izogibali spolnim odnosom. Imenujemo jo tudi nadzor rojstev in je v mnogih kulturah in verstvih kontroverzna politična in etična tema.

Moška kontracepcija vključuje več različnih tradicionalnih in sodobnih metod. Med tradicionalne metode že dalj časa uvrščamo prekinitev občevanja oz. Coitus interruptus ali onanizem. Je pretrgano spolno občevanje ali ejakulacija semena zunaj ženskih genitalij, ki se je razširil v 19. stoletju na francoskem podeželju. Sodobna medicina je dokazala, da je pri prekinitvi občevanja še vedno 4% možnost zanositve.

Možnost zmanjšanja plodnosti za polovico, so v stari Grčiji preizkušali z uporabo rastlin kot sta konoplja (Cannabis sativa) in rutica (Ruta graveolens). V srednjeveški Perziji pa so poleg omenjenih dodali še mešanico drugih rastlin kot so Malvaceae, Cyperaceae, Verbenaceae in ostale. Na žalost so pri 10-20% moških naleteli na permanentno neplodnost. V sodobnem času so tradicionalne metode pogosto povezane s testi na moških podganah in opicah. Ti so dokazali, da uporaba semen papaje in oleanolične kisline iz trave in jagodičevja, lahko uspešno zavira razvoj semenčicev.

Tudi religije so vplivale na razvoj kontracepcije. Tako je Rimokatolška Cerkev v času Clunyjske reforme na Tridentinskem koncilu uvedla celibat. Gre za prepoved poročanja in spolnih odnosov katoliških duhovnikov in menihov (obeh spolov). Poleg celibata je poznana tudi spolna vzdržnost oz. abstinenca, ki pomeni zavestno odpoved užitkom spolnosti.

Še več o moških kontracepcijskih metodah si oglejte v spodnjem prispevku, ki so ga pripravili kolegi iz oddaje Svet na Kanalu A!

Kondom je največkrat uporabljena in najenostavnejša sodobna metoda moške kontracepcije. Fizično preprečuje izliv semenčic v nožnico in ščiti pred spolno nalezljivimi bolezni kot so virus HIV, sifilis in gonoreja. Uporaba kondoma je neškodljiva in nima veliko stranskih učinkov, največkrat uporabnika oddaljuje od pristnosti užitkov spolnega odnosa.

RISUG (nadzorovano povratno zadrževanje sperme) je posebna raztopina polimerov, ki se injekcira v moška moda. Razvili so jo indijski znanstveniki in je zelo učinkovita. Ti polimeri nevtralizirajo spermije in jim vzamejo moč za približno 10 let. Stranskih učinkov RISUG ne povzroča poleg tega pa je cenovno zelo dostopen.

Konracepcija - 3
Konracepcija - 3 FOTO: iStockphoto
Imunokontracepcijska metoda deluje preko cepiv (hormona GnRH), ki spodbujajo organizem, da začne ustvarjati protitelesa. Podobno kot RISUG, ti električno nevtralizirajo proteine, ki so potrebni za razmnoževanje. Imunokontracepcijska metoda se uporablja predvsem za omejevanje populacije živali in prihaja iz angleških laboratorijev.

Poleg omenjenih so v razvoju še številne druge metode, ki preprečujejo učinkovitost moških semen.

Kontracepcijske metode, ki delujejo z uporabo kemijskih preparatov niso edine. Poznani so tudi kirurški posegi. Zelo priljubljen je ambulantni operativni poseg vazektomija oz. moška sterilizacija. V zahodnem svetu je poseg precej pogost, kjer kirurg prereže in podveže semenovod po katerem pridejo semenčice iz mod v sečnico. Vazektomija ne vpliva na spolno moč in poželenje (kot kastracija) in je povsem varen poseg za moške, ki ne želijo več ustvarjati potomcev. Zanimiv poseg je tudi ultrazvok mod, ki prav tako zmanjšuje nastanek semenčic.

Moška kontracepcija je že dalj časa na voljo, vendar se je moški za razliko od žensk, zelo manj poslužujejo. Velik del pri celotni zgodbi odigra moški ego, ki povzroča, da se oblikam kontracepcije moški najraje odpovedujejo. Je to smiselno ali ne, pa naj presodi vsak moški sam, še najbolje s pogovorom pri osebnem zdravniku.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630