96-letna kraljica Elizabeta II. je postala kraljica Velike Britanije pred 70 leti. Na prestolu je že zelo dolgo – štirje od petih Britancev še niso bili rojeni, ko so ji leta 1953 uradno nadeli krono. Čeprav velja za zelo resno osebo, je med osebjem Buckinghamske palače in bližnjimi znana po svojem humorju in naj bi bila zelo zabavna oseba.
Kraljica je postala s smrtjo očeta, britanskega kralja Jurija VI., ki je umrl 6. februarja 1952. Verjetno že veste, da rojstni dan praznuje dvakrat v letu, in sicer 21. aprila, ko se je dejansko rodila, uradno pa 11. junija, kar je praksa za monarhe od leta 1748, in sicer za tiste, ki so rojeni v hladnejših mesecih. Tedaj so odločili, da rojstne dneve britanskih vladarjev praznujejo maja oz. junija. Tisti dan se v državah Commonwealtha (16) kraljici v čast priredi parada Pozdrav zastavi (t. i. Trooping the Colour).
Kraljica Elizabeta II. je lastnica vseh labodov v Veliki Britaniji. Gre za običaj, ki sega v 12. stoletje, ko so labode, ki so v tistih časih veljali za delikateso, z odlokom pripisali kraljevi oblasti. Poleg labodov, ki jih na reki Temzi vsako leto tradicionalno preštejejo in označijo (za to je zadolžen moški v službi kraljice), je kraljica tudi lastnica vseh rib, delfinov, pliskavk, kitov in drugega živeža, ki plava v britanskih vodah.
Elizabeta II. tekoče govori francosko in se na svojih potovanjih nikoli ne poslužuje prevajalca. V času vladanja je v dar prejela številna nenavadna darila. Med obiskom Slovenije leta 2008 ji je naša država podarila lipicanca. Poleg tega ima v lasti tudi dve orjaški želvi, jaguarja, slona in lenivca, ki živijo v kraljevem živalskem vrtu.
Britanska kraljica je velika ljubiteljica psov, posebej pasme corgis. Zaslužna je za novo pasmo imenovano dorgi, ki je mešanec med jazbečarjem in korgijem (valižanski ovčar). Njen prvi kuža je bil prav pes pasme corgis, ki ga je še kot otrok prejela od očeta leta 1933. Ob polnoletnosti je dobila še korgijko Susan in vsi psi na britanskem dvoru te pasme so njeni potomci. V svojem življenju je imela že več kot 30 psov.
Kraljica je verjetno edina oseba na svetu, ki za vožnjo avtomobila ne potrebuje vozniškega dovoljenja. Prav tako nima potnega lista, čeprav je obiskala že cca. 120 svetovnih držav. Ker sta omenjena dokumenta prebivalcem Velike Britanije izdana na njeno ime, ju sama ne potrebuje.
V drugi svetovni vojni je Britaniji služila v ženski teritorialni službi in se izobrazila za avtomehaničarko in bila voznica vojaškega tovornjaka. Bila je edina predstavnica kraljeve družine, ki je bila v vojski. Danes je vodja britanskih oboroženih sil.
Elizabeto II. le redko vidimo brez torbice. Če lahko le ugibamo, kaj ima v njej – menda so to očala za branje, robčki, mentolni bonboni, šminka in nalivno pero – pa torbica služi tudi za pošiljanje sporočil njenemu osebju. Če med večerjo torbico odloži na mizo, naj bi to pomenilo, da želi zapustiti prostor v naslednjih petih minutah, če jo odloži na tla pa, da v družbi ne uživa in si želi, da se pogovor čim prej zaključi.
Britanska kraljica je nad zakonom, saj se zakoni sprejemajo v njenem imenu, kar v teoriji pomeni, da ima imuniteto na kazniva dejanja. Drugi člani britanske družine tega privilegija nimajo, sama pa ga ne izkorišča.
Vsak večer pred spanjem spije kozarec šampanjca, medtem ko med obroki za mizo najraje pije vino, je pa tudi velika ljubiteljica gina. Česen in čebula sta na kraljevem dvoru prepovedana, je nekoč izdal nekdanji kraljevi kuhar Daren McGrady. Za razliko od moža, kraljica nima kuharske žilice in se je bolj ali manj držala proč od kuhinje. Dnevno običajno poje štiri obroke hrane, pri čemer je vsak manjši od prejšnjega. Dan začne s skodelico čaja in piškoti, ki jim sledijo kosmiči.
Je velika navijačica nogometnega kluba Arsenal, ki prihaja iz Londona.
Svojo poročno obleko je plačala s prehranskim boni, saj je leta 1947, ko se je poročila z daljnim sorodnikom Philipom Mountbattnom, ki je bil princ Grčije in Danske, in smo ga poznali kot princa Philipa, edinburškega vojvodo, Velika Britanija še čutila posledice druge svetovne vojne, zato je modni oblikovalec Norman Hartnell plačilo prejel kar v bonih za hrano. Poročena je bila 73 let, potem ko je aprila 2021 princ Filip umrl.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV