25. junija 2009 nas je na svojem domu, kalifornijskem posestvu Neverland, za vedno zapustila glasbena legenda. Zaradi odpovedi srca – vzrok so pripisali propofalu, kratkodelujočemu intravenskemu splošnemu anestetiku za indukcijo in vzdrževanje splošne anestezije, ki se večinoma uporablja pri operacijah – je pri 50 letih umrl Michael Jackson, ki bo večno živel v srcih oboževalcev s skladbami, kot so Thriller, Billie Jean, Black or White, You Are Not Alone, Smooth Criminal in drugimi.
Za časa življenja je izdal kar 10 studijskih albumov, z leta 1982 izdanim Thrillerjem pa še danes kraljuje na lestvici najbolje prodajanih albumov vseh časov. V vitrini ima kar 15 grammyjev, samo Thriller mu jih je navrgel osem. Za življenjsko delo ga je ameriška glasbena akademija posthumno nagradila leta 2010.
Okoliščine njegove smrti so bili vse do danes ovite v tančico skrivnosti, ob desetletnici smrti pa so z dokumentarnim filmom Killing Michael Jackson na plano prišle nove, skrb vzbujajoče informacije, ki so jih s svetom delili policisti in kriminalisti, ki so bili zadolženi za njegov primer.
Kot je razkril kriminalist Scott Smith iz losangeleške policije (LAPD), ki je bil eden redkih, prisoten na obdukciji, ki je trajala kar pet ur, je bil Jackson v času smrti skoraj popolnoma plešast. V javnosti je venomer nosil lasuljo, kar je bila skrbno varovana skrivnost, na glavi pa je imel številne brazgotine. Da je bil kralj popa skoraj popolnoma plešast, je potrdil tudi mrliški oglednik. Ob strani je imel še komaj kaj las, na glavi pa tatuje, ki so zakrivali posledice nesreče iz leta 1984, ki se je zgodila med snemanjem oglasa za Pepsi – s svojimi brati je s to ameriško znamko pijače podpisal takrat rekordno, 4,4 milijona evrov (5 milijonov ameriških dolarjev) vredno pogodbo – ko se mu je zaradi pirotehnike vžgalo lasišče in je utrpel opekline druge in tretje stopnje. Hude posledice je leta in leta uspešno skrival z lasuljami. Odškodnino v višini 1,5 milijona ameriških dolarjev je daroval kalifornijski bolnišnici Brotman Medical Center. Po nesreči je postal odvisen od protibolečinskih sredstev. ''Nikakor ne zagovarjam uporabe zdravil, a ko izkusite kaj takšnega, to odpre vrata sredstvom proti bolečinam,'' razlaga Smith.
Smrt je razkrila še vsa dejstva o kirurških posegih, ki jih je Jackson večinoma zanikal. Njegovo telo je bilo polno brazgotin, na roki pa je imel številne vbodne rane, saj naj bi si vbrizgaval drogo, da bi premagal kronično nespečnost. Imel je tudi dve brazgotini za ušesom in dve na nosnicah, pa številne na rokah, zapestju in začetku vratu, ki naj bi bile vse od lepotnih posegov. Poleg operacij, s katerimi si je povsem spremenil zunanji videz, je imel tudi številne kozmetične tetovaže, ki so namenjene trajnemu ličenju, tudi okoli ustnic.
Mrliški oglednik je Jacksonovo smrti razglasil za umor. Njegov osebni zdravnik Conrad Murray, ki mu je za zdravljenje nespečnosti predpisal usodni anestetik (čeravno se tega ne uporablja za ta namen) in ga je v obdobju pred smrtjo skušal odvaditi odvisnosti od zdravil, je bil leta 2011 spoznan za krivega nenaklepnega uboja in je moral služiti zaporno kazen v višini štirih let, a je bil po dveh letih zaradi lepega vedenja izpuščen.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV