Ameriška vesoljska agencija Nasa je objavila prvo barvno fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb.
Moškisvet.com e-novice
Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Novice, šport, avtomobilizem, potovanja ... Prijavi se na e-novičke in bodi na tekočem z aktualnimi novicami. Zate jih pripravlja uredništvo Moškisvet.com.
Hvala! Uspešno si se prijavil na e-novičke.
Nasa je objavila prvo barvno fotografijo teleskopa James Webb, ki je zajel do zdaj najstarejšo posneto svetlobo, ki je stara težko predstavljivih 13 milijard let. S pomočjo Webbovih posnetkov lahko najdemo planete, ki bi bili lahko primerni za človeško bivanje.
Več kot deset milijard dolarjev vreden vesoljski teleskop Webb – poimenovan je po Jamesu E. Webbu, ki je v šestdesetih letih 20. stoletja vodil tedaj novonastalo vesoljsko agencijo Nasa in pod čigar vodstvom se je agencija lotila projekta Apollo, katerega vrhunec je bil prvi človeški pristanek na Luni leta 1969 – je skupni projekt ameriške, evropske in kanadske vesoljske agencije, na njem pa je delalo več tisoč inženirjev in znanstvenikov. Je naslednik teleskopa Hubble, ki se uporablja že več kot 30 let. V vesolje so ga poslali leta 2021, in sicer iz Francoske Gvajane. Okrog Sonca kroži več kot milijon kilometrov proč od Zemlje.
Gre za doslej najdaljši pogled človeštva v vesolje, in sicer tako po času kot po razdalji – vse tja do izvora in roba vesolja. Na njem so številne zvezde, galaksije in svetloba, ki je nastala kmalu po velikem poku pred 13,8 milijarde let.
S pomočjo naprednih instrumentov teleskop preučuje nastanek vesolja vse do 200 milijonov let po velikem poku, kar je za 300 milijonov let več kot njegov predhodnik Hubble. Raziskovalci upajo, da bodo s pomočjo novega teleskopa odkrili čim več informacij o rojstvu in razvoju prvih galaksij in zvezd.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Drugi glavni cilj Webba, ki so ga začeli graditi leta 2004 in bi moral po izvornih načrtih v nebo poleteti že leta 2007, je odkrivanje in raziskovanje eksoplanetov, to je planetov zunaj Osončja, pri čemer bo preučeval pogoje v atmosferi in morebitne sledi življenja. S svojimi instrumenti bo poskušal odkriti elemente, kot so vodik, ogljikov dioksid in metan, ki bi lahko nakazovali na obstoj življenja. Načrtovana so tudi natančnejša opazovanja v našem sončnem sistemu, med drugim Marsa in Evrope, Jupitrove ledene lune.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV