Britje nog je rezervirano za ženske ... in športnike, posebej kolesarje. A medtem ko si jih ženske odstranjujejo predvsem iz estetskih vzgibov, ima britje nog pri moških bolj praktične motive, čeravno so obrite izklesane noge videti lepše kot kosmate, kar igra v dobi, ko smo obsedeni s telesi, pomembno vlogo. Mnogi si jih zato brijejo iz istega razloga, zaradi katerega si brijejo npr. obrazne dlake. Obrite noge dodajo ostrino in drugim kolesarjem sporočajo, da z vami ni šale. Marsikdo si jih brije samo zato, ker si jih depilirajo drugi, in se ne sprašuje, zakaj. Videz je v kolesarski karavani nenazadnje zelo pomemben.
Obvezno si jih brijejo profesionalci in številni rekreativci, ki si ob vikendih radi pretegnejo noge na lokalni dirki. Po mnenju strokovnjakov je britje nog sicer zelo pomembno opravilo in enako pomembno kot oprijeta kolesarska oblačila. Gre namreč za kolesarsko folkloro. Pravega kolesarja prepoznamo po kolesarskih čevljih, kolesarskem dresu in čeladi, k temu pa sodijo tudi obrite noge.
Profesionalni kolesarji si jih brijejo iz praktičnih razlogov, saj so masaže prijetnejše (ni cukanja) in se pri tem porabi manj masažnega olja – lažje je zmasirati kosmato nogo kot tako z nekaj dni starimi dlakami – oskrbovanje in razkuževanje ran pa sta lažja, manj boleča in bolj higienična. To zmanjša tveganje za vnetje. Ampak več površinskih poškodb nog imajo npr. rokometaši, ki pa si ne brijejo nog. Ti razlogi za obrite noge v rekreativnem kolesarstvu torej res ne pijejo vode.
Ampak zakaj si potem kolesarji vseeno množično brijejo noge? Nekaj razlogov smo že našteli, glavni razlog pa tiči v preteklosti, saj je na dirki po Franciji zmagal kolesar, ki je bil brez las in povsem brez dlak na telesu. Ko ga je nekdo vprašal, zakaj ima pobrite noge – pri tem pa ni bil pozoren na to, da nima dlak niti na rokah in da je plešast (trpel je za alopecijo) – mu je ta dejal, da se brez dlak na nogah počuti hitrejšega in se v cilju hitreje umije. Spomnimo: nekoč so bile ceste makadamske, kolesarji na cilju pa polni prahu. In od tedaj si tekmovalni kolesarji brijejo noge.
Ni res, da so kolesarji zaradi tega kaj hitrejši, čeprav mnogi menijo, da zato bolj aerodinamično drvijo po cesti. Že res, da manj dlak pomeni manj upora, a gre za zanemarljiva odstopanja, kar so pokazala tudi testiranja v vetrovniku. A že samo prepričanje, da gladke noge vplivajo na hitrost, prinaša rezultate. Obrite noge imajo torej neke vrste učinek placeba.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV