V-znak (znak zmage in miru)
V 60. letih prejšnjega stoletja sta prsta v obliki črke 'V' postala simbol miru, danes pa se ta kretnja pogosto uporablja kot pozdrav, posebej med slavnimi. Ta simbol naj bi prvič uporabili britanski lokostrelci po zmagi nad Francozi leta 1415. Francozi so namreč ujetnikom odrezali sredinca in kazalca, da ne bi več mogli streljati z lokom, kretnjo v obliki črke 'V' pa so v znak upora in zmage uporabljali Britanci. Znak je postal prepoznaven, potem ko ga je za vojno propagando uporabil tedanji britanski premier Winston Churchull, in sicer kot simbol zaveznikov v 2. svetovni vojni. Prvotno se je ta položaj rok uporabljal kot znak za zmago, kot simbol miru pa se je uveljavil na demonstracijah proti vojni v Vietnamu, pozneje pa na vseh protivojnih protestih.
Palec gor
Privzdignjene palce najbolj pogosto povezujejo z gladiatorskimi boji, ko je cesar s palcem, obrnjenim gor ali navzdol, odločil, ali bo poraženi bojevnik živel ali umrl. Po starem angleškem pregovoru ta gesta pomeni sklenitev kupčije, danes pa se iztegnjen palec razume kot strinjanje oz. odobravanje.
OK
O izvoru kratice OK si lahko več preberete TU. S prsti OK gesto tvorimo tako, da v krog sklenemo palec in kazalec. Za večino to pomeni, da smo zadovoljni s prejeto storitvijo ali nekaj potrjujemo/odobravamo. Gre za gesto, ki jo uporabljajo tudi potapljači in pomeni enako kot v splošnem sporazumevanju.
Sredinec
Kazanje sredinca je primitivna gesta, ki z antropološkega vidika predstavlja penis (srednji prst), medtem ko pokrčeni prsti predstavljajo testise. S sredincem torej kažemo falus. Sredinski prst je zapuščina starih Grkov, torej časa, ko so živeli modreci in filozofi, ki so iztegnjen sredinski prst uporabljali kot sredstvo demokracije. Prvi naj bi ga uporabil filozof Demosten, ko je ob nestrinjanju nad politikom, ki je imel govor, vzkliknil ''Ta človek je demagog!'' in to začinil s sredincem. Več o pomenu in izvoru sredinca si lahko preberete TU.
Prekrižani prsti
S prekrižanimi prsti – kazalcem in sredincem – običajno drugim zaželimo srečo ali ju prekrižamo, ko nekaj obljubimo. Ta simbol so začeli prvi uporabljati sodniki, ki so sodili po Mojzesovem zakoniku in so po izrečeni kazni potrdili nadvlado Boga nad zakonom, prsta pa prekrižali, ko so kriminalcu dejali, ''naj se Bog usmili njegove duše''. Taisti simbol lahko danes predstavlja tudi izničenje dogovora, skrit pa, da držimo figo v žepu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV