Tako Saša Vujačić kot Beno Udrih, ki imata s slovensko košarkarsko reprezentanco in navijači nekaj neporavnanih računov, sta v zadnjega pol leta postala ameriška državljana. Vujačić je prvič v ZDA odpotoval leta 2004 in je v ZDA zadnjih 15 let, medtem ko Udrih v Združenih državah Amerike živi že 16 let.
''Po 16 letih bivanja v tej državi sem končno dobil ameriško državljanstvo,'' je 37-letnik zapisal na Instagramu in dodal, da ga veseli, da je letošnje leto tudi volilno leto in bo lahko oddal svoj glas. ''Moja pravica in privilegij je, da bom lahko volil." Veselo novico je proslavil na najbolj ameriško možen način – s hamburgerjem in gazirano pijačo, za suknjič pa si je kot ponosen Američan zataknil ameriško zastavo.
Udrih, ki je svoj čas igral tudi za nesojeni klub Luke Dončića, Sacramento Kings (2007–2011), je leta 2019 drugič stopil pred oltar in večno zvestobo obljubil svoji dolgoletni prijateljici, ki mu je povila tudi sina Westona. V tem letu je Slovenec z najdaljšim stažem v ligi NBA (13 sezon) postal tudi stric.
139 točk je njegova zapuščina pri slovenski košarkarski reprezentanci, za katero je igral na zgolj 17 uradnih tekmah. Zadnjo tekmo je 31-letni Šempetrčan odigral 26. avgusta 2006, sledila je kopica košaric Košarkarski zvezi Slovenije, ki ji je leta 2013 prekipelo in nanj za tem ni več resno računala.
Slovenske barve je tako zastopal le na dveh večjih tekmovanjih. Zaradi (sumljivih) odpovedi je med slovenskimi navijači precej nepriljubljen – sam ne želi pogrevati preteklosti in znova navajati vzroka neigranja – a če pogledamo zgolj njegovo košarkarsko statistiko, velja Udrih za enega najuspešnejših slovenskih košarkarjev v zgodovini.
Nazadnje, to je bilo v sezoni 2017/18, je igral za litovski Žalgiris in mu pomagal do državnega naslova, sicer pa je bil vrsto let prvi slovenski obraz v ligi NBA, kjer je nosil dres številnih slovitih franšiz. Med drugim je osvojil šampionski prstan, in to kar dvakrat. To je bilo pod vodstvom Gregga Popovicha z ekipo San Antonio Spurs, ki ga je leta 2004 kot 28. izbrala na naboru (draft). Že v krstni sezoni v najmočnejši košarkarski ligi na svetu je bil ključni drugi organizator igre, takoj za slovitim Tonyjem Parkerjem, in bil zaradi odličnih predstav izbran v ekipo novincev za tekmo vseh zvezd (All-star). Za Ostroge je igral do leta 2007. Nato je oblekel dres Sacramenta, pa Milwaukee Bucksov, Orlando Magicov, New York Knicksov, Memphis Grizzliejev, Dragićevega Miami Heata (2015/16) in nazadnje Detroit Pistonsov (2016). Pred odhodom čez lužo je igral v Izraelu (Maccabi Tel Aviv), Rusiji (Avtodor) in Italiji (Breil Milano), njegova pot med člani pa se je začela pri klubu iz Polzele (KK Kovinotehna Polzela). V ligi NBA naj bi med kariero skupno zaslužil več kot 40 milijonov evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV