Veliko napitkov je, ki nas v zimskih dneh pogrejejo – od vroče čokolade pa do kakava in nenazadnje vroče skodelice čaja z limono in medom. A le ena je pijača, ki zadovolji vse naše čute, jo povezujemo z veselim decembrom in naš dom ter mestne ulice napolni s prazničnimi aromami. To je, seveda, kuhano vino.
Zgodovina kuhanega vina sega daleč nazaj. Pili naj bi ga že Stari Rimljani, večina virov, ki poročajo o tem toplem alkoholnem napitku, pa sega v čase srednjega veka. Vino so kuhali in mu dodajali začimbe, da so na ta način prikrili njegovo slabo kvaliteto, istočasno pa se tako tudi pogreli.
V mejah normale ni le dober – tudi zdrav!
Kuhano vino naredimo iz vina (belega ali rdečega), nekaj vode in sladkorja, ki mu med kuhanjem dodamo nekaj klinčkov oziroma nageljnovih žbic in cimetovo skorjo, pri čemer moramo paziti, da mešanica nikoli ne zavre. Čeprav morate biti pri uživanju kuhanega vina previdni, saj je ne nazadnje le alkoholna pijača, so sestavine v njem v resnici zdrave.
Nageljnove žbice, posušeni popki zimzelenega tropskega drevesa klinčevca, vsebujejo evgenol, ki je tudi ključna sestavina, ki klinčkom daje zdravilne in hranilne lastnosti. Evgenol je namreč znan kot izjemno učinkovito naravno zdravilo proti atletskemu stopalu in glivičnim vnetjem. Evgenol se uporablja tudi v zobozdravstvu, saj deluje kot analgetik, lokalni anestetik in ima protivnetne ter protibakterijske učinke. Če želite ublažiti zobobol, na razboleli zob namestite eno žbico, uporabite lahko tudi eterično olje, ki ga na zob nanesete z vato. Eterično olje je poleg tega dobro tudi za zdravljenje alergij in deluje pomirjujoče. Klinčki so poleg tega odličen vir magnezija, kalcija, kalija, vitamina C in vitamina K ter dietetičnih vlaken. Da so klinčki zares vir zdravja, preverite tako, da v klinček pritisnete noht. Če se iz njega pocedi eterično olje, je klinček dober. Glede na to, da boste klinčke najverjetneje uporabili pri kuhanju vina, njihovo pristnost lahko preverite, ko jih vsujete v tekočino. Morajo se potopiti ali plavati v pokončnem položaju – ne vzporedno z gladino.
Nageljnove žbice naj bi uravnavale tudi raven inzulina v krvi in tako ščitile pred sladkorno boleznijo, preprečevale zgoščevanje krvi in ščitile pred nastankom krvnih strdkov, poleg tega pa žbice veljajo tudi za afrodiziak. Sestavine v nageljnovih žbicah delujejo blagodejno na želodčno razjedo, pospešujejo izločanje želodčnega soka in prebavo, zavirajo nastajanje črevesnih plinov in blažijo krče gladkih mišic. So pa klinčki tudi sestavni del nekaterih zdravil proti kašlju, saj eterično olje lajša dihanje in izkašljevanje. Nekatere študije so pokazale tudi, da določene sestavine v klinčkih spodbudijo nastanek encimov, ki nevtralizirajo nekatere strupe v tankem črevesu in jetrih ter tako zavirajo strupenost kancerogenih snovi.
Kljub temu previdnost pri uporabi klinčkov ne bo odveč, saj eterično olje lahko draži kožo in sluznico. Poleg tega naj bodo previdni tudi ljudje, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, saj klinčki že tako redčijo kri.
Cimet je bogat vir hranil. Vsebuje ogromno magnezija, dietetičnih vlaken, železa in kalcija, vsebuje pa tudi veliko antioksidantov (epikatehin, kamfen, evgenol, fenol, salicilna kislina in tanini). Raziskave pa so med drugim pokazale, da dodajanja cimeta v tople napitke (na primer čaj) še dodatno poveča delovanje antioksidantov, ki so prisotni v čaju. Cimet vsebuje tudi veliko polifenolov in izboljšuje profil glukoze in lipidov pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2. Cimet pri teh osebah tudi znižuje krvni sladkor, raven trigliceridov in slabega holesterola v krvi, kar so potrdile tudi raziskave na osebah s to boleznijo, ki so na dan dnevno zaužile od enega do šest gramov cimeta na dan.
Zdravilnih učinkov cimeta pa še ni konec. Določene raziskave so namreč pokazale, da je eterično olje cimetove skorje učinkovito proti plesni in ščiti pred glivičnimi boleznimi oziroma mikozami dihalnih poti, ki jih povzročajo zajedavske glive kvasovke, plesni in dermatofiti, pomagala pa naj bi tudi pri zdravljenju glivičnih bolezni (kandide) v ustni votlini.
Raziskav, ki bi na kakršen koli način potrdile učinkovitost prekuhanih klinčkov in cimeta v kuhanem vinu, sicer ni, glede na to, koliko zdravilnih učinkov imata ti dve začimbi sicer, škoditi ravno ne moreta. Poleg tega vas bo kuhano vino v mrzlih dneh ogrelo, saj si boste na topli skodelici greli roke, sladkor v njem vas bo napolnil z energijo, dišave in družba, v kateri ga boste srkali, pa bodo na vaš obraz narisale nasmeh. Skrivnost pozitivnih učinkov kuhanega vina pa je seveda v zdravi meri. Na zdravje, pa po pameti, torej! Saj veste, kuhano vino je kljub vsemu alkoholna pijača.
Pripravite ga sami! Nekaj odličnih receptov najdete na naši sestrski spletni strani Okusno.je:
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV