62-letni El Chapo je julija 2015 uprizoril filmski pobeg iz visoko varovanega zapora v Altiplanu v centralni Mehiki in sicer po 1,5 kilometra dolgem rovu, ki so ga izkopali zanj in kjer ga je čakal motocikel. Prijeli so ga ponovno januarja 2016. Iz zapora je zbežal tudi leta 2001, ko so ga njegovi podaniki pretihotapili v košari za umazano perilo. Če mu bo pobegniti uspelo v zaporu ADX Florence, bo prvi tak primer, saj od tu ni uspelo pobegniti še nobenemu zaporniku.
V zaporu s polnim imenom United States Penitentiary Administrative Maximum Facility so od leta 1994 zaprti le najhujši zločinci, med njimi so bili sem pripeljani Richard Reid, Ramiz Yousef, Džoharji Carnajev in Zacarias Moussaoui. Zapor za 490 zločincev je edinstven, saj je ''vseh pogledih temeljito drugačen od vseh zveznih zaporov v državi'', je pred leti dejal nekdanji paznik, ki je služboval v številnih ameriških zaporih. Celoten objekt se razteza na skoraj 300.000 kvadratnih metrih blizu mesta Florence v Koloradu, dve uri vožnje južno od Denverja. ''Arhitektura stavbe omogoča 24-urni nadzor dogajanja za zidovi ustanove. Namenoma je zasnovana tako, da zaporniki ne morejo videti neba. Žice so napeljane tako, da helikopterji ne morejo pristati na dvorišču zapora,'' je razložil nekdanji paznik Robert Hood.
El Chapo bo zaprt v oddelku H, ki je rezerviran za najhujše zločince. 23 ur na dan bo preživel v 3,5 x 2 metra veliki betonski samici z armirano betonsko posteljo z žimnico, fiksno betonsko mizo in stolom ter 10 centimetrov širokim oknom. Na razpolago bo imel stranišče, umivalnik in tuš. Prhal se bo lahko zgolj trikrat na teden, mesečno pa mu pripada 15-minutni telefonski klic, ki seveda ni zaseben. Dnevno svetlobo bo ugledal enkrat dnevno, ko bo na vrsti enourni obisk dvorišča, kjer ga čaka posebna rekreacijska kletka. Tu ni prostora za druženje, kakšno posebno rekreacijo ali gledanje televizije, kot smo vajeni iz filmov. Večina celic ima majhno televizija s prgiščem kanalov, vendar je ta bolj kot privilegij zgolj še eden od vzvodov kaznovanja.
Dogajanje spremljajo kamere in senzorji gibanja, objekt pa zaposluje 347 ljudi. Okoli zidov razpršenega kompleksa so razporejeni psi čuvaji, gibanje pa nadzorujejo tudi laserji. Objekt je zasnovan tako, da zaporniki ne poznajo svoje lokacije. Celice upravljajo elektronsko in nadzorujejo preko video nadzora. Prostori so ločeni s 1400 daljinsko vodenimi jeklenimi vrati. Na lokacijo so posejani tudi številni stražni stolpi in oborožene patrulje. Za dodatno varnost na vrhu zidov skrbi visoka bodeča žica. V slučaju pobega je zaradi odročnosti in puste okolice zapornika zlahka locirati.
Zaporu ADX Florence pravijo tudi sterilni pekel, najhujši zločinci pa so povsem odrezani od zunanjega sveta. Zapor se mora otepati številnih obtožb humanitarnih organizacij o nehumanem ravnanju z zaporniki, ki je tu prej pravilo kot izjema. O nečloveških razmerah pričajo številni samomori. Nekdanji kaznjenci so dejali, da gre za visokotehnološki pekel, kjer praktično ni človeške interakcije. ''Gre za čustveno usmrtitev. Človek se je prisiljen potegniti globoko vase, v nekakšen čustveni želvji oklep,'' je o zaporu dejal bivši kaznjenec Raymond Luc Levasseur.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV