Z zapiranjem vrat kopalnice oz. stranišča žal ne moremo vedno prikriti tistega, kaj tam počnemo, saj za seboj puščamo tudi dokaze v obliki neprijetnega vonja, ki je posledica blata. Če vam ni vseeno, da za seboj pustite smrdeč oblak in če v vrsti za veliko ali malo potrebo čakajo še drugi, ste se verjetno do sedaj skušali poslužiti številnih trikov, kako kar najhitreje odstraniti neprijeten vonj. Nekateri delujejo bolje, drugi slabše, zagotovo pa niste slišali še za trik z vžigalico. Uspešnost zoper smradu je odvisna tudi od tega, kako močan je smrad, kar pa je v veliki meri odvisno od tega, kaj ste pred tem zaužili. Če ste jedli hrano z veliko vsebnostjo žvepla, ko so česen in čebula in beljakovine, ki so zgrajene iz dušikovih spojin, bo vonj ali bolje smrad še posebej intenziven.
Najboljša rešitev je kakopak odprto okno, saj smrad tako kar najhitreje zapusti prostor. Če okna ni, se poslužite ventilatorja, ki ga vklopite, še preden sedete na porcelanasti prestol. Tudi tega vedno ni. Eden od načinov je sprotno splakovanje, a le, če drugi ne slišijo, kaj počnete, sicer boste po nepotrebnem nase navlekli dodatno pozornost. Mnogi se zatekajo k dišavnim pršilom oz. osvežilcem zraka (tega pa vedno nimamo pri roki), ki pa ne zamaskirajo smrad preveč dobro, saj imajo naši iztrebki res močen vonj, kar je posledica dejstva, da del naše prebave poteka z gnitjem, smrad pa povzroča več sto bakterij, ki se nahajajo v našem črevesju. Ob tem velja omeniti, da nam iztrebki smrdijo že zaradi same evolucije, saj nas telo drži stran od potencialno škodljivih bakterij, ki so v njih. K sreči je neprijeten vonj, ki je posledica iztrebljanja, kratke sape. Rešitev, ki pa ne učinkuje takoj, je tudi soda bikarbona. Ta, vemo, odstrani neprijetne vonjave z hladilnika, a žal za to potrebujejo svoj čas. Enako velja, če skodelice le-te postavite na stranišče.
Proti smradu se lahko borite tudi tako, da pred iztrebljanjem školjko popršite s straniščnim dezodorantom, ki vsebuje eterična olja, sestavine teh pa naj bi nevtralizirane molekule, ki ustvarjajo smrad, in sicer s pomočjo zlatih nanodelcev, ki nase vežejo žveplo in jih mnogi dodajajo tovrstnim preparatom. Verjetno najbolj nepričakovan ukrep zoper smrad pa je, da le-tega nevtraliziramo, in sicer tako da uporabimo vžigalico. Ko namreč le-to prižgemo, smrad izgine. No, ne ravno. Prostoru dodamo le še eno vonjavo, resda vžigalica absorbira metan, ki se vije iz blata, a je ta v zanemarljivih količinah, sicer bi prostor razneslo. Zato pa vžigalica ustvari močan vonj po žveplu, ki zakrije vse ostale vonjave, ki torej niso izginile, le zaznamo jih ne več. Močnejši vonji namreč prekrijejo blažje in prijetnejše. Možgani intenzivneje zaznajo vonj po žveplu in dimu kot po ostalih neprijetnih vonjavah na stranišču. To naj bi se zgodilo nagonsko, saj se možgani panično odzovejo na vonj po ognju, saj je ta skozi našo evolucijo predstavljal tudi nevarnost.
Če želite prikriti tudi vaš vonj, z vžigalico prižgite svečo v prostoru in nihče ne bo vedel, kaj ste počeli in vas spraševali, zakaj vonjajo vžigalice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV