Življenje severnokorejskega voditelja Kim Džong Una je v veliki meri zavito v tančico skrivnosti. Enako velja za njegove skrivnostne telesne stražarje, ki ga spremljajo na vsakem koraku in s svojim početjem burijo domišljijo svetovne javnosti. Med njegovim lanskim obiskom Singapurja, kamor je odšel na pogovore z ZDA, so svet preplavili posnetki množice Kimovih telesnih stražarjev, ki so tekli ob njegovem blindiranem mercedesu.
Kot v svoji sveži knjigi Veliki naslednik (The Great Successor: The Divinely Perfect Destiny of Brilliant Comrade Kim Jong Un) razloži avtorica, novinarka Washington Posta Anna Fifield, je Kim idejo za živi ščit dobil v filmu Clinta Eastwood in Johna Malkovicha. Gre za politični triler In the Line of Fire (1993), ki ga je videl še kot otrok. V njem nastopa sloviti ameriški igralec, ki se je vživel v vlogo telesnega stražarja predsednika Johna F. Kennedyja in ga varuje v Dallasu v času atentata leta 1963. V filmu Eastwood med drugim teče tudi ob predsedniškemu vozilu, kar se je Unu tako dopadlo, da je to varnostno prakso kasneje posvojil tudi sam.
Severnokorejskega voditelja sicer obkrožajo samo najboljši telesni stražarji, ki so morali dati skozi vojaško šolanje in prestati test lojalnosti. Poleg tega morajo za status Kimovega osebnega varnostnika prestati še test lepote in test osebnosti, imeti ''pravo'' družinsko ozadje, dober vid in kakopak zdravje. Postati njegov telesni stražar je ''težje, kot priti skozi šivankino uho,'' se je slikovito izrazil Lee Jeong Guk, telesni stražar Kimovega pokojnega očeta, Kim Džong Ila, od katerega je Un oblast prevzel leta 2011.
''Ti, ki so zadolženi za varovanje 'ljubljenega vodja', morajo imeti odlična priporočila in biti izjemno zvesti,'' razlaga Fifiledova. Morajo biti približno enake višine kot Kim in so eni redkih, ki lahko v njegovi bližini nosijo orožje. ''V prvi vrsti morajo biti odlični strelci, razlaga Lee. ''Potem pridejo na vrsto taekwondo, metanje nožev, plavanje in korakanje. Nič manj pomembno od tega ni zvesto služenje,'' še dodaja Lee.
Čeprav so elitni telesni stražarji iz pisarne centralnega komiteja št. 6 oboroženi z ročnim strelnim orožjem, se v prvi vrsti zanašajo na svoje opazovalne sposobnosti, v primeru grožnje pa na nesmrtonosne metode, torej uporabo rok, nog in telesa. Telesni stražarji so sicer le delček državno-varnostnega oddelka, ki je eden najbolj nejasnih oddelkov v režimu.
Skupaj ga tvori okoli 100.000 zaposlenih, ki primarno skrbijo za varnostne grožnje, ki pretijo Kimu. Med drugim so med njimi tudi preizkuševalci hrane, varnostnike pa ima severnokorejski voditelj še okoli svojega mobilnega stranišča, s katerim potuje po svetu, poskrbijo pa, da se tuje vlade ne bi mogle dokopati do njegovega DNK vzorca in tako pridobiti zdravstvene informacije o njem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV