Prvo evropsko prvenstvo v košarki je potekalo davnega leta 1935 v Švici, prvi naslov prvaka stare celine pa je osvojila Latvija, ki je v finalu proti Španiji zmagala z rokometnim izidom 24:18. Ob tem velja omeniti, da so tedaj veljala drugačna pravila, igra pa je bila tudi precej počasnejša. Še aktualni prvaki so Slovenci, ki so leta 2017 v finalu s 93:85 premagali Srbijo. Prvi svetovni prvaki so bili Argentinci, ki so slavili na domačih tleh. Prvenstva se je tedaj udeležilo komaj 10 reprezentanc. Jugoslavija je osvojila zadnje mesto, potem ko je zavrnila tekmo za 9. mesto s tedaj Francovo Španijo, zaradi česar jo je doletelo devet mesecev prepovedi nastopanja na mednarodni sceni.
Do leta 2017 je evropsko prvenstvo potekalo na vsaki dve leti (izjema je bilo obdobje med 2. svetovno vojno in takoj po njej), od takrat pa poteka na vsake štiri leta. Do leta 1955 je imela pravico do organizacije naslednjega prvenstva zmagovalka turnirja, leta 1949 pa so to tradicijo prekinili.
Nekoč so na evropskem prvenstvu v košarki sodelovale tudi neevropske države, in sicer Egipt, Sirija in Libanon, saj je mednarodna košarkarska zveza FIBA mediteranske države štela kot del Evrope. Leta 1949 je tako igre gostil Egipt, ki je prvenstvo tudi osvojil.
Največ evropskih naslovov ima Sovjetska zveza (14), s petimi pa jim sledi Jugoslavija. S trojčkom zmag se ponašajo Španija, Litva in Srbija. Med najkoristnejšimi igralci prvenstva (MVP) je tudi Goran Dragić, ki je ta laskavi naziv osvojil leta 2017.
Prva košarkarska tekma je bila odigrana 21. decembra 1891 v ameriškem Springfieldu na tamkajšnji srednji šoli. Igra je nastala iz "nič", zrasla pa je na zelniku kanadsko-ameriškega zdravnika, inovatorja in športnega pedagoga Jamesa Naismitha, ki je želel iznajti igro, ki bi jo lahko šolarji v telovadnici prakticirali pozimi. Več o prvi tekmi in o tem, zakaj je košarkarska žoga oranžna, si lahko preberete TU. Na tem mestu velja dodati, da so na začetku košarko igrali z nogometno žogo, ki so jo metali v pleteno košaro za breskve, ki je imela dno. Prva tekma se je končala z nogometnim izidom 1:0. Koš je dosegel igralec z razdalje 7,6 metra. Leta 1906 so pletene koše zamenjali kovinski obroči z mrežico, ki so bili pričvrščeni na tablo.
Košarko so v Sloveniji sprva imenovali korbball, igrala pa se je že v času habsburške monarhije – domnevno že leta 1905. Zagotovo pa se je v Sloveniji začela igrati leta 1921. Začetnik slovenske košarke je bil profesor športne vzgoje iz društva Sokol Ciril Hočevar.
Košarka je del olimpijske družine postala leta 1936 (Berlin), na olimpijadi pa se je prvič predstavila že leta 1904 v ameriškem St. Louisu.
Prva košarkarska tekma v Evropi je bila odigrana na šoli YMCA v Parizu leta 1893. Prva mednarodna tekma je bila med ekipo YMCA in ruskim klubom Majak. Odigrana je bila leta 1909.
Sprva je košarko igralo devet igralcev na vsaki strani, peterke pa so postale praksa v letih 1897 in 1898.
Sprva preigravanje ni bilo dovoljeno, saj je bilo zaželeno čim manj stikov. Vsak igralec je moral žogo oddati z mesta, kjer jo je prejel. Sprva so si igralci torej lahko žogo zgolj podajali, tekanje z žogo in preigravanje pa je bilo prepovedano. Driblanje je postalo pomembno šele v 50. letih prejšnjega stoletja, in sicer z razvojem boljših košarkarskih žog. Prvič je bilo to dovoljeno na prestižni univerzi Yale leta 1897.
Evropsko prvenstvo v Beogradu leta 2005 je bil prvi Eurobasket, na katerem so tekme sodili trije sodniki. Pred tem sta pravico na igrišču delila "zgolj" dva sodnika.
Met za tri točke so uvedli šele leta 1979, in sicer v ZDA, leta 1983 pa so tri točke priznali tudi pod okriljem mednarodne košarkarske zveze.
Na začetku prekrškov ni bilo, igralci pa so bili za komolčenje, zadrževanje, spotikanje in udarce kaznovani šele leta 1910.
Liga NBA je nastala leta 1949, potem ko sta se leta 1946 združila ustanovljeno združenje Basketball Association of America (BAA) in liga National Basketball League (NBL), ki je vzniknila leta 1937.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV