Moskisvet.com
Carlos Alcaraz

Šport

V vrhunski šport se vračajo nosni obliži

E.R.
26. 03. 2025 08.15
0

Vrhunski športniki v zadnjem času spet posegajo po obližih na nosu. Kaj je razlog za to?

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Vrhunski športniki v zadnjem času spet posegajo po obližih na nosu, ki naj bi pomagali k lažjemu dihanju, čeprav zdravniki, tako kot že pred leti, ko so bili obliži zelo razširjeni v poklicnem športu, še vedno trdijo, da nimajo nobenega pravega učinka, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Predvsem v devetdesetih letih prejšnjega stoletja so bili obliži "v modi" pri vrhunskih športnikih, kot so bili zvezdnik ameriškega nogometa Jerry Rice, teniški igralec Andre Agassi in številni nogometaši.

Bila je prepričana, da se ne bo nikoli poročila, nato pa je spoznala njega
Preberi še
Bila je prepričana, da se ne bo nikoli poročila, nato pa je spoznala njega

Znanstveniki in zdravniki so to prakso označili za takšno, da nima pravega učinka. Kljub temu so v zadnjem času teniška igralca Carlos Alcaraz in Casper Ruud, alpska smučarka Sofia Goggia in več nogometašev znova lepili obliže na svoje nosove. Obliže so sicer pred leti izumili kot pomoč tistim, ki smrčijo.

Italijanska smučarka razgalila svoje telo
Preberi še
Italijanska smučarka razgalila svoje telo

"To je za moje zdravje. Rahlo sem prehlajen in z obližem lažje diham," je pred kratkim dejal Alcaraz. Nogometaš nemškega prvoligaša Augsburga Phillip Tietz pa je za dpa povedal: "Z nosnim obližem čutim, da bolje diham in dobim več zraka. Obliž nosim med tekmami, na treningih pa ne. Včasih ga nosim tudi med spanjem. Daje mi boljši občutek."

 

A zdravniki kljub temu ne spreminjajo svojega mnenja. "Učinek na športnika leži bolj v placebo-efektu, medtem ko je realen učinek minimalen oziroma se ga niti ne da izmeriti," je pojasnil športni znanstvenik s kölnske univerze Lars Donath.

Zakaj bi morali dihati skozi nos in ne skozi usta?
Preberi še
Zakaj bi morali dihati skozi nos in ne skozi usta?

Analize iz leta 2020, kjer so proučili 624 študij na to temo, so pokazale enake rezultate. A Dontah pravi, da tudi psihologija igra svojo vlogo. "Bolje je placebo-efekt kot nobeden. Posebej v poklicnem športu štejejo tudi minimalne razlike in placebo lahko pomaga. A tega vseeno ne gre izenačevati s psihološkim učinkom," je dodal Donath.

Šport

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 828