Učijo nas, da moramo ignorirati mnenja drugih, a kompleksnost družbene dinamike težko tako posplošimo. Res je, da se ne bi smeli preveč obremenjevati z mnenjem ene osebe o vaši odločitvi ali dejanju, zato pa bi morali upoštevati splošno mnenje o vas. Če vas imajo drugi za zoprne, verjetno tudi res ste.
7 nepriljubljenih navad, ki na nas mečejo slabo luč:
Prelamljanje obljub
Dnevno tako mimogrede podelimo kar nekaj drobnih obljub. ''Ti takoj jutri vrnem'', ''Se dobiva od dveh'', ''Sporočim''. Ko prelomimo takšne majhne obljube, se to zdi neškodljivo, toda s tem na dolgi rok izgubljamo zaupanje in spoštovanje, ruši se naš ugled, saj vedno znova pojemo svojo besedo. Držite se pravila, da ne obljubljajte nič, za kar menite, da ne boste mogli izpolniti. Če obljube ne izpolnite, se za to opravičite in dajte vedeti, da vam ni vseeno.
Smeh na lasten račun
Kdor je hitro užaljen, odbija druge. Opažate, da se Slovenci radi smejemo drugim, smeh na lasten račun pa nam pretirano ne prija. Tako kot kritike marsikdo ne zna sprejeti šale na svoj račun. To sicer ne pomeni, da prenašamo žaljive komentarje, zato pa se je dobro nasmejati nedolžnim šalam na lasten račun. Ljudje, ki nimajo dovolj debele kože, so ne le hitro užaljeni, ampak to kaže na to, da imajo nizko samopodobo. Naučite se smejati na lasten račun. Tako boste ne le bolj všečni, ampak boste tudi oddajali signale, da ste bolj gotovi.
Občutek večvrednosti
Vsi verjetno poznate koga, ki se ima za najbolj pametnega in trdi, da so vsi neumni in nesposobni. So kot Sherlock Holmes, ko je treba odkriti napake drugih. Običajno kritizirajo napake, ki jih imajo tudi sami. Nekateri so vidno vzvišeni, drugi prikrito. S takšnimi komentarji se tolažijo, četudi vedo, da niso nič boljši. Zato ljudje, ki niso prepričani vase, kritizirajo vse povprek. Dejstvo je, da vsi odkrijemo napake pri drugih, pa če jih iščemo ali ne. Razlika je v tem, ali jih izpostavimo ali ne. Priznajmo si, da imamo vsi napake in pomanjkljivosti. Tako boste manj po nepotrebnem obsojali druge.
Nastopanje s pozicije moči
Človeška družba je podvržena hierarhiji, takšni in drugačni. V nekaterih odnosih ste nadrejeni, v drugih podrejeni. Nadrejeni imajo nad nami določeno moč, pomembno je, da je ne izkoriščajo za stvari, ki nimajo zveze z naravo delo. Nič ni narobe, če vas nadrejeni kdaj prosi, da mu naredite uslugo in dokončate ali opravite njegovo delo, četudi to ni v vašem opisu delovnih zadolžitev, težava je, če začne svoj položaj izkoriščati in vas prosi za osebne usluge. Vsi se bojimo za svoje službe in malo si jih upa šefu reči ne, kar marsikdo izkorišča. Ni higienično, če bi nadrejeni od svojega zaposlenega zahteval osebne usluge. Če imate moč, ne prestopite Rubikona, saj vas to lahko stane ugleda in priljubljenosti. V najslabšem primeru na vrata dobite delovno inšpekcijo.
Soljenje pameti
Radi delite nasvete? Vas vprašajo po nasvetu? Med omenjenima vprašanjema je pomembna razlika. Tudi če mislimo samo dobro in želimo zgolj pomagati, lahko z dajanjem nasvetov delujemo vzvišeno. S tem namreč sporočamo, da smo pametnejši in da se znamo s situacijami spopadati bolje. Delite nasvete takrat, ko vas prosijo zanje in ne, ko vas zanj nihče ni prosil, saj se tak nasvet lahko dojame tudi kot kritika. V redkih primerih to ne velja, ko veste, da bo oseba na drugi strani nasvet vzela za dobronameren in ne v smislu ''Jaz vem, kako bi ti to moral''.
Uporaba telefona
Mlajše generacije imajo pametne telefone domala prišite na dlan in se od njih le stežka ločijo – tudi tedaj, ko komunicirajo z drugimi. Moteče se je pogovarjati z nekom, ki se vmes igra s telefonom, tudi resnično nadležno je. S tem, ko uporabljamo telefon, sporočamo, da je telefon bolj zanimiv kot oseba, s katero komuniciramo. In to boli. Tudi če imate telefon v bližini, je to lahko moteče, zato ga med sestanki, pogovori ipd. pospravite v žep ali torbo.
Pripovedovanje zgodb
Ljudje smo pripovedovalci zgodb in vsak želi imeti boljšo. Po naravi smo namreč tekmovalni in zato, ko nekdo nekaj pripoveduje, želimo povedati še boljšo zgodbo, kar pa se lahko hitro izrodi. Oseba, ki pripoveduje, ima pozornost, in ko poveste boljšo zgodbo, ji to pozornost ukradete. Pozornost pa imamo vsi radi, zato tudi ne maramo ljudi, ki nam jo vzamejo. Če kdo torej nekaj pove in vi na to odgovorite s ''To ni še nič'', se prej zamislite. Če imate na zalogi dobro zgodbo, jo prihranite za kasneje. Pustite drugim, da so v središču pozornosti.
Povzeto po yourtango.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV