Prhljaj je izjemno pogosto kronično obolenje lasišča, ki ga prepoznamo po močnem srbenju lasišča in belih luskah kože na lasišču. Čeprav stanje ni nalezljivo in je le redkokdaj nevarno, ga je včasih težko odpraviti, poleg tega pa spravlja v zadrego tiste, ki ga imajo. Dobra novica je, da je prhljaj običajno mogoče povsem nadzorovati.
Snežinke na ramenih
Večina najstnikov in odraslih nima težav z odkrivanjem prhljaja. Prepoznamo ga po belih in mastnih luskinah odmrle kože, ki se pogosto ujamejo v lase ali pa jih vidimo na ramenih, spremlja pa ga nadležna srbečica lasišča. Stanje se običajno poslabša jeseni in pozimi, predvsem zaradi izsušenosti kože, ki je posledica ogrevanja prostorov, izboljša pa se v toplejših mesecih leta.
Vzrok za nastanek ni le en
Suha koža
Izsušenost kože, ki je običajno posledica ogrevanja prostorov, mraza in vetra, je najpogostejši vzrok za nastanek prhljaja. Pri tej obliki prhljaja so delčki oluščene odmrle kože manjši in manj mastni, težave s suho kožo pa se vam bodo najverjetneje pojavljale tudi drugod po telesu.
Razdražena in mastna koža
Tudi mastna koža je dokaj pogost vzrok prhljaja. To vrsto prhljaja prepoznamo po pordelem lasišču, prekritem z belimi koščki odmrle kože ali rumenimi luskinami. Razdražena in mastna koža pa ne prizadene nujno zgolj lasišča, temveč tudi druga področja, kjer so maščobne žleze – obrvi, ob robovih nosu, za ušesi, na prsih, dimlje in včasih pod pazduho.
Preredko umivanje las in lasišča
Neredno umivanje lasišča lahko povzroči kopičenje maščobe in kožnih celic, zaradi česar tudi lahko nastane prhljaj.
Psoriaza
Ta kožna bolezen lahko povzroči kopičenje odmrlih kožnih celic, ki začnejo tvoriti debele luskine. Najpogosteje se pojavlja na kolenih, komolcih in trupu, lahko pa prizadene tudi lasišče.
Ekcem
Če imate ekcem kjer koli na telesu, se lahko pojavi tudi na lasišču, kar včasih vodi do nastanka prhljaja.
Občutljivost na določene sestavine v proizvodih za nego las in lasišča lahko povzroči pordelost, srbečico in luščenje kože na lasišču. Prepogosta uporaba šampona za lase ali preveč izdelkov za nego las lahko prav tako povzroči razdraženost lasišča in prhljaj.
Glivična okužba
Malesezija je kvasovka, ki naseljuje lasišče pri večini odraslih, a običajno ne povzroča težav. Vendar pa se lahko začne nenormalno razraščati in se hraniti z maščobami, ki jih izločajo lasni mešički. To povzroči razdraženost kože na lasišču in povečano proizvajanje kožnih celic. Odvečne celice začnejo nato odmirati in tvoriti prhljaj. Kaj natančno povzroči razraščanje malasezije, ni znano, čeprav k temu pomembno prispevajo mastno lasišče, hormonske spremembe, stres, upad imunskega sistema, nevrološke motnje, na primer Parkinsonova bolezen, preredko umivanje las in občutljivost kože.
Prhljaj ne izbira
Prhljaj se lahko pojavi pri vseh, ne glede na spol in leta. Med dejavnike, ki povečujejo tveganje, pa spadajo leta (najpogosteje se pojavlja pri mlajših odraslih), mastni lasje in lasišče, slaba prehrana (premalo uživanja cinka, vitamina B in zdravih maščob) in oslabljen imunski sistem, večjemu tveganju pa so izpostavljeni tudi moški.
Mogoče ga je odpraviti
Prhljaj je skoraj vedno mogoče popolnoma odpraviti ali pa vsaj nadzorovati. Vendar boste za to potrebovali kar nekaj potrpežljivosti in vztrajnosti, saj sam od sebe ne izgine, še manj pa v eni noči. Redno umivanje las z nežnim šamponom proti maščenju lasišča lahko že pomembno zmanjša in omili prhljaj.
Če vam redno umivanje las ne pomaga, poskusite s šamponi proti prhljaju. Ker niso vsi enaki, boste morda potrebovali nekaj časa, da boste ugotovili, kateri vam ustreza in kateri ne. Če se vam ob uporabi teh izdelkov pojavijo srbečica, zbadanje, pordelost ali pekoč občutek, takoj prekinite z uporabo, v primeru alergijske reakcije, koprivnice ali težav z dihanjem pa takoj poiščite zdravniško pomoč. Šampone proti prhljaju na grobo razdelimo v pet skupin, glede na sestavine:
- šamponi, ki vsebujejo pirition cink, ki deluje antibakterijsko in protiglivično in so najbolj učinkoviti pri odstranjevanju prhljaja zaradi glivične okužbe in seboreičnega dermatitisa;
- tar šampon, ki pomaga odpraviti prhljaj, ki je posledica seboreičnega dermatitisa in psoriaze oziroma luskavice, saj upočasnjuje odmiranje kožnih celic in njihovo kopičenje;
- šamponi, ki vsebujejo salicilno kislino, pomagajo odstraniti luske, vendar pa, če ne uporabljate zraven tudi balzama ali hranilne maske za lasišče, velikokrat osušijo lasišče in lahko zato vodijo v porast prhljaja;
- šamponi s selenovim sulfidom upočasnjujejo odmiranje kožnih celic in zmanjšujejo razraščanje malasezije, vendar lahko povzročijo razbarvanje svetlih, sivih ali barvanih las, zato jih uporabljajte strogo po navodilih in jih po nanosu na lase dobro izperite;
- šamponi, ki vsebujejo ketokonazol, učinkovit protiglivični agent, ki lahko pomaga, ko že vsi drugi šamponi odpovejo.
Pomagajo tudi prehranske in življenjske spremembe
Poleg rednega umivanja las lahko nastanek prhljaja omejite ali preprečite tudi z določenimi življenjskimi in prehranskimi spremembami. Naučite se nadzorovati stres, izogibajte se prepogostemu umivanju las, zmanjšajte oziroma omejite uporabo izdelkov za nego las in se izogibajte gelom, lakom za lase in vosku, uživajte zdravo in raznoliko prehrano, ki bo vsebovala veliko cinka, vitaminov B in zdrave maščobe, ter preživite nekaj uric na teden na svežem zraku in soncu.
Če se želite prhljaja znebiti na naraven način, si na lasišče dnevno nanašajte in masirajte olje čajevca, saj deluje antiseptično, antibiotično in protiglivično. A previdno, če ste alergični nanj, zato ga najprej preizkusite na manjšem delu kože.
Obisk zdravnika v večini primerov ni potreben. Če pa prhljaj kljub uporabi ustreznih šamponov v nekaj tednih ne izgine, se pojavita pordelost ali oteklost lasišča, pa je vsekakor priporočljivo obiskati zdravnika ali dermatologa. Morda imate seboroični dermatitis, ki zahteva ustrezno zdravljenje – redno umivanje las in uporabljanje krem z dodatkom žvepla in salicilno olje, ki odstranjuje luske.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV