Nemška družba Isar Aerospace je minuli vikend po dveh prestavljenih terminih zaradi neugodnih vremenskih razmer izstrelila svojo raketo Spectrum. Čeprav je bila sama izstrelitev uspešna, se je raketa kmalu obrnila proti tlom, nakar se je slika neposrednega prenosa preklopila na drugo kamero, tako da padca rakete ni bilo mogoče spremljati, se je pa pok jasno slišal. Kasneje je bil objavljen videoposnetek, ki prikazuje strmoglavljenje rakete in njeno eksplozijo ter očitno uničenje izstrelitvene ploščadi.
Nato je oseba, ki je vodila prenos, komentirala, da je treba na to lansiranje gledati le kot na test, ki jim bo dal veliko podatkov, ki jih je zdaj treba analizirati in preučiti.
Isar Aerospace je bil ustanovljen leta 2018 z namenom razvoja raket za prevoz majhnih in srednje velikih satelitov v vesolje, podjetje pa pogosto poudarja svojo vlogo pri ohranjanju evropske neodvisnosti na trgu izstrelitev raket, saj se, kot je znano, evropska podjetja danes zanašajo na ameriški SpaceX oziroma na izstrelitve iz vesoljskega oporišča v Francoski Gvajani.
Potem ko so februarja opravili testiranje obeh delov spektra, vključno s testi motorjev na obeh delih rakete, so čakali le še na dovoljenje norveške vladne agencije za letalstvo. Dovoljenje za izstrelitev iz vesoljskega pristanišča Andøya na severu Norveške so prejeli 17. marca, od takrat pa so bile njihova edina težava vremenske razmere.
Podjetje je pred tem poudarilo, da gre za testni let in da bodo vsi integrirani sistemi prvič testirani kot en sam.
Njihov primarni načrt je bil zbrati čim več podatkov o raketi in letu, ki bi jih lahko uporabili za nadaljnji razvoj in odpravo morebitnih napak, da bi raketa v prihodnosti brez težav prenašala satelite in drugo opremo v vesolje. Čeprav so zagotovo pridobili ogromno podatkov, ni težko sklepati, da so vsi upali, da bo polet trajal veliko dlje. Toda kot je poudaril uporabnik platforme X, je tudi SpaceX potreboval več poskusov, preden jim je uspelo dokončati svojo nalogo.

Raketa Spectrum je visoka 28 metrov in je tako kot SpaceXov Falcon sestavljena iz dveh delov. Prvi del sestavlja 9 motorjev Aquila, ki kot pogonsko gorivo uporabljata propan in tekoči kisik, drugi del, ki se loči med letom, pa vsebuje en sam motor Aquila z večjo šobo, ki je zasnovan tako, da podpira večkratne ponovne zagone motorja v orbiti.

Nosilnost v nizki zemeljski orbiti je 1000 kg in ker gre za test, raketa ni nosila tovora.
Če bodo vsi testi uspešni in bo raketa prestala preizkus, lahko Isar Aerospace razmišlja o prihodnosti, saj že imajo naročila za prvi prevoz tovora pri norveški vesoljski agenciji, s katero so se dogovorili za prevoz satelita v orbito. Po tej pogodbi je izstrelitev načrtovana za 2028. Do takrat je še dovolj časa za testiranja in razvoj, kot smo videli v današnjem primeru.
Vir: NASA Space Flight
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV