Supanje na Golteh
Jezero zasneževalnega sistema na Golteh na 1530 metrih ne ponuja le enega najlepših gorskih razgledov v vzhodni Sloveniji, ampak omogoča izposojo supov in seveda brezkončne možnosti gorskega kolesarjenja vse do vulkanskega grebena Smrekovec–Komen, vključno z izposojo gorskih koles na zgodnji postaji nihajke. Dostop zahteva manj kot uro vožnje iz Ljubljane ali Maribora do spodnje postaje »gondole« pri Mozirju in nato še četrt ure hoje od zgornje postaje (kamor pripelje tudi cesta) do sedla Trije ploti, ki si jo lahko skrajšamo s sedežnico. Bonus k vodni zabavi na/v jezeru, kjer temperatura vode poleti preseže 20 stopinj Celzija, je slastna kulinarična ponudba in predvsem pregovorne nočne zabave v Koči pr' Žlajferju, kjer izposojajo supe in ponujajo tudi nočitve. In konec koncev tudi z ohlajanjem s pivom na ležalniku ob jezeru, ki ga pregovorno rade obiskujejo »severnjakinje«, ni nič narobe.
Smučanje za Vršičem ali pod Mangartskim sedlom
Poletna smuka je verjetno najbolj učinkovit način ohlajanja. In čeprav si večina predstavlja, da je za to potrebne veliko vožnje do Sloveniji najbližjih ledenikov ali hoje do večjih zaplat snega v naših gorah (na primer na Ledine pod severno steno Skute), temu ni povsem tako.
Iz osrednje Slovenije manj kot sto kilometrov vožnje do prelaza Vršič ali le malo več do Mangartskega sedla odpre nepričakovano možnost lahkotnega, nezahtevnega smučanja ali deskanja na za poletje precej nizki nadmorski višini pod 2000 metri. To sicer ne pomeni najboljšega snega, a možnost zabave na snegu v kratkih rokavih ali celo kopalkah ni slaba ideja. In vse to brez gneče, čeprav punce v bikiniju na teh snežiščih niso redkost. Do snega pod severno steno Male Mojstrovke je od ceste dobre pol ure hoje z Vršiča, do snega pod severno steno Mangarta pa od parkirišča na vrhu Mangartske ceste pol manj. Kdor želi več: gondola na Kanin s slovenske strani ali z italijanske na kočo Rifugio Gilberti na Žlebeh (Sella Nevea) odpira še nekaj več možnosti.
Kolesarjenje v jamah pod Peco
Poleti je seveda najhladneje v jamah, kjer temperatura običajno ne presega 8 stopinj Celzija. In čeprav jam običajno ne povezujemo s športom (razen če smo izkušeni jamarji), opuščen rudnik svinca in cinka v Mežici ponuja prav to – podzemno gorskokolesarsko traso/turo, ki si jo lahko popestrimo še z vrtoglavim spustom z avstrijske strani Pece, kamor nas pripelje gondola. A o možnostih »odbitih« kolesarskih tur v Sloveniji več kdaj naslednjič.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV