Moskisvet.com
Čustvenčki

Skrivnosti

Simbol za molitev in drugi čustvenčki, ki jih uporabljate napačno

A.P.
16. 07. 2020 06.00
1

Po podatkih iz marca 2020 je po unikodu (standardu za kodiranje znakov v računalništvu) v obtoku 3.304 čustvenčkov (emojijev). Med trenutno najbolj priljubljenimi so čustvenček, ki joka od smeha, simbol rdečega srca, smejoči čustvenček s srčki v očeh, čustvenček, ki se valja od smeha, ki izžareva srečo, ki joka kot dež in ki pošilja poljubček, pa sklenjeni roki, par srčkov ter palec navzgor.

Bodo emojiji oziroma čustvenčki kdaj izpodrinili besedo? Že res, da jih dnevno samo preko Messengerja v povprečju pošljemo preko 5 milijard, mnogi v njih vidijo dopolnitev besedila, ne pa neposredne konkurence, saj naredijo sporočilo bolj simpatično in tudi osebno, čepravno lahko z njimi danes povemo praktično vse, le kompleksnih misli morda ne.

Na tak način lahko hitro izbrišete vse svoje stare objave s Facebooka
Preberi še
Na tak način lahko hitro izbrišete vse svoje stare objave s Facebooka

Tako kot napačno uporabljamo nekatere besede, napačno uporabljamo tudi nekatere emojije. Pomen večine je kristalno jasen, čeravno simbol breskve le sedem odstotkov uporabnikov uporablja kot simbol za sadež – v večini primerov ima seksualno konotacijo oz. simbolizira zadnjico.

Resnica za plakatom, ki ''visi'' že 27 let
Preberi še
Resnica za plakatom, ki ''visi'' že 27 let

Najdejo pa se tudi simboli oz. čustvenčki, ki niso tako razumljivi, zato jih ljudje pogosto uporabljajo napačno, čeravno gre za obliko komunikacije, ki naj bi presegala jezikovne meje in bila univerzalna oblika sporazumevanje. A različni narodi oz. kulture določene simbole interpretiramo drugače in zatorej čustvenčki zares niso univerzalni po vsem svetu in posledično obstaja tudi nenavaden poklic – prevajalec čustvenčkov. Večina čustvenčkov namreč izvira iz Japonske, kjer so tudi najprej postali priljubljeni.

Ta čustvenček ne izraža jeze in besa, ampak gre za obraz zmagovalca.

Bes ali zmaga?
Bes ali zmaga? FOTO: Shutterstock

Gesta, ker sta kazalec in sredinec v obliki črke V, ima v različnih državah različen pomen in ni univerzalen znak za mir, kot morda mislite, ampak v tem primeru simbolizira zmago.

Zmaga ali mir?
Zmaga ali mir? FOTO: Shutterstock

Čustvenček z razprtimi rokami, ki izžareva srečo, ne izraža jazz rok oz. nepopisnega veselja, ampak nakazuje objem.

Nepopisno veselje ali objem?
Nepopisno veselje ali objem? FOTO: Shutterstock

Zmotna je tudi uporaba simbola sklenjenih dlani (kot pri molitvi), kar ne pomeni, da molimo ali dajemo ''petko'', ampak prosimo/se zahvalimo oz. izkazujemo hvaležnost, služi pa tudi kot kesanje, opravičilo. Kot že omenjeno, ima veliko čustvenčkov izvor na Japonskem, in ta gesta v japonski kulturi pomeni prav to.

Molitev ali kesanje?
Molitev ali kesanje? FOTO: Shutterstock

Kar ste morda mislili, da je čustvenček, ki izraža začudenje, je v resnici simbol utišanega človeka. Uporabite ga lahko tudi, ko ostanete brez besede in namesto da bi rekli ''O moj bog!'' oz. OMG.

OMG?
OMG? FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648