Čeprav gre za zdravstveno težavo, pojav prhljaja nima resnejših posledic za vaše zdravje, zato gre večinoma za estetski problem. Povzročitelj prhljaja je glivica Pityrosporum ovale , ki jo je kot naravnega prebivalca kožne bariere skoraj nemogoče popolnoma iztrebiti.
Prhljaj pravzaprav predstavljajo odmrle kožne celice. Normalna količina teh celic je približno 487.000 celic/cm2.
Določena stanja ali zdravstvene motnje pri nekaterih ljudeh lahko privedejo do povečanega števila teh celic, številka pa lahko naraste na približno 800.000 celic/cm2 . Takšna stanja, kot sta denimo seboreja ali psoriaza, spremljata rdečica in draženje.
Prhljaj se najpogosteje pojavi v puberteti ali po njej, pri otrocih pa je izjemno redek. Najpogosteje ga odpravimo s posebnim šamponom, ki ga običajno dobimo v lekarni. Z vplivanjem na različne dejavnike, ki spodbujajo nastanek prhljaja, pa se je mogoče učinkovito spopasti s to težavo.
Vzroki za prhljaj
Vzrokov za prhljaj je več.
Pomanjkanje vitamina B – za nadomestitev pomanjkanja tega vitamina vključite v svojo prehrano morske sadeže (ribe, ostrige), svežo zelenjavo (zelje, paradižnik, korenje) in oreščke (orehi, arašidi).
Trda voda – če je voda prenasičena s kalcijem, magnezijem ali železom, je treba namestiti vodni filter. Trda voda ne privede le do pojava prhljaja, ampak tudi do izpadanja las.
Nepravilna nega – agresivni izdelki za lase lahko povzročijo motnje v delovanju žlez lojnic in posledično lahko na vašem lasišču povzročijo nastanek prhljaja. Priporočljiva je uporaba izdelkov, ki vsebujejo pirition in ketokonazol, ki delujeta tako na simptome kot tudi na vzroke prhljaja. Priporočljivo je, da lase umijte večkrat tedensko (tudi če imate mastno lasišče), da odstranite odmrle celice, katerih kopičenje povzroča prhljaj.
Zdravstvene motnje v telesu – prhljaj je pogost satelit prebavil in živčnega sistema, ob pojavu prhljaja bodite pozorni na življenjski slog, izogibajte se stresu, poskrbite za zdrav in miren spanec ter dovolj počitka.
Kako se znebiti prhljaja na naraven način?
Ob pojavu prhljaja dermatologi za nego las običajno svetujejo uporabo posebnih šamponov. Pri tem pa vam lahko učinkovito pomagajo tudi nekateri naravni pripravki.
Jabolčni kis
Jabolčni kis učinkovito odpravlja prhljaj in blaži srbeče lasišče. Znano je njegovo delovanje v boju proti glivicam in bakterijam, zato se uporablja tudi za odstranjevanje prhljaja. Po umivanju las s šamponom nanesite balzam, nato pa v lasišče vtrite jabolčni kis. Pustite delovati nekaj časa in nato sperite.
Za zmanjšanje vonja po kisu lahko dve žlici jabolčnega kisa zmešate z dvema žlicama vode in olivnim oljem. Pustite delovati 15-20 minut, nato pa si lase umijte z blagim šamponom.
Jogurt
Dobre bakterije v jogurtu vam lahko pomagajo tudi v boju proti glivicam, ki povzročajo prhljaj. Lasišče premažite z jogurtom in pustite delovati 10-15 minut. Za zadnje izpiranje lahko uporabite dve čajni žlički kisa. Nato si lase umijte z minimalno količino blagega šampona.
Eterično olje cedre
Eterično olje cedrovine se pogosto uporablja kot antibakterijsko sredstvo ali fungicid in je tudi učinkovito sredstvo proti prhljaju. Vse, kar morate storiti, je, da zmešate eterična olja cedre (sedem kapljic), smreke (deset kapljic) in ciprese (10 kapljic). Dobljeno mešanico vtrite v lasišče in pustite delovati eno uro. Nato si umijte lase z blagim šamponom.
Kokosovo olje
Kokosovo olje lahko uporabite tudi v boju proti prhljaju. Lase si umijte z blagim šamponom, vendar ne uporabljajte balzama. Ko so vaši lasje suhi, nanesite kokosovo olje na lasišče. Če je mogoče, se izogibajte nanašanju na preostale lase. Po tem temeljito sperite lasišče. Uporaba kokosovega olja je priporočljiva 2–3 krat na teden .
Olje čajevca
Olje čajevca ima antibakterijske in protiglivične lastnosti, zato se uporablja tudi pri zdravljenju prhljaja. Sedem kapljic olja zmešajte z eno žlico olivnega olja in nato dobljeno mešanico nanesite na lasišče.Pustite delovati čez noč in si zjutraj umijte lase. Nekaj kapljic olja lahko kanete tudi v šampon za lase, ki ga običajno uporabljate.
Laneno olje
Laneno olje vsebuje esencialne maščobne kisline, ki pomagajo pri odstranjevanju prhljaja, vendar bo na ta način za boj proti prhljaju potrebno veliko več časa. Po drugi strani pa bo imelo laneno olje druge pozitivne učinke na vaše telo. Zaužijte 1–2 čajni žlički dnevno.
Lovorjev list
Pest sesekljanih lovorovih listov prelijte z litrom vrele vode. Posodo pokrijte in po 20 minutah precedite. Ko se ohladi, s pripravkom sperite lasišče in pustite delovati eno uro.
Rožmarin
Rožmarin se že stoletja uporablja kot tradicionalno zdravilo. Raziskave so pokazale, da pomaga pri obnovi lasišča, saj izboljšuje cirkulacijo, uničuje glivice in odstranjuje maščobo z las. Žličko sesekljanega rožmarina prelijte z dvema decilitroma vrele vode in ohlajeno sperite lase.
Limona
V boju proti prhljaju vam lahko pomaga tudi limona. Limonin sok nanesite na lasišče pred ali med umivanjem las. Po tem si lase temeljito umijte z blagim šamponom.
Poprova meta
Olje iz listov poprove mete pomaga pri regeneraciji poškodovanih celic lasišča in blaži razdraženost. Tri kapljice eteričnega olja poprove mete je treba razredčiti z 10 ml arganovega olja, ki ne masti las. Enkrat tedensko masirajte lasišče s pripravkom 10–15 minut, nato si lase umijte z blagim šamponom.
Soda bikarbona
Soda bikarbona je eno najpogostejših domačih zdravil, pomagala pa bo tudi pri odstranjevanju prhljaja. Namesto da si lase umivate s šamponom, na mokre lase in lasišče vtrite žlico sode bikarbone in po eni minuti temeljito sperite.
Sodo bikarbono je treba neprekinjeno uporabljati dva tedna. Lasišče bo počasi začelo proizvajati lastno maščobo in količina prhljaja se bo zmanjšala.
Vir: krenizdravo.dnevnik.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV