25. maj je nekdanji praznik mladine imenovan Dan mladosti in tudi dan, ko se je praznovalo rojstni dan Josipa Broza Tita, ki se je v resnici rodil 7. maja 1892. Dan poprej se je v Bosni pričela operacija Konjičev skok. Šlo je za obsežno akcijo nacistov, s katero je želel Adolf Hitler uničiti ali vsaj zajeti vrhovni štab narodnoosvobodilne vojske in partizanskega odreda Jugoslavije s Titom na čelu, da bi z ločitvijo glave od telesa ohromil vodstvo NOB in pridobil strateško prednost pri uničenju POJ in NOV. Informacije o lokaciji Tita so nacističnemu vodji priskrbeli ustaški obveščevalci.
Operacija se je začela z bombardiranjem Drvarja in prvim napadom jadralnih letal, ki jih mnogi Partizani še nikoli niso videli in so jih zamenjali za sestreljena letala. Šlo je za padalsko-jadralni desant. Sledila je nov val bombardiranja in nov val letal, za katerimi so prišli še padalci. Po začetni paniki so Partizani strnili svoje vrste in Nemci so se morali začeti braniti. Ko so ugotovili, da Tita ni v mestu, ampak na bližnji pečini v baraki, so skušali prodreti tja, a so jim Partizani to preprečili. Nemci so imeli čez noč pod nadzorom le pokopališče, naslednji dan pa jih je gotove smrti rešila izvidniška enota. Operacija Konjičev skok je tako klavrno propadla, vse kar so Nemci odnesli, pa je bil Titov džip in uniforma, so pa zajeli edinega sina Winstona Churchilla, Randolpha Churchilla, tedaj vodjo britanske vojaške misije pri Titu, ki pa je kmalu pobegnil. Vrhovni štab je nato odletel v Italijo in se z ladjo vrnil na otok Vis.
Titovo pečino v Drvarju, pred katero stoji lesena hišica, vsako leto obišče na tisoče turistov. V prispevku, ki je nastal zgolj 11 dni pred opisanimi dogodki, prav tam prvič pred kamero vidimo Tita v družbi svojih tesnih sodelavcev. V prispevku spoznamo še, kako ljudje živijo na območju, kjer sta si Nemčija in Jugoslavija do tedaj oblast izmenjali že šestkrat, vpogled pa dobimo tudi v osvobodilno gibanje. Sledi kratek portret takrat 21-letne Stane Tomašević, Partizanke, katere bataljon sestavljen iz Partizanov in Partizank, je igral ključno vlogo pri obrambi Tita. S fotografijami, ki jih je takrat v Drvarju posnel britanski vojni fotograf John Talbot, je Stana postala obraz uporniškega gibanja širom Evrope in krasila številne pamflete. V Drvarju se je udeležila drugega kongresa USAOJ-a.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV