Maroko je pred dnevi prizadel smrtonosen potres in danes žrtve žal preštevajo v tisočih. Na družbenem omrežju se je nekaj dni po naravni katastrofi pojavil posnetek nadzorne kamere, ki je v objektiv ujela skrivnostne modre bliske nad mestom Agadir, ki so se pojavili le nekaj trenutkov, preden so se začela tresti tla in je državo stresel potres z magnitudo 6,8, ki je imel epicenter nekaj več kot 70 kilometrov jugozahodno od Marakeša v gorovju Atlas ter je zradiral cele vasi. Mnogi so se spraševali, kaj pomenijo ti modri bliski, a določenega odgovora ni, zato pa to ni osamljen primer, saj so se podobni bliski v preteklosti že pojavljali, očividci pa so do zdaj poročali tudi o sijih in strelah, pričanja o tem pa segajo že tisoč let nazaj. Prve pojave so sicer zabeležili leta 1965 na Japonskem, pa med potresi na Kitajskem leta 2008, 2099 in 2017, pa tudi med potresi v Italiji in Mehiki.
Pojav ima ime, in sicer 'potresna luč'. Gre za izjemno redek pojav, ki si ga znanstveniki še ne znajo razložiti. Nekateri menijo, da so luči posledica geofizičnih dejavnikov oz. reakcij na tektonske premike, vulkanske izbruhe oz. seizmične aktivnosti, za kar pa ni trdnih dokazov, medtem ko tisti, ki se ukvarjajo s preučevanjem domnevnih videnj, to pripisujejo eksploziji transformatorjev, kot je bil že primer leta 2017. Podobne modre luči so sicer opazili tudi nad Turčijo, ko jo je februarja prizadel potres z magnitudo 7,8 po Richterjevi lestvici in vzel več kot 60 tisoč življenj. Največkrat se omenjeni pojavi zgodijo v bližini žarišča potresa, malce preden se ta zgodi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV