Kolesarjenje velja za eno najbolj ekoloških oblik prevoza, v zadnjih letih pa na krilih uspehov Tadeja Pogačarja, Primoža Rogljiča in preostale profesionalne kolesarske druščine postaja tudi izjemno priljubljena rekreativna dejavnost. Žal pa se s povečanjem zanimanja za kolesarjenje in rekordno prodajo koles povečuje tudi število hudih telesnih poškodb. Do sredine letošnjega junija je bilo po podatkih Policije denimo kar 31 odstotkov več prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, kot v enakem obdobju lani.
Najpogostejše kršitve kolesarjev so vožnja v nasprotno smer, vožnja ob rdeči luči oziroma neupoštevanje prometne signalizacije, uporaba mobilnega telefona med vožnjo in vožnja pod vplivom alkohola. Vozniki motornih vozil po drugi strani kolesarjem največkrat odvzamejo prednost in jih nepravilno prehitevajo, ugotavljajo pristojni in opozarjajo na pomanjkljivo poznavanje predpisov na obeh straneh. Varnost v prometu je odgovornost vseh, tako kolesarjev kot voznikov motornih vozil. Zavedati se je potrebno, da si delimo pot in strogo upoštevati prometne predpise. Le tako bo namreč naša pot varna, prijetna in udobna.
Kako lahko k večji varnosti prispeva kolesar in kako voznik motornega vozila?
Kolesar lahko za večjo varnost v prometu v prvi vrsti naredi to, da preveri tehnično brezhibnost svojega kolesa (da ima torej delujoče sprednje in zadnje zavore, ustrezno napolnjene pnevmatike, pravilno višino sedeža in krmila, luči spredaj in zadaj ipd.), se obleče v primerna, čim svetlejša oblačila (temna dodatno zmanjšajo vidljivost, še posebej v dežju, megli in snegu), na glavo nadene zaščitno čelado, za dodatno vidnost v prometu pa poskrbi z utripajočo rdečo zadnjo lučko. Za vožnjo mora uporabljati kolesarske pasove, kolesarske steze ali kolesarski poti – označeni so s prometnimi znaki in talnimi oznakami. Kjer teh površin ni, sme kolesar voziti ob desnem robu vozišča ceste, če prometna signalizacija tega izrecno ne prepoveduje.
Vozniki sicer radi pozabljajo, da morajo kolesarji zaradi lastne varnosti voziti najmanj pol metra od roba cestišča, da zaobidejo morebitne poškodbe vozišča in razne ovire na cesti. Prav tako je potrebno ozavestiti, da imajo kolesarji pri zavijanju desno prednost, če vozijo v isti smeri po kolesarskem pasu ali kolesarski stezi. Vozniki lahko varnost kolesarjev še dodatno povečajo tako, da se poslužijo tako imenovanega nizozemskega odpiranja avtomobilskih vrat, torej z desno in ne levo roko. V tem primeru se namreč telo zasuka nazaj in s pogledom avtomatično ošvrknemo vzvratno ogledalo ter preverimo, ali se nam iz ozadja kdo približuje.
Obnovite znanje cestno-prometnih predpisov na zabaven način ...
Pomembnosti sobivanja voznikov različnih vrst vozil na cesti se še kako dobro zavedajo tudi pri Continentalu, ki tako kolesarje kot voznike motornih vozil oskrbuje s kakovostnimi pnevmatikami in na ta način že več kot 150 let pomembno prispeva k večji varnosti v prometu. Da gre res za vrhunske produkte, dokazuje dejstvo, da je največji proizvajalec pnevmatik na svetu že vrsto let eden od petih glavnih partnerjev Dirke po Franciji in bo to po novi pogodbi še nadaljnjih pet let.
... In se potegujte za bogate nagrade!
V tem času želi Continental francosko pentljo narediti še bolj varno tako za kolesarje in spremljevalne ekipe kot tudi za gledalce, obenem pa še izdatneje prispevati k večji varnosti na cestah. Največ zagotovo pripomore osveščanje o prometnih pravilih, strpnosti in sobivanju na cesti, a ker suhoparno ponavljanja pravil iz knjig večini niti približno ne zveni privlačno, je največji proizvajalec pnevmatik na svetu ubral bolj zabavno pot, namreč v mesecu Dirke po Franciji aktivno spodbuja udeležence v prometu, da ponotranjijo prometna pravila skozi zabaven in poučen kviz, ki ga najdete TUKAJ.
Skozi zanimiva vprašanja boste preverili vaše poznavanje cestno-prometnih predpisov, osvežili znanje, ponotranjili prometna pravila in postali še bolj strpni do ostalih udeležencev v prometu. A to še ni vse! Vsi, ki boste sodelovali v kvizu, lahko sodelujete v nagradni igri in se potegujete za privlačne nagrade, prav tako pa se lahko pridružite skupnosti Share the Road oziroma Delimo si pot. Brez skrbi, ne gre za še eno skupino z veliko vsiljene pošte, temveč zgolj za skupnost, ki si prizadeva za spoštovanje pravil v prometu ter za strpnost in obzirnost do ostalih udeležencev, s katerimi si vsakodnevno delimo pot. Le tako bo namreč lahko vsaka pot čim bolj varna za vse.
Sponzorirana objava
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV