Finale nogometne Lige prvakov, ki ga organizira UEFA (Zveza evropskih nogometnih združenj), bo v soboto, 28. maja 2022, v živo pa si ga boste lahko ogledali na POP TV in VOYO s prenosom ob 20. uri.
Prvi turnir Lige prvakov (UCL) je potekal v sezoni 1955–56. Tedaj je bil znan kot pokal Evropskih šampionskih klubov oz. Evropski pokal. V svoji bogati zgodovini ni bil niti enkrat prekinjen in ima tako najdlje trajajoči neprekinjen niz med nogometnimi tekmovanji. Ideja za tekmovanje se je leta 1954 porodila Gabrielu Hanotumu, uredniku francoskega časnika L'Equipe, ki ga je navdahnila tekma med angleškim Wolverhamptonom in budimpeškim Honvedom, ki je uspel prepričati UEFO, naj ustanovi tekmovanje. To se je zgodilo maja 1955.
Na uvodnem turnirju Lige prvakov je zmagal Real Madrid, ki je v finalu premagal francoski Reims s 4:3. Do 1991 se je tekmovanje imenovalo pokal državnih prvakov, ko so moštva igrala po sistemu na izpadanje. Na njem je sprva nastopalo 16 ekip, leta 1960 pa se je turnir razširil na 32 ekip. UEFA je naziv turnirja leta 1992 spremenila v Ligo prvakov.
Himna Lige prvakov je starejša od nogometa samega. Čeprav se zdi nogomet šport, katerega zgodovina sega daleč nazaj, kar je sicer res, saj prvi uradni zapisi igre z žogo, podobne nogometu, izhajajo iz daljne Kitajske in segajo v 2. in 3. stoletje pred našim štetjem (ta igra je bila uporabljena za vojaške vaje), je korenine nogomet zares pognal šele leta 1863, ko je v Angliji ta šport dobil prva pravila in prvo nogometno zvezo. Na drugi strani je himna Lige prvakov, ki se uradno imenuje Champions League in jo je napisal Tony Brittna, v svoji prvotni obliki starejša od nogometa samega, saj gre za priredbo skladbe Zadok the Priest Georg'a Friedricha Händela. Ta jo je napisal za kralja Georga II in je nastala 136 let pred nogometom kot športom. V himni so uporabljeni trije uradni jeziki Uefe, in sicer angleščina, francoščina in nemščina. Predvaja se pred vsako tekmo, na začetku in koncu televizijskih prenosov. Dolga je tri minute.
V zgodovini Lige prvakov sta do zdaj samo dva nogometaša dosegla več kot 100 zadetkov, in sicer Cristiano Ronaldo (140) in Lionel Messi (125). S po 86 goli jima sledita Robert Lewandowski (Bayern München) in Karim Benzema (Real Madrid).
Največ tekem, in sicer 291, je v Ligi prvakov odigral Real Madrid, ki je prav tako dosegel največ zmag (173) in največ golov (614). Največkrat je moral po žogo v gol do zdaj portugalski Porto (68).
Že na svojem debiju v Ligi prvakov so naslov prvaka osvojili Marseille (1992/93), Ajax (1994/95) in Juventus (1995/96). Najdlje so mrežo nedotaknjeno ohranili nogometaši Arsenala, ko v sezoni 2005/06 niso prejeli zadetka kar 995 minut oz. kar deset tekem zapored.
Tudi na tej lestvici kraljuje Cristiano Ronaldo, ki je v Ligi prvakov zaigral že na 183 tekmah. Sledita vratar Iker Casillas (177) in Lionel Messi (156). Ronaldo in Messi sta dosegla največ hat-trikov v LP, in sicer osem. Med trenerji je rekorder Sir Alex Ferguson, ki je Manchester United v Ligi prvakov vodil kar 190-krat. Ronaldo je tudi rekorder, ko gre za število golov v eni sezoni (17), medtem ko sta jih največ na eni tekmi dosegla Messi in Adriano, in sicer pet.
Noben zmagovalec Lige prvakov ne dobi pokala v trajno last. Ko je v preteklosti moštvo osvojilo LP trikrat zapored, je lahko pokal obdržalo, prav tako če je klub konkurenco pokoril petkrat. To pravilo je veljalo le do leta 2008, zdaj se morajo zmagovalci zadovoljiti z repliko, medtem ko originalni pokal ne pripada nikomur.
Samo enemu moštvu je uspelo Ligo prvakov osvojiti petkrat zapored: letošnjemu finalistu, madridskemu Realu. To mu je uspelo med letoma 1956 in 1960. V svoji vitrini ima ta serijski zmagovalec Lige prvakov že 13 lovorik. Madridčanom je kot edinim do zdaj uspelo zmagati trikrat zapored v aktualnem formatu tekmovanja, in sicer med letoma 2016 in 2018, sicer pa sta trikrat zapored slavila še Bayern iz Münchna (med 1974 in 1976) in Ajax (med 1971 in 1973).
Najhitrejši gol v Ligi prvakov je dosegel Nizozemec Roy Makaay, ki je v dresu Bayerna mrežo Reala v sezoni 2006/07 zatresel že po 10,12 sekundah.
Do zdaj je Ligo prvakov osvojilo 22 različnih klubov.
Podobno kot ruski klubi (UEFA jih je izključila zaradi ruske invazije na Ukrajino) so bili med letoma 1986 in 1991 iz tekmovanja izključeni tudi angleški klubi, povod za to je bila tragedija na stadionu Heysel, ko je zaradi navijaških izgredov umrlo 39 ljudi, 600 pa jih je bilo ranjenih.
Največ naslovov v Ligi prvakov ima Real Madrid. S sedmimi mu sledi AC Milan, temu pa za ovratnik dihata Liverpool in Bayern. Pet jih ima v svoji vitrini Barcelona.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV