Če gre verjeti napovedim snovalcev in investitorjev, bi lahko že leta 2022 eksotični turizem dobil povsem novo dimenzijo: obeta se namreč otvoritev hotela Aurora Station, ki naj bi se nahajal v vesolju in bi gostom zagotavljal užitek opazovanja planetov, kot ga še niso doživeli. Jasno je, da bo tovrstni turizem na voljo zgolj tistim z nekoliko globljimi žepi in debelejšimi denarnicami, saj naj bi 12-dnevna namestitev v vesoljskem hotelu stala približno 9 milijonov evrov – na osebo, seveda. A ne glede na to naj bi bilo povpraševanje o tovrstni namestitvi vseeno veliko, pravijo v podjetju, ki ponuja to neverjetno in edinstveno izkušnjo. Kot pravijo, naj bi bil seznam rezervacij že tri leta pred načrtovano otvoritvijo povsem poln.
"Del naše misije je dati ljudem možnost vpogleda v življenje profesionalnih astronavtov. Verjamemo, da bo večina gostov uživala v edinstvenih prizorih, ki se bodo vrstili okrog njih, v kolikor pa bi se kljub temu na vesoljskem dopustu slučajno začeli dolgočasiti, jim bomo lahko ponudili tudi izkušnjo 'holokrov' virtualne resničnosti, znotraj katerih jim bodo na voljo mnoge zanimive aktivnosti: od hoje po Luni do igranja golfa," je povedal Frank Bunger iz družbe Orion Span, ki sodeluje pri projektu. Holokrov je v namišljenem vesolju Zvezdnih stez oblika navidezne resničnosti. Gre za zaprto sobo, kjer se predmeti in bitja simulirajo s kombinacijo replicirane snovi, ki dobiva videz žive oblike s pomočjo šibkih vlečnih žarkov in oblikovanih polj sil, na katera se projicirajo holografske slike.
Resničnost ali pobožne želje?
Hotel oziroma postaja Aurora naj bi ponujal doživetje, primerljivo z razkošno različico Mednarodne vesoljske postaje (ISS), s katero bo imela nastanitev sicer tudi kar nekaj konkretnih podobnosti. Tako kot na ISS bodo gostje tudi v Aurori (po štirje v družbi dveh članov osebja) spali v spalnih vrečah, pritrjenih na posebno strukturo, hrana bo zamrznjena, pred začetkom potovanja pa bodo morali uspešno prestati zahteven zdravniški pregled, ker potovanje v vesolje z ozirom na sile gravitacije ni niti približno tako enostavno kot polet na kakšno eksotično destinacijo na Zemlji. Poleg uživanja v edinstvenih razgledih bodo vesoljski turisti kot opazovalci sodelovali pri različnih eksperimentih poklicnih ekspedicij, kot je denimo odkrivanje možnosti pridelovanja hrane v vesolju. Bi pa naj za razliko od astronavtov imeli ves čas na voljo zadostne količine vode, tako da jim ne bo treba prečiščevati urina.
Številni tovrstni način raziskovanja vesolja enačijo z naslednjim korakom v razvoju človeštva – na katerega pa se bo treba dobro pripraviti. Strokovnjaki zato glede hotela Aurora ostajajo zelo previdni. "Gre za lepo popestritev življenja, a videli bomo, če bo projekt kdaj dejansko zaživel v praksi," je povedal Christian Laesser z Raziskovalnega centra za turizem in promet na univerzi St. Gallen v Švici. "Trenutno je vesoljski turizem področje, na katerem se mešajo realnost, iluzija in znanstvena fantastika, in to tako močno, da je težko razlikovati resničnost od pobožnih želja," se strinja tudi Robert A. Goeglich z univerze Embry-Riddle Aeronautical, ki kot edini na svetu poučuje predmet, posvečen vesoljskemu turizmu.
Oba strokovnjaka se strinjata, da vesoljski turizem na nek način v bistvu že obstaja, vsaj v teoriji. Razvijati naj bi se začel že leta 2001, ko je Američan Dennis Tito ruski vesoljski agenciji plačal 20 milijonov ameriških dolarjev (17,9 milijona evrov) za 7-dnevni obisk Mednarodne vesoljske postaje. Nekatere države torej že več let postavljajo temelje za razvoj te industrije – tudi Združene države Amerike, ki razvijajo deset komercialnih vesoljskih pristanišč. Eric Stallmer, predsednik zveze Commercial Spaceflights Federation in največji oboževalec hotela Aurora Station, poudarja, da Združene države že imajo ustvarjene tudi okvirne zakonske predpise, ki se ukvarjajo z vprašanji odgovornosti, odškodninami in tveganji v vesolju.
Odprtih je še na stotine vprašanj
Strokovnjaki vesoljskega turizma zagotovo ne bodo zavirali, bodo pa pazljivo opazovali, kako se bo zadeva razvijala in kakšne usluge bodo vesoljske turistične agencije v civilnem vesoljskem turizmu lahko dejansko zagotavljale potnikom. Snovalci hotel Aurora Station vidijo kot novodobno tehnologijo s številnimi poenostavljenimi sistemi, ki naj bi bili bolj varni od tistih na Mednarodni vesoljski postaji, a priznavajo, da bodo o njeni učinkovitosti lahko govorili šele, ko bo vesoljski turizem zaživel v praksi. To sproža niz drugih vprašanj, med drugim tudi to, kje se bodo potniki lahko vkrcali na pot v vesolje in kam ter kako se bodo vračali na Zemljo.
Izkazalo se je, da gre za industrijo, v kateri je zelo težko določiti dejanski datum tako imenovane 'otvoritve', in to lahko hitro vodi v razočaranje. Tako je Virgin Galactic uspešno opravil testiranja v decembru, zamuja pa pri razporedu. SpaceX in Blue Origin še vedno preizkušata svoja vesoljska plovila, XCOR Aerospace pa je leta 2017 razglasil stečaj. Zelo hitro se torej lahko zgodi, da bodo kandidati, ki so že rezervirali svoje mesto za polet v vesolje, zaradi dolgotrajnega čakanja bodisi odpovedali potovanje bodisi dobili zdravstvene težave, zaradi katerih ne bodo mogli uspešno prestati zdravniških pregledov. Izgradnja modula postaje Aurora je sicer načrtovana za konec letošnjega leta.
Ob tem se pojavlja še niz vprašanj, povezanih z zdravjem: tisti, ki imajo klavstrofobijo, o taki poti denimo ne bi smeli niti razmišljati. Porajajo se vprašanja reševanja težav stanja breztežnosti, slabosti in ostalih zdravstvenih tegob, povezanih s telesnimi tekočinami. Dolgotrajna izpostavljenost takim stanjem namreč lahko močno oslabi kosti, spremeni strukturo očesnih zrkel in vpliva na vid. Po samo 12 dneh goste tovrstne težave sicer ne bi smele skrbeti, veliko bolj pa so jim lahko izpostavljeni delavci v vesoljskem hotelu. Ob tem velja poudariti še, da prostora za romantiko na vesoljskih potovanjih ne bo, saj NASA svojim astronavtom že vrsto let svetuje, naj se v vesolju vzdržijo spolnih odnosov, kar bo verjetno veljalo tudi za turiste. Dodatne skrbi bi lahko povzročalo še sevanje: čeprav so vesoljska plovila izolirana, niso popolnoma zaščitena pred tem in lahko povzročijo genetske okvare. Astronavti so denimo v preteklosti večkrat omenjali, da vidijo bliske svetlobe, za katere raziskovalci verjamejo, da so kozmični žarki, ki vplivajo na optične živce v možganih.
Se bo mejni prehod v vesolje kmalu odprl?
"K takšnim misijam, še posebej komercialnim, ne moremo pristopati po načelu 'poskusimo, pa bomo videli, kaj se bo zgodilo'. Potrebujemo varnostno dovršeno delovanje vesoljskega hotela, okolju prijazno in finančno izvedljivo operacijo," opozarja Goehlich. Laesser meni, da je vesoljski turizem del naravnega razvoja in da so takšni ekstremni podvigi v zgodovini le upočasnila raziskovanja, niso ga pa preprečili ali ukinili. "Če se vrnemo v preteklost, 30 let nazaj, se je zdel tudi obisk Antarktike nekaj nemogočega, a danes ljudje brez težav potujejo na to območje. Vsak dan imamo nove meje, vesolje pa je samo ena od tistih, ki bi se kmalu utegnila odpreti," je prepričan. A za zdaj datuma odprtja te meje zagotovo ne ve predviditi še nihče. Pravzaprav ne vemo še niti tega, kje najti ključ, ki bo širši populaciji na stežaj odprl vrata v vesolje.
Viri: BBC, Wikipedija, Express.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV