V ameriški zvezni državi Kolorado so VR tehnologijo izrabili prav v ta namen. Skupino zapornikov, ki so bili kot najstniki v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi umora obsojeni na dolgoletno zaporno kazen, so s pomočjo VR očal in ročk začeli privajati na življenje izza rešetk.
V času, ki so ga preživeli v zaporu, se je svet zunaj zidov zaradi tehnologije drastično spremenil. Tedaj še niso obstajali pametni telefoni in šesterica zapornikov, ki je del programa Druga priložnost (Second Chance), mobilnega telefona nikoli ni držala v roki, zato bi bilo po več kot 20 letih za zapahi privajanje na zunanji način življenja zanje pravi šok in bi se v dobi, ko so pametni telefoni naš zvesti sopotnik, počutili kot ribe na suhem.
V tem času je k sreči napredoval tudi kazenskopravni sistem, ki ni več tako neusmiljen do mladoletnih prestopnikov, kot tisti izpred desetletij in od leta 2012 omogoča, da mladoletni zločnici lahko odkorakajo na prostost, četudi so bili obsojeni na doživljenjski zapor brez možnosti pogojnega izpusta.
Privajanje na življenja izven zapora s pomočjo navidezne resničnosti poteka v prevzgojnem zavodu Fremont. Gre za triletni program, ki zapornike navaja na stresne in konfliktne situacije, uči novodobnih veščin, ki smo se jih z leti in postopnim razvojem tehnologije priučili – uporaba računalnikov, pametnih telefonov, upravljanje z denarjem, pranje perila, nakupovanje na hitrih blagajnah ipd. – s 360-stopinjskimi posnetki pa jim bodo karseda približali in predstavili utrip današnjega sveta in jim pokazali, kako zelo se je spremenil.
V primeru, da bodo udeleženci uspešno prestali program, bodo njihovi rezultati posredovani guvernerju zvezne države Kolorado, ki bo odločil ali so zreli za izpustitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV