Vsako delo je častno. Nekateri so se znašli in uspeli iz nič ustvariti milijone. A na začetku svoje karierne poti je bila njihova plača enako nizka, kot je naša. V nadaljevanji si bomo pogledali, katere so bile prve službe slavnih bogatašev.
Jeff Bezos
Ustanovitelj in do nedavnega prvi mož Amazona je danes morda najbogatejši človek na svetu, a v najstniških letih si je prve cenike služil z delom v najbolj priljubljeni restavraciji s hitro prehrano na svetu, kjer je delal hamburgerje in na uro zaslužil pribl. 2,50 evra. Njegova prva služba po diplomi na Princetonu je bila v mednarodnem trgovskem startup podjetju Fitel. Danes Bezos ''sedi'' na 150 milijardah in potuje po vesolju.
Elon Musk
Ustanovitelj Tesle, ki z Bezosom bije komercialno ali kar falično bitko za vesolje in se z njim izmenjuje na vrhu seznama najbogatejših Zemljanov, danes morda snuje vsadljivi vmesnik med našimi možgani in računalnikom, a na začetku svoje poti je dolarje služil z delom na kmetiji in čiščenjem kotlovnice lesenega mlina. Musk se je sicer že zelo zgodaj navdušil nad tehnologijo. Tako je leta 1983 pri samo dvanajstih prispeval kode za vesoljsko računalniško igrico leta 1983 in zaslužil 500 dolarjev.
Warren Buffet
Mož, ki trenutno vodi mednarodni konglomerat Berkshire Hathaway – ta med drugim delno obvladuje znamke, kot sta Apple in Coca-Cola – in velja za enega najbolj uspešnih vlagateljev, je bil nekoč raznašalec časopisa The Washington Post, svojo prvo investicijo pa je izvedel že pri enajstih.
Mark Zuckerberg
Ustanovitelj Facebooka je še pred lansiranjem družbenega omrežja izdelal aplikacijo za odkrivanje glasbe, podobno Spotifyju, imenovanp Synapse. Program je izdelal še pred dopolnjenim osemnajstim letom. Zanjo so mu ponujali milijon dolarjev, a je ponudbo zavrnil in jo ljudem ponudil brezplačno.
Bill Gates
Ustanovitelj Microsofta se je v tehnologijo zaljubil že kot najstnik. Svojo pot proti vrhu je začel kot programer pri avtomobilskem podjetju TRW, ko je bil star komaj 16 let. "Imeli so me za čudežnega dečka. Pripravljen sem bil delati tudi 18 ur na dan in se nisem ustrašil izzivov," se tistih dni spominja Gates.
Satya Nadella
Prvi mož Microsofta je svojo poslovno pot začel kot sistemski inženir, kar velja za najbolj pogost prvi poklic večine današnjih generalnih direktorjev mednarodnih tehnoloških podjetij. Prvič se je za službo pri Microsoftu potegoval že leta 1992, ko je na razgovoru, medtem ko je pisal kodo na tablo, dobil nenavadno vprašanje. Vprašali so ga, kaj bi storil, če bi videl pasti dojenčka. "Preden sem odgovoril, sem malce premislil. Dejal sem, da bi stekel do najbližje telefonske govorilnice in poklical reševalce." Kasneje je pojasnil, da je izpraševalca zanimalo, koliko empatije premore.
Travis Kalanick
Problematični ustanovitelj Uberja je bil v najstniških letih trgovski potnik oz. akviziter, saj je od vrat do vrat prodajal nože. Pri osemnajstih je že ustanovil svoje prvo podjetje. To se je ukvarjalo s pripravo na SAT-izpit. Gre za standariziran izpit oz. neke vrste ameriško maturo, ki je ena prvi stvari, ki jo moraš opraviti, če želiš študirati v ZDA.
Steve Jobs
Ustanovitelj Appla je ljubezen do tehnologije gojil od rane mladosti, nad elektroniko pa ga je navdušil njegov oče. Ko je opustil študij, se je najprej zaposlil kot razvijalec iger pri Atariju. Leta 1976 je pri enaindvajsetih s Stevom Wozniackom ustanovil Apple Computers.
Tim Cook
Mož, ki je stopil v čevlje karizmatičnega Jobsa, je na začetku svoje karierne poti raznašal časopise v rodni Alabami. Preden se je še danes skromni Cook zaposlil pri IMB-u, je delal v tovarni papirja in aluminija. Del Applove zgodbe je postal leta 1998.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV