Casino degli spiriti
Na severnem delu beneškega otoka, v okrožju Cannaregio, stoji palača Casin degli Spiriti iz 16. stoletja. Njeno ime pomeni ’hiša duš’ in stoletja je veljalo, da v njej vlada prekletstvo. Obstajajo celo zgodbe o verskih sektah, ki naj bi v zgradbi dolga leta izvajale obrede klicanja duhov. Še ena legenda pravi, da je v stavbi prebival duh Luzzo. Luzzo je bil slavni slikar iz 16. stoletja, ki je zaradi neuslišane ljubezni v zgradbi storil samomor. Njegov duh naj bi taval po hodnikih in objokoval svojo nesrečo. Ena od novejših zgodb pa pravi, da je bila v 50. letih prejšnjega stoletja v zgradbi brutalno umorjena mlada ženska, ki so jo nato odvrgli na dno beneške lagune. Njene ostanke so odkrili šele mnogo let kasneje. Od takrat velja Casin degli Spiriti za hišo, ki ji vlada prekletstvo, plovbi po bližnji laguni pa naj bi se izogibali celo ribiči.
Palazzo Dario
Ena najbolj znanih in tudi fotogeničnih palač, ki se skoraj zagotovo znajde na fotografijah turistov, je palača Dario. Starodavna in nadvse fascinantna zgradba velja za eno najbolj strašljivih na svetu, zato privlači številne ’lovce na duhove’. Domačini jo imenujejo ’hiša brez vrnitve’, saj naj bi bili v preteklosti v njej umorjeni skoraj vsi lastniki, pa tudi tisti, ki so imeli na kakršen koli način opraviti z njo. Veriga umorov se je začela v 15. stoletju, ko je hči prvega lastnika, Giovannia Daria, zaradi bankrota svojega moža in smrti sina storila samomor. Kasneje je v skrivnostnih okoliščinah umrlo več kot 12 lastnikov palače, vključno s slavnimi osebami, kot so Christopher Lambert, ki je storil samomor, Nicoletta Ferrari, ki je umrla v prometni nesreči in industrijski mogotec Raul Gardini, ki je storil samomor v sumljivih okoliščinah. Pet drugih lastnikov je šlo v stečaj, trije pa so doživeli hude nesreče. Zadnja žrtev naj bi bila leta 2002. Šušlja se, da je prekletstvo palače od nakupa odvrnilo celo Woodyja Allena.
Palazzo Mastelli del Cammelo
Tudi ta starodavna beneška palača, ki stoji ob rečnem kanalu v okrožju Cannaregio, je povezana s temačno preteklostjo. Zelo stara zgodba opisuje, da so bili lastniki palače trije bogati trgovci s svilo in začimbami, Riobo, Afani in Sandi. Okoli leta 1100 so skušali za zelo visoko ceno opehariti beneško vdovo, ki je podedovala krojaško delavnico. Ko je gospa odkrila prevaro, je preklela denar, ki jim ga je dala, trije trgovci pa so se nato spremenili v kamnite kipe. Naj se sliši še tako neverjetno, ogledati si jih je mogoče na trgu, ki stoji za palačo Mastelli. Kipi imajo na obrazih izraz začudenja, eden od njih pa nosi turban. Nekateri Benečani še danes verjamejo, da če se dotaknete nosu Antonia Riobe, torej enega od treh trgovcev, boste imeli srečo v poslovnih zadevah. To prepričanje se je rodilo potem, ko je kip v 19. stoletju izgubil prvotni kamniti nos, ki so ga kasneje nadomestili s železnim.
Poveglia
Mali otok Poveglia leži v beneški laguni in velja za enega najbolj strašljivih krajev na svetu, ki se mu izogibajo celo domačini. V stoletjih po rimskem imperiju je bil uporabljen kot pristanišče, kasneje pa je postal ’odlagališče’ kužnih Benečanov. Med izbruhom kuge, ki je pred stoletji opustošila Benetke, so namreč trupla in okužene odpeljali na otok in jih tam prepustili usodi. Otok je v tistem času postal ogromno pokopališče, govorilo naj bi se celo o 160.000 žrtvah. A zgodovina otoka se tukaj še ne konča. Leta 1922 so na njem zgradili azil za duševno bolne, v katerem naj bi eden od zdravnikov na bolnikih izvajal številne krute poskuse. Čez nekaj let se je vrgel s stolpa bolnišnice, k čemur naj bi ga prisilili duhovi žrtev. Poleg vsega opisanega so na otoku zabeležili tudi veliko ’lovcev na duhove’, ki so v preteklosti iskali nemirne pokojne duše. Domačini verjamejo, da je otok preklet, zato se mu izogibajo. Obisk otoka danes ni dovoljen, v velikem loku naj bi se mu s svojimi čolni izogibali tudi ribiči.
Stebra San Marco in San Todaro
Za pa velja omeniti tudi dva znamenita stebra, ki ju nekateri imenujejo tudi simbol Benetk. Najdemo ju ob vhodu na trg San Marco, zato ju je nemogoče zgrešiti. Ena od legend pravi, da je ladja iz Konstantinopla do Benetk prvotno prevažala tri stebre, a naj bi tretji po čudnem spletu naključij padel z ladje in potonil, na dnu morja pa naj bi ostal vse do danes. Tudi kasneje, ko sta bila stebra v Benetkah že postavljena, je bil prostor med njima prvotno namenjen usmrtitvam morilcev, roparjev in sovražnikov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV