Kolesarska dirka Po Sloveniji (Tour of Slovenia), ki je del serije UCI ProSeries (Mednarodna kolesarska zveza UCI jo kategorizira kot HC; Hors Class), je največji in najbolj odmeven kolesarski dogodek pri nas, na račun uspehoh naših kolesarjev pa ima v svetu vsak dan večjo veljavo in težo. Slovenija ima namreč že lep čas kar dva kolesarja na vrhu svetovne lestvice – Pogačarju za ovratnik diha Primož Roglič (ta je dirko po Sloveniji dobil leta 2015 in 2018) – v deseterici (6.) pa je tudi Matej Mohorič (Bahrain Victorius). Od osmih Slovencev na letošnji dirki jih kar sedem dirka za svetovno serijo. Mohorič, sicer ambasador kolesarske dirke L'Etape Slovenia, katere del ste lahko tudi vi, je ob Pogačarju eden od glavnih magnetov letošnje že 28. izvedbe.
Kolesarska dirka Po Sloveniji se je na kolesarskem zemljevidu izrisala maja leta 1993, leto za tem, ko je Kolesarska zveza Slovenije (KZS) postala enakopravna članica Mednarodne kolesarske zveze. Danes je pomembna postojanka za najboljše kolesarje sveta in vsako leto privabi več zvenečih imen, ki se borijo za zeleno in druge majice vodilnih, ki so med kolesarji vse bolj čislane. Do zdaj je dirka Po Sloveniji odpadla samo dvakrat in sicer leta 1997 in 2020 (epidemija koronavirusa). Veliko zaslug zanjo imajo dolenjski kolesarski zanesnjaki na čelu z Jožetom Majesom. Pomemben preskok se je zgodil leta 2005, ko je dirka od Mednarodne kolesarske zveze dobila licenco za izvedbo dirke višje kategorije.
Največ nastopov na slovenski pentlji ima Hrvat Radoslav Rogina, ki je med letoma 1998 in 2019 v dresu petih različnih ekip zbral kar dvajset nastopov in leta 2013 tudi pokoril vso konkurenco. Med Slovenci je po številu nastopov rekorder Jure Golčer, ki je na dirki Po Sloveniji nastopil štirinajstkrat in dvakrat tudi zmagal (leta 2006 po diskvalifikaciji Tomaža Noseta in leta 2008). Slovenski kolesarji so bili najbolj množično zastopani leta 2009, ko jih je bilo na štartu 40. Najdaljša slovenska pentlja je bila leta 1999, ko so morali kolesarji premagati kar 1.102,5 kilometra, najkrajša pa leta 2003, ko je bila trasa skupaj dolga ''le'' 503,1 kilometra.
Letošnja dirka, ki jo bo začelo 144 kolesarjev, je skupaj dolga 791,4 kilometra, ki bodo razpršeni čez pet etap. Skupaj z letošnjo traso bodo kolesarji na dirki Po Sloveniji prevozili že 21.966,9 kilometra (če bi šli po slovenski meji, bi našo državo obkrožili že 16-krat). Kolesarji bodo morali letos na poti do cilja v Novem mestu premagati 9.152 višinskih metrov. Najdaljša etapa do sedaj je bila dolga 230 kilometrov in je potekala od Ribnice do Nove Gorice. Najvišjo povprečno hitrost so organizatorji zabeležili leta 2018, ko je ta znašala 43,410 km/h. Največ držav je zastopanih letos in sicer kar 29.
Premierna dirka leta 1993 se je končala s trojno slovensko zmago. Najvišje je v roke v zrak na koncu dvignil Boris Premužič (Rog), družbo na odru za zmagovalce pa sta mu delala Srečko Glivar in Gorazd Štangelj (oba Krka). Do zdaj sta dirka poleg Rogliča po dvakrat dobila še Mitja Mahorič in Diego Ullisi, ki se jim lahko že letos na vrhu pridruži Tadej Pogačar. Do letos so tujci v žep pospravili 14 zmag, Slovenci pa 13. Že v nedeljo sledi izenačenje? Od leta 2017 je majica vodilnega na dirki zelena, ki je povezana s sloganom ''Boj za zeleno'' oz. ''Fight for green'', ki je vezan na filozofijo trajnostnega turizma v Sloveniji. Pred tem je bila majica vodilnega rumena.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV