Vas je strah teme? V veliki meri je za tovrsten strah ''kriva'' amigdala, tudi ''center preživetja'', namreč sproži reakcijo boja oz. pobega. Pogosto ji pravimo tudi sadež čustev. Gre za strukturo odgovorno za čustveno predelovanje informacij, pomembno vlogo pa ima tudi pri pomnenju čustvenega dela informacij. V primeru odločanja omogoča zaznavanje boljših odločitev in izogibanje slabim. V najnovejši študiji, objavljeni na journals.plos.org, so znanstveniki preučevali prav aktivnosti v tem delu možganov, in sicer ko smo izpostavljeni svetlobi oz. temi.
''Svetloba je, za razliko od teme, zavirala aktivnosti v amigdali,'' beremo v izsledkih študije. ''Zmerna svetloba je povzročila manjšo stopnjo aktivnosti v tem predelu, kot npr. poltema.'' Prišli so tudi do ugotovitve, da prisotnost svetlobe izboljša povezavo med amigdalo in vetromedialno prefortalno skorjo, ki je odgovorna za izbiro dejanja glede na kontekst in omogoča nadzorovanje čustvenih reakcij in impulzov ter predvidevanje posledic naših dejanj. Med drugim nadzoruje tudi strah.
V študiji je sodelovalo 23 ljudi, znanstveniki pa so analizirali delovanje njihovih možganov, ko so bili ti izpostavljeni 30-sekundnim obdobjem različne stopnje svetlobe (10 in 100 luksov ter popolna tema). Kot rečeno, je svetloba povzročila zmanjšanje aktivnosti amigdale, prav tako je bila v času svetlobe boljša ''funkcionalna povezljivost'' med amigdalo in vetromedialno prefortalno skorjo.
Do zdaj so znanstveniki prekinitev tovrstne povezave povezovali z anksioznostjo, očitno pa je svetloba tista, ki ''nadzoruje'' tudi strah. Povezava med možgani in svetlobo sicer poteka na več ravneh. Svetlobe med drugim telesu sporoča, kdaj je čas za spanec, vpliva tudi na stopnjo čuječnosti in razpoloženje. Da je svetloba eno od 'zdravil'' za zdravljenje fobij, je prav tako široko sprejeta praksa, čeprav si znanstveniki še vedno belijo glavo s tem, zakaj je temu tako. Odgovor se morda skriva v ganglijskih celica, ki vpijajo svetlobo iz okolice in jo dostavljajo do različnih delov možganov. Naslednje naloga strokovnjakov torej je, da ugotovijo, kako vplivajo na amigdalo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV